Húgyúti fertőzés csecsemőknél és gyermekeknél: húgyhólyaggyulladás, vesemedence-gyulladás tünetei, kezelése

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Húgyúti fertőzés csecsemőknél és gyermekeknél: húgyhólyaggyulladás, vesemedence-gyulladás tünetei, kezelése Melyek a húgyúti fertőzés tünetei babáknál, kisgyermekeknél? Mi a különbség a húgyhólyaggyulladás és a vesemedence-gyulladás között? Húgyúti fertőzések megelőzéséről, kezeléséről és lehetséges szövődményeiről gyermekgyógyász szakorvos tájékoztat. - Gyermekkorban a húgyúti fertőzések a légúti fertőzések után a második leggyakoribb bakteriális fertőzéstípusnak számítanak. Az orvoshoz forduló lázas gyermekek akár 7-10%-a is húgyúti fertőzésben szenvedhet. A nem megfelelően kezelt esetekben szövődményként vesehegesedés, magas vérnyomás, krónikus vesebetegség alakulhat ki - mondja dr. Kollák Zita, a Bethesda Gyermekkórház gyermekgyógyász szakorvosa.
 

Húgyúti fertőzések kisbabáknál és gyermekkorban


Egy, a székletben megtalálható baktérium okozza
A húgyúti rendszer a vesékből, a vesevezetékekből, a húgyhólyagból és a húgycsőből áll, amelynek bármelyik részében előfordulhat gyulladás.
Ezek baktériumok vagy ritkábban vírusok, paraziták, gombák által okozott megbetegedését nevezzük húgyúti fertőzésnek. A húgyúti fertőzéseket leggyakrabban az Escherichia coli nevű, normálisan a székletben is meglévő baktérium okozza.

Csecsemőkorban fiúknál, később a lányoknál gyakoribb
A húgyúti fertőzések csecsemőkorban kisfiúknál gyakrabban fordulnak elő. Ebben szerepet játszik az is hogy ebben az életkorban a fityma még le van tapadva, a külső húgycsőnyílás nehezebben tartható tisztán, ezért a kórokozók könnyebben megtelepedhetnek. A későbbi életkorban a lányoknál fordul gyakrabban elő a betegség, mivel a húgycső rövidebb, tágabb, így a kórokozók felszálló fertőzés révén könnyebben feljuthatnak a húgycsőbe és a felsőbb húgyutakba.

Húgyúti fertőzés tünetei csecsemőknél
Csecsemőkorban a tünetek nem specifikusak, nem utalnak egyértelműen húgyúti fertőzésre. Leggyakrabban hőemelkedés vagy láz mellett bágyadtság, ingerlékenység, sápadtság, étvágytalanság és hányás jelentkezhet, a vizelet szúrós szagúvá válik.

Húgyúti fertőzés tünetei gyermekkorban
Húgyhólyaggyulladás
Gyerekeknél húgyhólyaggyulladás esetén a már kialakult szobatisztaság után újbóli bevizelések jelentkezhetnek. Mindemellett gyakori, fájdalmas vizelési inger van, és sokszor csak pár csepp vizeletet tud üríteni a gyermek.
Vesemedence-gyulladás
A vesemedence gyulladása esetén a gyermeknek magas láza van, bágyadt, elesett, sápadt, az érintett oldalon a derék fájdalmas, a vizelet zavaros.

Hogyan állapítható meg a fertőzés kisgyerekeknél?
A diagnózis felállításában mindenekelőtt a gyermek vizsgálata és a szülő gondos kikérdezése az elsődleges. A has vizsgálatakor húgyhólyag gyulladás esetén a hólyagtájék, a szeméremtest feletti terület nyomásra érzékeny, míg vesemedence gyulladásakor a vesetájék ütögetésre fájdalmas. A diagnózis pontosításában a vizeletvizsgálat nyújt segítséget, amely a reggeli első vizeletből történik.

Vizeletvizsgálat - hogyan történik?
Reggel felkelés után a gyermek húgycsőnyílását alaposan szappanos vízzel le kell mosni, majd egy kifertőtlenített üvegbe kell a gyermeknek vizeletét ürítenie. Ennek a vizeletnek a laboratóriumi, üledék illetve bakteriológiai vizsgálata segít a betegség okának a feltárásában.
A vizelet üledékben húgyúti fertőzés esetén sok baktérium, fehérvérsejt, vörösvértest látható. Az antibiotikus kezelés megkezdése előtt a vizeletet bakteriológiai vizsgálatra is el kell küldeni. Az antibiotikumok ugyanis a bakteriológiai tenyésztést jelentősen befolyásolják, az így kapott, főleg negatív lelet értékelhetetlen.

Vesemedence-gyulladás diagnózisa: vérből, ultrahangfelvételből
Vesemedence gyulladás gyanúja esetén vérvétel során emelkedett gyulladást jelző értékek észlelhetők. Ha a hasi ultrahang vizsgálat a vesék érintettségét igazolja, a továbbiakban egyéb kiegészítő képalkotó vizsgálatokra is sor kerülhet az esetleges szövődmények felderítése érdekében.

Hogyan kell kezelni a húgyhólyaggyulladást?
A húgyhólyaggyulladás otthoni kezeléssel megoldható, melynek során 5-7 napos antibiotikus kezelés, bő folyadékfogyasztás, gyakori vizeletürítés javasolt. Ezt követően az antibiotikus kezelés befejezése után ismét vizeletvizsgálat javasolt.

Hogyan kell kezelni a vesemedence-gyulladást?
A vesemedence-gyulladás kezelése mindig kórházban történik, mivel ebben az esetben vénásan adott antibiotikum szükséges, általában 7-10 napig. Nagyon fontos az ágynyugalom illetve a bő folyadékfogyasztás és a gyakori vizeletürítés, melynek segítségével meg lehet akadályozni, hogy a húgyutakban lévő baktériumok tovább szaporodjanak. A kórházból történő elbocsátást követően az antibiotikus kezelést szájon át kapja további 4-6 héten keresztül. A hosszan tartó antibiotikus kezelés azért szükséges, hogy a húgyutakat sterilen tartsuk, és megakadályozzuk az ismételt fertőzést.

Vesemedence-gyulladáson átesett gyermekek nefrológiai gondozása a lehetséges szövődmények elkerülése miatt fontos. A gondozás során rendszeresen történik vizelet ellenőrzés, vizelettenyésztés illetve egyéb kiegészítő vizsgálatok (vérnyomásmérés, a vesék izotópos vizsgálata, hólyagfeltöltéses vizsgálat).

Melyek a húgyúti fertőzések lehetséges szövődményei?
A legtöbb húgyúti fertőzés szerencsére gyorsan és nyomtalanul gyógyul. Néha azonban a fertőzés krónikussá válik, melynek következménye lehet a vesék károsodása, veseelégtelenség, magas vérnyomás, főleg, ha a felső húgyutak gyulladását elégtelenül kezelik.

Hogyan előzhető meg kisfiúknál és kislányoknál a húgyúti fertőzés?
Fontos a gyermek megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztása, vizelési inger esetén minél gyorsabb vizeletürítés.
Higiénés rendszabályok oktatása és betartása. A kislányok a vizelés alatt a lábakat tartsák minél nagyobb terpeszben tartsák, és székelés után a végbél területének gondos tisztítása szükséges (elölről hátrafelé). Kisfiúknál az előbőr hátrahúzása vizelés előtt, csökkenti a fertőzés veszélyét.

Okozhatja-e a hideg a húgyúti fertőzést?
A székrekedés is hajlamosító tényező, ezért ennek megelőzése, kezelése is javasolt.
A hideg nem oka a fertőzésnek, de a lehűlés segíti a kórokozók elszaporodását, ezért a gyermekek öltözéke mindig az időjárásnak megfelelő legyen. A természetes anyagú alsóneműk viselése javasolt, illetve a szoros ruhadarabok kerülése fontos.
Strandolás után célszerű a vizes fürdőruhát - alapos mosakodás után-, szárazra cserélni.

Mi minden okozhatja a visszatérő húgyúti fertőzéseket?
Visszatérő húgyúti fertőzések esetében a habos meleg vizes fürdés helyett a lezuhanyozást válasszuk. A serdülőkorú lányoknál a szexuális felvilágosításba kell belecsempészni a nemi aktus higiénés vonatkozásait, hogy minden aktus előtt és után tisztálkodással egybekötve, menjenek el pisilni.

Visszatérő húgyúti fertőzések esetén mindenképpen ki kell vizsgálni a gyermeket, hogy milyen hajlamosító tényező (például fejlődési rendellenesség, bélférgesség, lányoknál például hüvelygyulladás) húzódik meg a háttérben.

Szerző: dr. Kollák Zita
A cikk a Bethesda Gyeremkkórház engedélyével jelent meg.
Eredeti cikk: Bethesda Gyermekkórház
Fotó: Pixabay

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2016.02.02