A késői gyermekvállalás előnyei és hátrányai

Szülők lapja

Családtervezés

Szülők lapja


A késői gyermekvállalás előnyei és hátrányai

Azok a szülők, akik negyven éves koruk után vállalták első gyermeküket, legtöbbször úgy gondolják, tíz évvel korábban ideálisabb lett volna.

Azok a szülők, akik negyven éves koruk után vállalták első gyermeküket, legtöbbször úgy gondolják, tíz évvel korábban ideálisabb lett volna - derült ki egy kutatásból.

A harmincas évek a legideálisabbak
Noha a megkérdezettek több előnyét, mint hátrányát tudták említeni a késői gyermekvállalásnak, a nők 80, a férfiak 70 százaléka mégis úgy gondolja: harmincas éveik lettek volna a legoptimálisabbak a feladatra, és csak a körülményeik alakulása miatt tolták ilyen későre a családalapítást.

A megkérdezettek
A Kaliforniai Egyetem kutatói 107 embert kérdeztek ki, akik többségében házasok voltak, fehér bőrűek, és az átlagnál magasabb jövedelemmel rendelkeztek. Azt a szakemberek is bevallották, hogy a pontosabb adatok érdekében a társadalom szélesebb rétegeiből kell később alanyokat választani.

Érzelmi érettség
A kutatásba bevont 46 pár és 15 egyedülálló nő mindegyike az asszony 40 éves kora után vetette alá magát mesterséges megtermékenyítésnek. Az idősebb korban történő gyermekvállalás legfontosabb előnyének az érzelmi érettséget nevezték: a nők 72, a férfiak 57 százaléka gondolkodott így.

- Úgy gondolom, öntudatosabb vagyok, jobban tudok kommunikálni a gyermekemmel, eredményesebben bátorítom és támogatom őt, mint tettem volna ezt húsz évvel ezelőtt - fogalmazott egy édesapa.

Kedvezőbb munkakörülmények, nagyobb anyagi biztonság
Ezen felül a karrierben elért több sikert, a rugalmasabb munkakörülményeket, a nagyobb anyagi biztonságot és a stabilabb kapcsolatot emelték még ki mint a késői gyermekvállalás előnyeit. A férfiak közül hét közvetlen összehasonlítási alappal is rendelkezett, mivel egy korábbi kapcsolatából született már gyermeke.

Nehezebb a teherbe esés
A nők többsége azonban így is úgy gondolta, jobb lett volna korábban anyává válni. A legfontosabb hátrányként a nehezebb teherbeesést említették. Sokukat a koruk miatt automatikusan a lombikprogramba küldték, és nem jósoltak túl nagy esélyt a sikernek - ezért aztán igen szerencsésnek érzik magukat, amiért végül gyermekük születhetett.

Fiatalon energikusabban
Azt is többen említették, hogy fiatalon talán energikusabbak lettek volna, egyharmaduk pedig attól tartott, hogy nem fogja látni felnőni a gyermekeit, és hogy nem vállalhat annyi babát, amennyit eredetileg szeretett volna. Mindezek fényében a többség úgy látja, a harmincas éveiben kellett volna szülővé válnia.

Forrás: a Human Reproduction című folyóiratban megjelent tanulmány

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Családtervezés

Szülők lapja


2012.06.12