Fogváltás, avagy érkezik a fogtündér

Szülők lapja

Gyerek fejlődése

Szülők lapja


A fogváltás lényege, hogy a húsz tejfog szép lassan kiesik, és helyükbe összesen 32 db maradó fog lép. A tejfog időszaka 2-től 6 éves korig tart, a vegyes fogazat pedig 6-tól 12 éves korig.

Észrevétlen maradó fogak
Az első maradó fogak az úgynevezett "hatosok", az utolsó tejőrlő mögött kb. 6 éves kor körül jelennek meg. Nem vált tejfogat, így nem előzte meg fogkiesés, sokan tejfognak vélik. Sajnos mivel nem fordítanak kellő figyelmet a tisztítására gyakran már a teljes kibújás előtt szuvasodni kezd.

Fogváltás
A ténylegesen látható fogváltás az alsó metszőkkel folytatódik, majd többé-kevésbé meghatározott sorrendben halad végig: kb. 8 éves korig az alsó-felső metszők (összesen 8 darab), majd 9 éves kor után a kisőrlők és a szemfogak (összesen 8+4), ezt követően a sor végén a második nagyőrlők, a hetesek (4 darab), végül a bölcsességfogak (4 darab) előtörésével fejeződik be. Ez utóbbinak a megjelenési idejét a helyhiány lényegesen befolyásolhatja, az is előfordul, hogy az állcsontban rekednek.

Időbeli eltérések
A fogak előtörési sorrendjében egyéni eltérés lehetséges. Azoknál a gyerekeknél akiknek korán bújtak az első tejfogak, valószínűleg a maradó is korán bújik. Sajnos a kétségbeesett mamáknak, akik azzal keresnek meg, hogy az új fogak nem olyan szép fehérek, mint a tejfogak, azt kell válaszolnom, hogy ez természetes.

Ha gond van a fogváltással
Normális esetben a tejfog gyökere felszívódik, és a fog „magától” kiesik. Csak abban az esetben vagyok a híve a fogorvosi segítségnek, ha nincs remény a teljes kimozdulásra, illetve a mozgó tejfog körül gyulladt az íny, mert nehézkes a fogmosás. Gyakran előfordul, főleg az alsó metszőknél, hogy a tejfogak mögött bújnak a maradó fogak. A tejfog eltávolítása után, ha van elég hely, akkor szépen a helyükre állnak. Ha a kiesett tejfog után fél-egy éven belül nem jelenik meg az új fog, érdemes megvizsgálni mi az oka. Akadály lehet egy vagy több számfeletti fog, de az is előfordul, hogy nincs meg a megfelelő számú fogcsíra. Ezeket röntgen-vizsgálattal könnyen meg lehet állapítani.

A rendszeres kontroll (max. félév) alkalmával figyelemmel kísérjük a fogváltást, és ha szükséges elkezdjük a fogszabályzó kezelést. Nagyon fontos a korai felismerés és kezelés!


Dr. Piskóty Ildikó
(Készült a Gyerekszáj napló c. könyvhöz)
 


Szülők lapja

Gyerek fejlődése

Szülők lapja


2009.02.25