Fültisztítás babáknál, gyerekeknél, felnőtteknél: hogyan kell helyesen tisztítani a fület? Fülgyulladást is okozhat, ha rosszul csinálod!

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


Fültisztítás babáknál, gyerekeknél, felnőtteknél: hogyan kell helyesen tisztítani a fület? Fülgyulladást is okozhat, ha rosszul csinálod! Hallójárat-gyulladást, sőt hallásromlást is előidézhet a helytelen technikával végzett fültisztítás! Hogyan kell helyesen tisztítani a fület? Mit lehet használni a fültisztító pálcika helyett? Szakorvos válaszol! Hallójárat-gyulladást, sőt hallásromlást is előidézhet a helytelen technikával végzett fültisztítás - mondja Dr. Krasznai Magda, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának adjunktusa.

Úgy véli, a leggyakoribb hiba a fültisztító pálcika nem megfelelő használata. Bár egyre többen tudják, hogy ez kifejezetten veszélyes is lehet, mégis naponta keresik fel a klinikát azzal, hogy a vattapálcikával befelé, a dobhártya irányába tolt fülzsír miatt elzáródott a hallójáratuk. Nyáron, a meleg és a víz tovább fokozza a problémát.  

Nincs szükség különösebb fültisztításra!
A hallójárat egészségének védelmét biztosító fülzsír a levált hámsejtekkel, valamint a bejutott szennyező anyagokkal együtt természetes módon ürül. Nincs tehát szükség különösebb tisztításra, elegendő rendszeresen megmosni és megtörölni a hallójárat bemenetét - mondja Dr. Krasznai Magda, hozzátéve, hogy bár sokan tudnak erről, mégis naponta találkozik olyan páciensekkel, akik fültisztító pálcika okozta hallójárat-gyulladással vagy hallásromlással keresik fel a klinikát.

Mit okozhat a fültisztító pálcika használata?
Ilyenkor a spontán tisztulást megakadályozva befelé, a dobhártya irányába toljuk a felhalmozott fülzsírt, amelyre további zsír- és szövettörmelékek rakódhatnak, ezáltal fülzsírdugó alakulhat ki, amely akár az egész hallójáratot is kitöltheti, a külső fül elzáródását okozva. Az egyetemi adjunktus szerint elegendő egy kis hámsérülés ahhoz, hogy nagy kiterjedésű gyulladás alakuljon ki a hallójáratban. Extrém esetben akár az is előfordulhat, hogy annyira betolja valaki a pálcikát, hogy megsérti a dobhártyát, vagy károsodást okoz a középfülben lévő hallócsontocskákon.

Hogyan lehet kíméletesen megtisztítani a fület?
Ha az átlagosnál több vagy sűrűbb állagú fülzsír termelődik, vagy ha porosabb, párásabb, nedvesebb helyen dolgozunk, esetleg szűkebb a hallójáratunk, körültekintőbben kell eljárniuk a fültisztítás során - hívja fel a figyelmet Dr. Krasznai Magda. Ilyenkor érdemes paraffinolajat cseppenteni a hallójáratba, ez ugyanis elősegíti a spontán tisztulást és megkönnyíti a fülmosást.

Mi a teendő, ha a fülzsír megreked?
Nyáron, a strandszezonban megszaporodhatnak a panaszok, mert a víz hatására megduzzad és dugót képezhet a fülzsír. Emellett a nem megfelelő méretű füldugók és a rendszeresen használt hallókészülékek is elősegíthetik a fülzsír megrekedését, gátolva a természetes öntisztulást. Továbbá a leváló hámsejtek sokasága miatt bizonyos bőrbetegségek – például az ekcéma vagy a psoriazis is – előidézhet hallójárat-gyulladást, amely fájdalommal, átmeneti halláscsökkenéssel és idegentest érzéssel járhat – teszi hozzá Dr. Krasznai Magda.

Ilyenkor már nem elégségesek a házi praktikák, mindenképpen fül-orr-gégész szakorvoshoz kell fordulni, aki egy néhány perces, fájdalommentes beavatkozással távolítja el a bennrekedt fülzsírt. Ennek egyik módja, hogy langyos vizet vagy sóoldatot befecskendezve kimossák a hallójáratot, de az is gyakori, hogy kiszívják, vagy akár horoggal távolítják el a fülzsírdugót. Gyulladás esetén gyógyszeres kezelést is alkalmaznak.

Mi a teendő gyermekeknél?
Náluk, ha lehet, még körültekintőbben járj el. Korábbi cikkünkben dr. Garay Zsolt fül-orr-gégész szakorvos osztott meg néhány ötletet, amit a fültisztító pálcika helyett alkalmazhatsz:
1. Fülpálcika helyett a kézzel szabadon elérhető területeket a törölköző sarkával töröld szárazra, és tanítsd meg erre a gyermeked is.
2. Hatékony segítség lehet a patikákban is kapható gyógynövény kivonatú (például kövirózsát, kamillát, erdei mályvát, aloe verát tartalmazó) fülcseppek és spray-k használata. Ezek a készítmények azon túl, hogy megszüntetik a fülzsír kitapadását, nyugtatják a felpuhult hallójárat felületi hámrétegét, azaz megelőzhető velük egy komolyabb hallójárat gyulladás kialakulása.
3. Ha a gyerek füle túl száraz vagy a fülzsír beszáradt, paraffin- vagy olívaolajos cseppentés javasolt. Az olaj védőréteggel vonja be a hallójáratot, lepergeti a medence, uszoda, tenger vízét. Az esetleges fülzsírt diszpergálja (apró pontszerű részekre bontja szét), így nem jöhet létre eltömődés, a fülcsepp nem engedi, hogy a hallójárat kiszáradjon, berepedezzen. Ezek a készítmények hajmosás vagy strandolás után is hasznosak lehetnek, mert segítségükkel elkerülhető a hallójárat felázása.

Forrás: Semmelweis Médiasarok, Szülők Lapja
Fotó: livestrong.com

Szülők lapja

Gyerekbetegségek

Szülők lapja


2017.05.10