Főoldal > Cikkek > Gyermek fejlődése > Gőgicsél, gügyög, gagyog a kisbabád? Örülj neki! - Miért fontos a gügyögés a babáknak? Baj, ha keveset gügy - Szülők Lapja
Gőgicsél, gügyög, gagyog a kisbabád? Örülj neki! - Miért fontos a gügyögés a babáknak? Baj, ha keveset gügyög a baba!
A babák beszéd- és nyelvi fejlődésében döntő fontosságú saját, beszédet utánzó gügyögésük hallása. Ezt állapította meg a Missouri Egyetem egyik korábbi tanulmánya. A babákat érdeklik a beszédszerű hangok, és a hallásuk révén erősen motiváltak, hogy utánozzák ezeket a hangokat.
A babák beszéd- és nyelvi fejlődésében döntő fontosságú saját, beszédet utánzó gagyogásuk, gügyögésük hallása. Ezt állapította meg a Missouri Egyetem egyik korábbi tanulmánya.
A babákat a saját hangjuk hallgatása segíti a beszédtanulásban
A babákat szerfelett érdeklik a beszédszerű hangok, és a hallásuk révén - mely nélkülözhetetlen a megfelelő hangképzéshez – erősen motiváltak, hogy utánozzák ezeket a hangokat.
Az első év élményei meghatározóak
A babák életük első évében rengeteget tanulnak a hangokon keresztül. A másoktól való tanulás is fontos a beszédfejlődésükhöz, ám a saját gőgicsélésük, gagyogásuk hallása teszi lehetővé számukra, hogy felfedezzék saját hangadásukat, kiejtésüket, és ezáltal tanuljanak, fejlődjenek.
Keveset gőgicsél, gügyög a baba?
Éppen ezért megfigyelhető, hogy a hallássérült babák sokkal kevesebbet gőgicsélnek, gagyognak, mint ép hallású kortársaik - ilyenkor érdemes orvoshoz vinni a kicsit, hogy kiderítse, mi a baj.
A Missouri Egyetem kutatói azt is megállapították, hogy a jelentősebb halláskárosodásban szenvedő csecsemők, akik hallásuk javítása érdekében cochleáris implantátumot kaptak, igen gyorsan, mindössze négy hónapon belül utolérték a hangok kiejtésében azt a szintet, mely az ép hallású csecsemőknél tapasztalható. A kutatók tanulmányukkal a korai hallásellenőrzés fontosságára, és a cochleáris implantátumok jelentőségére kívánták felhívni a figyelmet.
1000 újszülöttből 3-4 jelentős halláskárosodásban szenved. Mi okozza ezt a gyermeknél? A fő okok: az örökletesség, betegség vagy sérülés. Bármi is a kiváltó ok, fontos a mielőbbi felismerés, hisz az időben megkezdett kezelés nagy mértékben javíthatja az életminőséget.
„Anya, te mit mondtál?” – hangzik a kérdés a gyerek szájából, ami nem biztos, hogy figyelmetlenségre, sokkal inkább a megnagyobbodott orrmandulára utalhat. Melyek a megnagyobbodott orrmandula tipikus tünetei, és milyen további betegségeket okozhat, ha nem lépünk időben?
A súlyos vagy teljes halláskárosodás a leggyakoribb születési rendellenesség, minden ezer kisbaba közül egy-hat érintett. Magyarországon egyelőre nem elterjedt a műszeres vizsgálat, a legtöbb helyen még csak a zajkeltésre adott reakciót vizsgálják, amely nem megfelelő módszer a hallás teljes körű vizsgálatára. Holott számos európai országban, valamint az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában ma már átfogó műszeres szűrőprogram működik az újszülött kori halláskárosodás mielőbbi diagnosztizálása érdekében.
Kíváncsi vagy, hogy mekkora? Mit érez? Hallja-e, ha beszélsz hozzá? Tudj meg mindent a babavárás csodájáról, miközben életed legfontosabb naplóját töltögeted a saját pocakos és ultrahang fotóiddal, érzéseiddel, élményeiddel. Kattints ide >>
Hozzávalók: 100 g sertéshús (comb vagy karaj)
250 g burgonya
10 g vaj
100 ml tej
10 ml étolaj
3 g vöröshagyma
petrezselyemzöld
kakukkfű
só
Recept:
Az apróra vágott vöröshagymát olajon átfuttatjuk, hozzáadjuk a darált húst, sózzuk, fűszerezzük kakukkfűvel és apróra vágott petrezselyemzölddel és kevés vizet aláöntve puhára pároljuk. Közben a megtisztított, kockára vágott burg(...) tovább a teljes recepthez...