A 2. hónap

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


A 2. hónap

Nehezebben indulnak a reggelek, émelyítő a máskor oly nélkülözhetetlen kávé? Lehetséges, hogy ezek már a kicsi emberke létezésének jelei?!

Nehezebben indulnak a reggelek, émelyítő a máskor oly nélkülözhetetlen kávé? Lehetséges, hogy ezek már a kicsi emberke létezésének jelei?!

Ha a teszten megjelenik az áhított két csík, akkor a nőgyógyászunk egy hüvelyi ultrahanggal, illetve a has és a méh tapintásával igazolhatja számunkra a boldog tényt. Érdemes minél hamarabb felkeresni, egyrészt, hogy biztosak lehessünk a dolgunkban, másrészt, hogy megnyugtasson, hogy minden rendben van a kismamával és magzatával.
Az ultrahang, illetve az utolsó menstruáció alapján kiszámolja számunkra, hogy hányadik héten tartunk, illetve, hogy mikorra várható a baba születése.

Mivel a várandósságot nem a valós megtermékenyüléstől, hanem az utolsó menstruáció első napjától számítjuk, így a vérzés kimaradásakor 4 hetesnek kikiáltott magzat a valóságban 2 héttel fiatalabb. A várandósság átlagosan 40 hétig tart (a fenti tények tükrében valójában csak 38 hétig), s a baba születésének idejét legkönnyebben a következőképp tudjuk kiszámolni: az utolsó vérzés első napjához adjunk 7 napot, majd számoljunk vissza 3 hónapot.
Például: utolsó vérzés január 5. Összeadjuk, azaz 5+7 = 12, levonjuk a három hónapot, az október, tehát a baba születésének várható időpontja október 12.



A nőgyógyász orvostól nemcsak a babavárás megerősítését, de számtalan teendőt is kap útravalóul a kismama. A vizsgálatok a magzat és anyukája egészségét hivatottak ellenőrizni és biztosítani.

Védőnő felkeresése

Első lépésként a kismamának fel kell keresnie a területileg illetékes Védőnői Szolgálatot. A védőnő a teljes 9 hónap alatt végigkíséri, segíti, bátorítja a kismamát, és a baba érkezése után is hasznos tanácsokkal fogja ellátni az újdonsült családot.
Első alkalommal felveszi az anamnézist, mely nemcsak a pár női tagjának kórelőzményére vonatkozik, de a felmenő családtagok, illetve az apuka és az ő családtagjainak betegségeit is tartalmazza. Mivel ezek hajlamosító tényezők lehetnek bizonyos betegségek kialakulására, ezért nagyon fontos, hogy az első látogatás előtt kérdezzük ki családunkat. A kórelőzmény fontos része az is, hogy túlestünk-e már bárányhimlőn, rubeolán. Ha valaki nem emlékszik már ezekre a gyermekkori betegségekre, akkor a kérje a szülei segítségét, mert ezek létfontosságúak lehetnek a magzat szempontjából.
Az anamnézis felvétele után az általános vizsgálatok következnek, melyek minden alkalommal ismétlődnek majd. Ezek a vérnyomás- és, súly ellenőrzése, valamint a vizelet fehérje tartalmának vizsgálata.
A védőnő állítja ki a Várandós Anya Gondozási Könyvét, mely minden orvosi és védőnői vizsgálat eredményét, a következő aktuális vizsgálatok idejét, a szükséges kezeléseket, gyógyszerek megnevezését is tartalmazni fogja. Lehetőleg ez mindig legyen a kismamánál, hogy ha bármilyen probléma adódna, akkor egyből tudják, hogy gyermeket vár.

Teljes körű kivizsgálás
Ezután teljes körűen felmérik a kismama állapotát. A körzeti orvosunk végzi majd el a belgyógyászati kivizsgálást. Amennyiben rendelkezik EKG-val, úgy a szívműködést is helyben megvizsgálja, ha nem, akkor továbbküld a területileg illetékes szakrendelőbe.
A 9 hónap alatt három alkalommal kell majd a kismamának fogászati szűrésen megjelennie, melyből az első már ekkor aktuális. Felmérik a fogaink állapotát és elvégzik a szükséges javításokat.
Teendőink sora az éhgyomorra történő teljes vérkép-, illetve vizeletvizsgálattal zárul és ekkor történik meg a vérből az RH faktor meghatározás is.

Hangulatingadozás
Az első időben az öröm, a túláradó boldogság mellett a kétségek, az aggodalom is teljesen helyénvaló érzések. Hiszen bármennyire is vártuk már a baba érkezését a család bővülése hatalmas változást jelent majd a mindennapjainkban. Aggódunk a babáért, a problémamentes várandósságért és természetes az ismeretlentől való félelem is. A 9 hónap alatt majd megváltozik a testünk és az egész világszemléletünk is. Más dolgok válnak majd fontossá, átalakul az értékrendünk.
Fontos, hogy a felmerülő kételyeket kibeszéljük magunkból, ne emésszük magunkat, hiszen a negatív érzések a babához is eljutnak. Természetes jelenség az elbizonytalanodás, emiatt önmarcangolásra igazán semmi ok. Minden kismama fejében megfordul, hogy mi lesz, ha eldeformálódik a teste, ha csődöt mond a szüléskor, vagy netán a baba ellátásában. Ezek mind természetes reakciók az ismeretlenre. Igaz, a testünk egy időre megváltozik, de van-e szebb látvány egy gömbölyödő pocaknál, egy büszke, boldogságtól sugárzó kismama arcánál? A szüléstől való félelem is teljesen normális jelenség. Az életadáson már átesett barátnőkkel, más kismamákkal való beszélgetések, sokat segítenek a rossz érzések leküzdésében.

A bizonytalanságot, hangulatingadozásokat az előttünk álló ismeretlenen kívül a hormonális változások és az esetleges rosszullétek is okozhatják. Biztatásként mondhatjuk, hogy a második trimeszterre a rosszullétek enyhülnek, vagy akár teljesen meg is szűnhetnek, s a domborodó pocak, a baba kézzelfogható növekedése miatt a kismama hangulata is sokkal derűsebb lesz.

Mit mutat ekkor az ultrahang?
Az ötödik héten egy kerek, gyűrűszerű képet adó hólyag látható, ez a szikhólyag, a leendő baba éléskamrája.

A hatodik héten jelenik meg az embrió, valamint a kismamák számára oly gyönyörű lüktető hang, elkezd pulzálni a szívcsöve. A hét végére már a 4-5 mm-t is eléri.

A hetedik hét elején megjelennek az alsó-, majd a hét végére a felső végtagbimbók és az együregű agy. A szívnek elkülönül a bal és jobb kamrája és már 145-öt ver percenként. A hét végére már 10-12 mm a baba hossza.

A nyolcadik héten már pontosan kivehető a felső és az alsó végtag kezdeménye. Az embrió ebben az időszakban naponta 1 mm-t növekszik. Majdnem minden lényeges belső szerve megvan, de természetesen még nagyon kezdetleges stádiumban. Ekkortól mutatható ki a gerincoszlop, melynek már finom mozgása is megkezdődik. Az embrió 14-20 mm és másfél gramm súlyú.


Szerző: Simó Tímea
Forrás: Baba Magazin
Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2008.08.05