A gyomorrontás diétája

Nagy Erika

Betegségek

Nagy Erika


A gyomorrontás, azaz gyomornyálkahártya-gyulladás nagyon gyakori betegség. Kiválthatja egy-egy bőséges étkezés, túl hideg, túl meleg, vagy túl fűszeres étel, gyógyszer, baktérium okozta fertőzés. Általános tünete a teltségérzet, hányinger, hányás, hasmenés, gyomorfájdalom, illetve a fehéres lepedékkel bevont nyelv.

Kezelésében szükség lehet gyógyszerre (pl. széntabletta), de leghatásosabb a diéta alkalmazása. Segítségével tehermentesítjük a gyomor-bélrendszert.

Nem mindegy, hogy hogyan diétázunk!
A diéta úgynevezett progresszív, azaz felépítő jellegű. Az étrend fokozatosan bővül, alkalmazkodik a beteg állapotához. Először koplal, semmilyen szilárd táplálékot nem ehet, viszont a folyadék- és elekrolitpótlást biztosítani kell a szervezet számára. Majd az állapot javulásával fokozatosan bevezetjük az egyes tápanyagokat, ételféléket. A lépések között 1-2 nap teljen el. Naponta többször, de egyszerre keveset egyen a beteg.

Első lépés – csak folyadék
A beteg először csak folyadékot fogyasszon, mivel a hányás, hasmenés miatt rengeteg folyadék távozik a szervezetből, ezt pótolni kell. Ihat szénsavmentes ásványvizet, világosra főzött, langyos teát, szűrt almalevet, limonádét.

Második lépés - szénhidrátok
Második lépésként a szénhidrátokat építjük be az étrendbe. Ez akár másnap is történhet, ha a panaszok elmúlnak. Célszerű adni reszelt almát, sárgarépát. Ezek pektint tartalmaznak, ez a vízben oldódó rost bevonja a gyulladt nyálkahártyát, nyugtatja azt. Adhatunk nyáklevest (rizs, zab), vizes burgonyapürét, szárazon pirított búzadarát, héjában főtt burgonyát, ropit, kétszersültet.

Harmadik lépés - fehérje beépítés
Harmadik szakaszban a fehérjét építjük be. Adhatunk sovány húsféléket, pl. sertéskarajt, csirkemellet, csirkecombot bőre nélkül, pulykamellet, tonhalat, zsírszegény tejterméket (sovány túró, natúr joghurt, kefir) - a tej fokozhatja a panaszokat, ezért vagy hagyjuk ki erre az 1-2 napra az étrendből, vagy válasszunk laktózmentes tejet. Tojás is fogyasztható már, zsírszegényen elkészítve. A zsírszegénységet nem csak az alapanyagok kiválasztásával, hanem az ételkészítés során is biztosítani kell. Válasszuk a főzést, gőzben főzést, sütőzacskóban, agyagedényben sütést, száraz rántást, joghurtos habarást.

Negyedik lépés - zsiradékok
Utolsó lépésként visszavezethetjük az étrendbe a zsiradékokat, ez fokozatosan történjen. Használhatunk olajat, margarint, de csak a szokásos mennyiség kb. felét. Miután teljesen megszűntek a panaszok, a „beteg” visszatérhet szokásos étrendjéhez, de ha lehet, kerülje el a „gyomorrontást” kiváltó okot.

Fontos elkerülni!
A teljes diéta során kerülni kell a túl sok só, cukor, fűszer használatát, ezek tovább ingerlik az emésztőrendszert.

A gyomorrontás gyakori, banális megbetegedés, kellemetlen tüneteivel senki nem szeret találkozni, ráadásul kisgyermekekre és idősekre akár veszélyes is lehet, főleg a kiszáradás miatt. Ezért érdemes elkerülni a megbetegedést, illetve ha már jelentkezik, a diétával minél jobban törekedni kell az emésztőrendszer tehermentesítésére.

RECEPTKERESŐ >> programunkban gyomorrontás esetén ajánlott ételeket is találsz!


Nagy Erika

Betegségek

Nagy Erika


2009.10.08