Magzatmozgás számolása

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


Magzatmozgás számolása

A várandósság 32. hetétől ajánlják a szakemberek a magzat mozgásának rendszeres ellenőrzését. Minden nap minimum 1-szer, de inkább 2 alkalommal szükséges időt szakítani a pici mozgásának megfigyelésére.

Hogyan számoljuk a magzatmozgást?
Lehetőleg a délelőtti órákban, illetve a délután vége felé kell a kismamának nyugalomba helyezkednie úgy, hogy az egyik oldalára fekszik. A pocakot két kézzel fogd meg és fél órán keresztül figyeld, hogy tapasztalsz-e mozgást odabentről.
Ha a fél óra alatt minimum 5 mozgást tapasztalsz, akkor ez azt jelenti, hogy a babával minden rendben van.
A mozgás nemcsak az erőteljes rúgásokat jelenti, hanem az apróbb mocorgások, fészkelődések is beleszámítanak.

Ha nem érzed a magzat mozgását
Ha a megfigyelések alatt nem történik semmi, nem ad a baba életjelt magáról, az nem feltétlenül jelent problémát. Elképzelhető, hogy alszik, pihen, épp kevésbé aktív időszakában van.
Ilyenkor egy kicsit várni kell, hogy hátha hamarosan mocorogni kezd, vagy meg lehet próbálni felébreszteni a magzatot.
A legkönnyebben és legkíméletesebben egy kis mozgással, zenehallgatással érhető el, hogy a pocaklakó felébredjen. Esetleg egy pohár itallal (nem szénsavas üdítő, nem kávé és természetesen nem alkohol!), vagy egy kis édes gyümölcs nassolásával is mozgásra bírható.
Ha ezek a módszerek nem használnak, akkor a pocak enyhe megnyomásával érhető el a baba felébresztése.

Mikor szükséges felkeresni az orvost?
Ha a baba a 24 óra alatt egyáltalán nem mozog, vagy hosszabb távon is csak nagyon enyhe mozgást érez a kismama, akkor haladéktalanul értesítsd az orvost, és be kell menni a kórházba kivizsgálásra.
Ha ennek épp az ellenkezője történik, azaz feltűnően sokat és erősen mozog, olyan mintha vergődne, akkor is azonnal jelentkezni kell a kórházban, hogy a babát megvizsgálják.

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2009.02.11