Mindjárt itt a kullancsszezon, hogyan készüljünk a kullancsok ellen? Mit kell tudni a kullancscsípésről? Milyen betegségeket terjeszthetnek a kullancsok?

Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


Mindjárt itt a kullancsszezon, hogyan készüljünk a kullancsok ellen? Mit kell tudni a kullancscsípésről? Milyen betegségeket terjeszthetnek a kullancsok? Hamarosan kezdődik a kullancsszezon, ami áprilistól novemberig tart - hívta fel a figyelmet Szlávik János infektológus főorvos, kiemelve: ajánlott beadatni a védőoltás. Milyen betegségeket terjeszt a kullancs? Hogyan védekezhetsz ellene? Mit tegyél, ha kullancsot találsz a gyermekeden?

Hamarosan kezdődik a kullancsszezon - hívta fel a figyelmet az M1 aktuális csatorna péntek reggeli (2018.03.09.) műsorában Szlávik János infektológus főorvos, kiemelve: ajánlott beadatni a védőoltást, mert az szinte teljesen veszélytelen és hatékony védelmet jelent.

A Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főorvosa azt mondta: áprilistól novemberig tart a kullancsszezon, de mivel a nedves, meleg időszakot jobban szeretik az élősködők, a főszezon áprilistól júniusig tart.


Hamarosan kezdődik a kullancsszezon


A szakember azt ajánlja, aki gyakran jár erdőben, adassa be a 3 oltásból álló védőoltást, amit 3-5 évente kell ismételni
A kullancsok többféle betegséget okozhatnak, ilyen például a vírusos agyvelőgyulladás és a Lyme-kór. Dr. Szlávik János azt mondta, agyvelőgyulladással ritkábban fertőzöttek az állatok, de a Lyme-kórral szinte minden második kullancs fertőzött.

Szakértőnk ajánlja: Így kezeld a csípéseket: Kullancs, darázs, méh és szúnyogcsípés kezelése »



Egyre több Lyme-kóros esettel találkozni
Ezt a betegséget néhány hét után jelentkező - lassan növekedő - bőrkiütés jelzi. A Lyme-kór ellen nincs védőoltás, de az esetek 90-95 százalékában antibiotikum-kúrával gyógyítható. A vírusos agyvelőgyulladás kialakulása után csak tüneti kezelést lehet alkalmazni.

Olvasd el ezt is: Kullancscsípés okozta betegségek: Így előzhető meg a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás »

Kirándulásból hazatérve ajánlott átvizsgálni a bőrt
Különösen a gyermekeket, háziállatokat kell átnézni. Ha kullancsot találunk rajtuk, a kullancsot a szájszerve felett kell - például kullancscsipesszel - megfogni és kihúzni.

Tévhitek a kullancsokkal kapcsolatban
A főorvos a legrosszabbak között említette, hogy olajjal, benzinnel kell leönteni az állatot. Az állat összenyomása veszélyes is lehet, mert ezzel még több kórokozót nyomhatunk vissza az emberi szervezetbe - hívta fel a figyelmet az infektológus főorvos.

Bővebb információ a kullancsok eltávolításáról: A kullancs kiszedése szakszerűen, és további tévhitek a kullancsokkal kapcsolatban »



Gyógyszerész szakértőnk azt ajánlja, ha kullancsot találsz a gyermeken, vagy magadon, akkor otthoni gyorsteszt segítségével vizsgáld meg, hogy fertőzött volt-e a kiszedett állat! Bővebb információk a kullancs gyorstesztről, itt »

Forrás: MTI
Fotó: Pixabay

Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


2018.03.09