Szabad-e a babáknak növényi teákat és kiegészítőket adni?

Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


Szabad-e a babáknak növényi teákat és kiegészítőket adni?

Meglepően elterjedt gyakorlat, hogy a csecsemőknek növényi táplálékkiegészítőket és teákat adnak, pedig egy új tanulmány szerzői arra hívják fel a figyelmet, hogy az ilyen termékek nem feltétlenül biztonságosak a babáknak.

A gyógynövényes teákat, kiegészítőket kevésbé ellenőrzik
A növényi kiegészítők és gyógynövényteák nem esnek át olyan szigorú ellenőrzésen, mint a gyógyszerészeti termékek. Az ilyen termékek használata mellékhatásokat válthat ki más gyógyszerkészítményekkel való kölcsönhatás esetén, és a termékek maguk is veszélyesek lehetnek.


Veszélyes lehet, ha szennyezett a gyógynövény
Néhány táplálékkiegészítő például nehézfémeket vagy más szennyező anyagokat tartalmazhat, és a csecsemők sebezhetőbbek ezekkel a méreganyagokkal szemben. Ráadásul az is előfordult, hogy ilyen táplálékkiegészítők rohamot, sőt ritkán halált is okoztak korábban egészséges csecsemőkben. 2007-ben az egyik étrendi kiegészítőt mikrobiológiai szennyezettség miatt vissza kellett hívni.

A szakértők most azon az állásponton vannak, hogy a gyermekeket életük első hat hónapjában kizárólag anyatejjel vagy csecsemőtápszerrel kell táplálni.


Milyen növényi kiegészítőket, teákat adnak leginkább az édesanyák a babáknak?
A 2653 édesanya adatait elemző kutatás azt mutatta, hogy az anyák közel 6 százaléka adott gyermekének egyszer növényi kiegészítőt vagy teát, és további 3,6 százalékuk adott ilyen terméket egynél többször a gyermek első életévében. A leggyakrabban használt termékek a szélhajtó gyógyvíz (gripe water), a kamilla, a fogzáskönnyítő tabletták és a különféle gyógyteák. A szóban forgó termékeket főként nyűgösség, emésztési zavarok, kólika és nyugtatás miatt alkalmazták.


Miért lehet veszélyes a gyógynövény a babákra?
Dr. Louisdon Pierre, a New York-i Brooklyn Hospital Center gyermek sürgősségi osztályának igazgatója szerint a szülőknek nagyon óvatosnak kell lenniük, amikor bármilyen kiegészítőt vagy teát adnak csecsemőjüknek, különösen négy hónapos életkor előtt. „A baba agya nő és fejlődik, az immunrendszer pedig még nem elég érett, ezért a csecsemők nem tudnak ugyanúgy védekezni, mint a felnőttek” – állítja a szakértő. „Még az ártalmatlannak tűnő dolgok is veszélyesek lehetnek számukra. Az ánizs például, amelyből teát lehet készíteni, semmiféle reakciót nem vált ki felnőttekben, csecsemőkben azonban remegést és görcsöt okozhat.”


Ami természetes, az nem feltétlenül biztonságos is!
Dr. Mark Diamond, a pittsburgh-i gyermekkórház szakorvosa szerint pusztán azért, mert valami természetes, még nem jelenti azt, hogy biztonságos is. Sokan azt feltételezik, hogy azért, mert anyu és a nagyi is ezt használta, biztosan biztonságos, pedig ez nem feltétlenül így van. Az a legfontosabb, hogy a szülők minden körülmények között ellenőrizzék a növényalapú termékek biztonságosságát is.


A babák 10%-a kap növényi kiegészítőket az első évben
Az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatalának (FDA) vizsgálatából az derül ki, hogy a csecsemők közel 10 százaléka kap első életévében növényi táplálékkiegészítőt vagy teákat.

„Kutatásunk első alkalommal vizsgálta az étrendi növényi kiegészítők és a teák fogyasztását az amerikai csecsemők körében” – írják a Pediatrics május 2-i online kiadásában megjelent tanulmány szerzői. „A csecsemőknek adott növényi táplálékkiegészítők és teák nagy száma fokozza annak valószínűségét, hogy van közöttük olyan, amely nem biztonságos.”



Forrás: Az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatalának (FDA) vizsgálata


Megkérdeztük Vajda-Nagy Erikát, Dietetikus szakértőnket a témáról.
Ő az alábbiakra hívta fel a figyelmet:

- Gyógynövényes termékek (teák, étrendkiegészítők) esetében mind a bio-, mind a nem bio termékek veszélyesek lehetnek a babákra.

- A biotermékek veszélyesek lehetnek a rajtuk levő fertőzések miatt - mivel ezeket nem permetezik, nem irtják ki a rajtuk levő fertőzéseket sem.

- A nem bio növényi termékeknél pedig a fertőzéseket meggátoló vegyszerek okozhatnak problémát az éretlen csecsemőgyomor számára.

- Ha mindenképp gyógynövényes teát szeretne az anyuka adni a babájának, akkor gyógyszertári tisztaságút kell vásárolni. Ezt feltüntetik a csomagoláson.

Ha 1 éves kor alatt a baba teát kap (akár gyógynövényes, akár gyümölcstea) TILOS a teájába mézet és citromot tenni! A méz akár életveszélyes is lehet a babára nézve (még a legjobb minőségű akácméz is!)


Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


2011.05.11