Fitymagondok - fitymaszűkület

Dr. Somló Pál

Gyerekbetegségek

Dr. Somló Pál


A fitymaszűkület a kisfiús anyukák rémálma. Megmagyarázni szegény síró, kétségbeesett gyermeküknek, hogy a fájdalmas esti procedúra az ő érdekükben történik… S látni, hogy a kisgyerek szenved és nem érti, hogy az anyukája, aki annyira szereti, miért okoz neki fájdalmat… Vajon mindez megelőzhető lenne? Mit tehetünk ellene? Dr. Somló Pál gyermekorvos cikkéből kiderül

A fityma bőrének lazítása
Amennyiben nem történik a kisfiúnál körülmetélés, akkor egy éves kor után javaslom a fityma bőrének föllazítását és finom húzogatását a szövődmények, összenövések elkerülésére. Amennyiben ez nem vezet teljes eredményre, de szűkület nem áll fenn, akkor finom, tompa eszközzel történő felszabadítást, majd a tartós krémezést javaslom. Itt szoktam szteroid tartalmú, antibiotikus krémet használni, mert az antibiotikum a gyulladást csökkenti, míg a szteroid hatására a visszatapadás veszélye csökken. Magam részéről úgy gondolom, hogy ennek halasztása, későbbi életkorban történő elvégzése, esetleg a fityma erőteljes hátrarántása berepedésekkel, hegesedéssel, összenövésekkel járhat. Nem utolsó sorban az idősebb korban végzett beavatkozás maradandóbb rossz élményt hagy a gyermekekben.

A körülmetélés előnyei
A legtöbb nyugati országban nagyon elterjedt a fiúk csecsemőkori körülmetélése. Ez a keleti országokban természetes, elsősorban vallási okokból. Ma már nyugaton sem annyira ellenzett, mint hazánkban. Ott ismerik és tudják ennek előnyeit.
Mik ezek?
- a tisztán tartás mindenképpen egyszerűbb, könnyebb. A fityma alatt könnyen kialakul váladék, ún. smegma gyülem, amely büdös, fájdalmas tud lenni, nem utolsó sorban megakadályozza a fityma hátrahúzását.
- Én úgy vélem, hogy a szexuális életben is segítséget jelenthet, tekintettel arra, hogy a hímvessző legérzékenyebb része folyamatosan ingernek van kitéve körülmetélés után, így kisebb a korai ejakuláció veszélye.
- Végül, de nem utolsó sorban a statisztika azt mutatja, hogy a korai fitymaeltávolítás minimálisra csökkenti a partnernél a méhszáj-rák kialakulásának veszélyét. Érdekes módon a későbbi korban (muzulmánoknál ezt 13 évesen végzik) végzett körülmetélés nem ennyire erőteljesen preventív jellegű.

Magyarországi szokások
Most nézzük, mi a helyzet és szokás nálunk. A szülők részéről a körülmetélés elutasítása megközelíti a 98%-ot. A sebészorvos kollégák jelentős hányada a kérdéssel való foglalkozást elodázza szobatisztaság utáni időre. Kb. 4-5 éves korra. A körülmetélést leginkább csak a szülő kifejezett kérésére végzik el, ill. abban az esetben, ha ténylegesen fitymaszűkület áll fenn. Ez kétféle lehet: az egyik esetben nem lehet a bőrt hátrahúzni, míg a másik esetben a hátrahúzott bőrt nem lehet előre húzni. Ez utóbbi sokkal veszélyesebb, mert ha azonnali sebészeti megoldás nem történik, a makk elhalásával fenyegethet, a vérkeringés elszorítása, vérellátási zavar következtében. Ha nem lehet a bőrt hátrahúzni, akkor a sebészkollégák sokszor ún. plasztikai műtétet javasolnak, amelynek során a bőrön egy „Z” alakú metszést ejtenek, majd kinyújtva újra összevarrják, így az előbőr nem szűnik meg, de bővebb lesz.

Én a magam részéről ezzel többszörösen nem értek egyet, határozottan a korai körülmetélés pártján vagyok.


Vélemények a körülmetélésről
Egy kicsit áttekintettem, hogy mit lehet erről pl. a világhálón, ill. a szakirodalomban olvasni. Nos a vélemények nagyon vegyesek az interneten. Ahogy viccesen szokták mondani, van aki dicséri, van aki vissza akarja csinálni a körülmetélést. A szakirodalom két fontos dolgot említ, hogy úgy tűnik az előbőr eltávolítása hozzájárul a HIV-fertőzés és a herpeszvírus-fertőzés kivédéséhez. A szexuális élet szempontjából viták vannak, pro és kontra. Nekem a leírtakból az tűnik ki, hogy a fiatal korban végzett circumcízió egyértelműen pozitív hatással van a nemi életre, míg a későbbi körülmetélés vegyes érzelmeket és hatásokat vált ki. Itt fontos szerepet játszik az egyén pszichés hozzáállása.


Összefoglalva:
1. A fiúknál én kiemelten javaslom a körülmetélést. (Pl. az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában, Indonéziában, stb. a férfiak 85-90%-a körül van metélve, nem vallási okokból. Azokról az országokról nem beszélek, ahol vallási okból történik meg.)
2. Ha a fityma megmarad, akkor egy éves kor után érdemes, finoman megoldani, a szövődmények, összenövések elkerülésére.
3. A rossz és maradandó pszichés élmények elkerülésére nem érdemes sokáig halasztani a műtétet.
4. Speciális esetekben, mint pl a fitymaszűkület valamilyen formája, vagy a túl rövid ún. fitymafék esetében mindenképpen műtéti megoldás szükséges.


 


Dr. Somló Pál

Gyerekbetegségek

Dr. Somló Pál


2008.07.31