Receptek dietetikus véleményével, tápanyag-számítással

Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


Receptek dietetikus véleményével, tápanyag-számítással

A receptkereső programunkat kiegészítettük dietetikus szakértőnk véleményével, illetve számításaival. Így mostantól - a korosztályonként és ételtípusonként csoportosított - recepteknél nemcsak a hozzávalókat és a leírást találjátok, de már a szakember véleményét is az adott ételről.

Az egyes ételek leírása alatt látható, hogy melyik tápanyagból mennyi található benne. Itt azt is megtalálod, hogy egy csecsemőnek, illetve egy kisgyermeknek miből mennyire van szüksége.

Tápanyagszükséglet csecsemőkorban
A csecsemő energiaszükséglete 80-120 kcal/testtömegkilogramm, fehérjeszükséglete 2 g/testtömegkilogramm, szénhidrátszükséglete 11-13 testtömegkilogramm, zsírszükséglete 4-5 g/testtömegkilogramm.
Azonban ha a baba jól fejlődik, egészséges kinézetű, eleven, nincs szükség a tápanyagértékek számolására.

Tápanyagszükséglet 1-3 éves korban
Az energiaszükséglet általában 1100-1300 kcal, a fehérjeszükséglet napi 13-23 g. A napi energiabevitel 35%-át zsírokból kell fedezni, 50-55%-át pedig szénhidrátokból. Fontos, hogy ez a szénhidrátmennyiség összetett szénhidrátokból, keményítőből (pl. burgonya, rizs, gabona) álljon, a cukrok fogyasztását minél jobban kerüld. A megfelelő rostbevitelre is figyelni kell: napi 0,5 g rostot kapjon testtömegkilogrammonként. Ezt fedezheted teljes kiőrlésű gabonák, barna rizs, zöldségek, gyümölcsök fogyasztásával. A rostok segítenek a megfelelő széklet kialakításában, ez különösen jó, ha a baba székrekedésre hajlamos.
A rostdús táplálkozás mellett elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. Testtömegkilogrammonként napi 100-120 ml folyadék fogyasztása javasolt. (Tehát egy 8 kg körüli baba kb. 0,8-1 liter folyadékot fogyasszon.) A legmegfelelőbb szomjoltó az ivóvíz. Különböző szénsavas italok cukortartalma magas. Erős feketeteát, kávét a baba ne igyon, nyugtalanná válik tőle.

Iránymutató számok
A dietetikus szakértő szerint természetesen a babák etetésekor nem kell a tápanyagot számolni, ha egészséges, szépen fejlődik és eleven, akkor nem szabad aggódni.
Ha a családban halmozottan előfordul az elhízás, inkább a kisebb zsírtartalmú ételeket, élelmiszereket válaszd, ne adj túl sok édességet, cukros dolgokat, ugyanakkor fogyókúráztatni sem szabad a picit!

Receptjeink között gyakran található olyan étel, melyet az egész családnak ajánlunk, ezeknél a tápanyag-számítások a szülők számára is hasznosak lehetnek.

A recepteket itt találod:
RECEPTKERESŐ PROGRAM »

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


2009.09.02