Probiotikum: Még terhességi rosszullét ellen is segít! Sőt, a magzatra és a szoptatott babára is jó hatással van

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


Probiotikum: Még terhességi rosszullét ellen is segít! Sőt, a magzatra és a szoptatott babára is jó hatással van Gyakran hallunk a probiotikumok kedvező hatásáról. Az új kutatások szerint alkalmazásuk nemcsak biztonságos terhességben, de számos előnyös hatásuk is van, mind az édesanyára, mind a magzatra nézve.

Gyakran hallunk a probiotikumok kedvező hatásáról. Az új kutatások szerint alkalmazásuk nemcsak biztonságos terhességben, de számos előnyös hatásuk is van, mind az édesanyára, mind a magzatra nézve.

Mik azok a probiotikumok?
A probiotikumok élő baktériumok, milliós számban élnek bélrendszerünkben. Megszületéskor kerülnek be szervezetünkbe, nélkülük megemelkedik a fertőzés kockázata, vitamin- és ásványianyag-hiánybetegségek alakulnak ki, de meggyengül az immunrendszerünk működése is. Ha bélrendszerünkben sok jótékony hatású baktérium él, meggátolja a kórokozók elszaporodását, például az ételfertőzésekkor bekerülő Salmonellák és Proteusok elszaporodását.

Miben segíthet a probiotikum a terhesség idején?
Terhesség alatt a táplálkozásra még jobban odafigyelünk. A hormonális változások, a fáradtság és stressz felborítja a bélrendszer egészséges bakteriális egyensúlyát, lelassul az emésztőrendszer működése, székrekedés alakul ki, a kismamák gyakran küzdenek emésztési nehézségekkel, hányingerrel, hányással. 



A nőgyógyászok gyógyszerek segítségével próbálják csökkenteni a tüneteket. Ezek többsége átjut a méhlepényen, magzatra való hatásuk nem teljesen ismert. Valójában csak mérséklik a tüneteket, a valós okot nem szüntetik meg. A probiotikumok fogyasztása azonban helyreállítja a bakteriális egyensúlyt és megszünteti a tüneteket.

A probiotikumok a húgyúti és gombás fertőzések ellen is jók!
Bőrünk szervezetünk első védelmi vonala. Ennek ellenére kevesen tudják, hogy immunrendszerünket 60-70 százalékban a bélrendszerünk alkotja. A terhesség immunrendszerünket is nagy kihívás elé állítja.

A probiotikumok csökkenthetik a megfázások valószínűségét és a légúti megbetegedéseket. Csökkentik a húgyúti- , és a gombás fertőzéseket, a bőrgyulladásokat, melyek mind-mind gyakoriak a terhességben.

A probiotikumok jók a babáknak is - ekcéma, atopiás dermatitisz ellen is!
A probiotikumok megszületéskor a magzat immunrendszerét is erősítik. A probiotikumot szedő édesanyák gyerekei 50 százalékkal ritkábban lesznek allergiásak - főleg az ekcéma, az asztma és az atopiás dermatitisz valószínűsége csökken, aminek nemcsak a tüneteit csökkenti, de gyakran teljes gyógyulást eredményez. Átjutnak az anyatejjel, így erősítik az újszülöttek immunrendszerét is.

Probiotikumok az élelmiszerekben
A joghurt, a kefir, a tehéntúró és a savanyú káposzta egy csomó probiotikumot  tartalmaznak - elsősorban Lactobacillus acidophilust és bifidobaktériumot, bár mire ezek a termékek a boltok polcaira kerülnek, már kevés élő baktériumot tartalmaznak.

Az ilyen ételek nagyon jó hatásúak, a probiotikummal való kiegészítés mégis gyakran szükséges, hogy bélrendszerünk egészséges flóráját erősítsük. A termékeket gyógyszertárakban és drogériában vény nélkül megvásárolhatjuk.

Forrás: Medipress
Fotó: Freepik/pch.vector

 


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2011.04.27