A hozzátáplálás aranyszabályai

Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


A hozzátáplálás aranyszabályai

A kicsi szervezete 6 hónapos kortól igényel olyan vitaminokat, ásványi anyagokat, amelyek a gyümölcsökből, főtt zöldségekből nyerhetőek, ezért 6 hónaposan a hozzátáplálást feltétlenül érdemes elkezdeni.

Minden anyuka izgalommal várja, mit fog szólni a baba az első kanál friss gyümölcsléhez, a főtt zöldséghez, ugyanakkor aggódunk is: és ha nem lesz jó evő a gyermekem?

Miért épp ekkor szükséges elkezdeni a hozzátáplálást?
6 hónap viszonylagos állandóság után, fél éves kora körül a baba felfedezésre indul. Ebben az időszakban a csecsemő már nem csak forog, hanem már aktívan mászik is. A baba általában 8-9 hónaposan már stabilan ül a járókában vagy önállóan eljátszik a szőnyegen, naponta többször körbemássza a lakást, pakol, kommunikál a saját kis nyelvén. Rengeteg energiára van szüksége, táplálkozásában is változásoknak kell bekövetkeznie.

Az étrend színesítésének ideje
Ebben a korban lehet és kell a napi rutinokat, így az étkezési rutinokat is, kialakítanunk, ha a későbbiekben problémamentes étkezéseket szeretnénk. Nagyon fontos, hogy a felfedezések korszakában a biztonságot adó régi szokásokat fenntartsuk, illetve újakat is alakítsunk ki, többek között a táplálkozás területén is.

A rutin kialakítása segíti a hozzátáplálás sikerét
A csecsemő biztonságát és egészségét szolgálja, hogy az étkezések közül a reggeli és az esti anyatejes, annak hiányában tápszeres etetést ebben az időszakban végig megtartjuk a korábbival teljesen azonos módon. Egy életre megalapozhatjuk babánk egészséges táplálkozását, ha keretet adunk a napnak, ezzel segítve gyermekünket abban, hogy zökkenőmentesen fogadja el az új ételeket. 6-12 hónapos korban az anyatej, annak hiánya esetén a tápszer továbbra is a baba fő tápláléka, fejlődésének az alapja.

Mikor próbáljunk ki új ételt?
A legideálisabb időpont az új étel kóstolgatására, a délelőtt, hiszen ilyenkor a babánk nyugodt, pihent, de ha gyermekünk éppen délután nyugodtabb, válasszuk a későbbi a napszakot. Az a legfontosabb, hogy a mamának és a babának is a lehető legjobb legyen az időzítés.

A babák reakciója az új ízekre
Ahogyan sokfélék a babák, a reakciók is különbözőek lehetnek:

- Nyitott baba:
Minden érdekli, a kanálra egyből nyitja a száját és tudja, mit kell tennie vele.

- Érdeklődő baba:
Érdekli az új étel, de nem tudja még a nyelvét úgy használni, hogy az ételt ne lelökje róla, mivel a nyelve még a szopáshoz van berendezkedve.

- Kevésbé érdeklődő baba:
Be lehet ugyan juttatni egy-két falatot, de utána elfordítja a fejét.

- Makacs baba:
Van, aki csukva tartja a száját, vagy mindent kiköp, visszahány.

- Felfedező baba:
Legszívesebben teljesen másra használná a tányért, az ételeket, ezért ezeket meg kell vizsgálnia, inkább játszik velük, mint a szájába teszi.

- Borulós baba:
Nem tud még stabilan ülni az etetőszékben és a kézből állandóan kifordulna. Az autós ülést sem szereti.

Amit mindenképpen a fejünkbe kell vésnünk, hogy semmiképpen nem szabad erőszakkal próbálkoznunk, mert sajnos ez végső elutasítást eredményezhet. Minden babának megvan a saját tempója, alkalmazkodjunk ahhoz, hiszen fontos, hogy rossz élmények nélkül induljon el a hozzátáplálás a gyermek számára.
Az új ízek bevezetése hónapokig tartó folyamat, ideális esetben eltart a baba 1 éves koráig.

RECEPTEK BABÁKNAK »

Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


2010.02.17