Fiús lányok, lányos fiúk - nemi identitászavar gyerekkorban?

Szülők lapja

Gyerek fejlődése

Szülők lapja


Baj, ha egy kislány fiús játékokat játszik? Probléma, ha egy kisfiú inkább lányokkal barátkozik és lányos játékokkal játszik? Mikortól kell nemi identitászavarra gondolni? Baj, ha egy kislány fiús játékokat játszik? Probléma, ha egy kisfiú lányos érdeklődésű? Mikortól kell nemi identitászavarra gondolni?

Kardozó lányok, babázó fiúk?
Az, hogy autóval, vagy karddal játszik egy kislány, vagy éppen babázik egy kisfiú, még nem árulkodik arról, hogy milyen szexuális beállítottságú. Bár ez a viselkedés nem felel meg a a társadalom által elvárt nemi szerepeknek, még nem jelent gondot, azt azonban előre jelezheti, hogy az illető gyerekkora során számos fizikai és szexuális bántalmazásnak lehet majd kitéve, ami később poszttraumás stresszt is okozhat a számára.

A másik nemre jellemző viselkedés sok kisgyereknél előfordul
A Pediatrics című szaklap tudósítása szerint, a tizenéves fiúk 13, a lányok 26 százaléka számolt be arról, hogy kisgyerekként voltak a másik nemre jellemző viselkedésjegyei, sot a fiúk 2-5, míg a lányok 15-16 százaléka azt is elárulta, hogy időnként szeretett volna a másik nemhez tartozni. Ugyan mindez még semmit nem vetít előre a gyerekek későbbi nemi irányultságáról, a fenti lapban megjelent egyik tanulmányból az kiderült, hogy azok közül, akiknél legerősebb mértékben jelentkezett a másik nemre jellemző viselkedés, csupán hatvan százalék vallotta később, 19 és 27 éves kora között, heteroszexuálisnak magát.
 
Lelkileg labilisabbak
Emellett szintén a Pediatrics című folyóirat közölte le azt a tanulmányt is, melyből kiderült, hogy azok a gyerekek, akik szívesebben tartoznának az ellenkező nemhez, jóval gyakrabban élnek át pszichológiai gyötrelmeket, és nagyobb eséllyel vannak annak is kitéve, hogy kárt tesznek önmagukban.
 
Szakember segíthet, ha folyamatosan rosszul érzik magukat saját nemük szerepében
A fenti adatok fényében a szakértők azt tanácsolják, hogy azokat a gyerekeket, akik folyamatosan rosszul érzik magukat a saját nemük szerepében, minél előbb vigyék el a szüleik szakemberhez, ahol akár hormonális segítséget is kaphatnak a gondjukra. A legtöbben ugyanis, mire megfelelő kezekbe kerülnek, már bőven a pubertáskorban járnak, amikor a külső nemi jegyeik már láthatóvá váltak, és ilyen esetekben már jóval kisebb hatékonysággal lehet bevetni bármiféle hormonkezelést.

Forrás: A Pediatrics című szaklap tudósítása


Szülők lapja

Gyerek fejlődése

Szülők lapja


2013.08.07