Szűrővizsgálatok

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


Szűrővizsgálatok

A várandósság alatt 4 alkalommal kötelező 2 dimenziós szűrővizsgálaton megjelennie a kismamáknak, valamint ajánlott egy ún. 0. vizsgálat elvégzése a babavárás tényének megállapítására. A vizsgálatok meghatározott időpontban történnek, a várandósság bizonyos heteiben.

Egészséges várandósság esetén ezek a MASZNUT (Magyar Szülészeti és Nőgyógyászati Ultrahang Társaság) által meghatározott időpontok:

I. 11-12. hét – nyaki redő szűrés
II. 18-20. hét – genetikai ultrahang
III. 30-32. hét – a baba növekedésének ellenőrzése
IV. 36-38. hét – a baba növekedésének, a magzatvíz mennyiségének, valamint a méhlepény állapotának ellenőrzése

Mit néznek a szűrések során?

0. szűrővizsgálat

A hüvelyi ultrahanggal végzett vizsgálat során megállapítják a várandósság tényét, és a meghatározzák a magzat korát, valamint a szülés várható időpontját. Ellenőrzik, hogy a magzat valóban a méhben ágyazódott-e be, illetve, hogy nincs-e ikerterhessége a kismamának.

I. szűrővizsgálat (nyaki redő vizsgálat)

A 11-13. héten kerül sor az I. ultrahangszűrésre. Jó felbontású ultrahanggal végzett vizsgálattal megállapítják a magzat pontos korát. Bár az utolsó menstruáció első napja alapján nagyjából kiszámítható, de a magzat mérete alapján konkrétabban meghatározható a szülés időpontja, mivel ebben az időszakban még minden embrió egyformán növekszik.
A vizsgálat során nézik a nyaki redőt, mellyel felderíthetőek bizonyos genetikai rendellenességek, elsősorban a Down-szindróma. A Down-kóros újszülöttek bőre ugyanis redőkbe emelhető, különösen a tarkótájon. A pozitív szűrőteszt határértéke 3 mm. A Down- szindrómára irányuló gyanút természetesen egyéb vizsgálatokkal is meg kell erősíteni. Szükség esetén, a 12. héten chorion-boholy mintavétel segítségével kromoszóma vizsgálatot kell végezni.
A magzat orrcsontjának hosszát is nézik a szakemberek, ugyanis az orrcsont hiánya szintén a Down-szindróma egyik korai tünete. Bár elsősorban a Down-kór vált ismertté a kismamák körében, természetesen nemcsak ennek a tüneteit keresik az orvosok, számos más rendellenesség is kiszűrhető, pl. agyhiány, nyitott hasfal, végtagi deformitások, lepényi tapadási rendellenességek stb.

II. szűrővizsgálat (Genetikai ultrahang)

A genetikai ultrahangvizsgálat a 18. és 20. hét között esedékes. Az AFP eredménnyel a kezünkben mehetünk a vizsgáló orvoshoz, hogy ő hasi ultrahanggal vizsgálja meg a magzat belső szerveinek a megfelelő fejlődését. Itt szinte minden szervet ellenőriznek. A koponyát és az agyszerkezetet, az arcot, a gerinc épségét, minden egyes csigolyát. Megállapítják a szív négy üregének meglétét, nézik a rekeszizom épségét, a hasfal zártságát, a vesék működését, a telt gyomrot és hólyagot, a végtagok épségét, a lepény tapadási helyét és a magzatvíz mennyiségét.
Ez a szűrés ugyan időigényes, de rendkívül fontos a magzat egészséges fejlődésének megállapításához, ráadásul a Pocaklakót egyáltalán nem zavarja.

III. szűrővizsgálat

A 30-32. héten kerül sor a 3. ultrahang szűrésre. A hasi ultrahanggal végzett vizsgálat során ellenőrzik a magzat megfelelő növekedését, a magzatvíz mennyiségét és a méhlepény állapotát.

IV. szűrővizsgálat

A 36-37. héten végzett vizsgálat során ellenőrzik a baba növekedését, a magzatvíz mennyiségét és a méhlepény állapotát.


Szerző: Simó Tímea

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2008.04.07