Így óvd gyermeked a nyári szünetben! Az ORFK szerint ezek a legnagyobb veszélyek

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


Így óvd gyermeked a nyári szünetben! Az ORFK szerint ezek a legnagyobb veszélyek A nyári vakáció ideje alatt a szülőknek fokozottabban kell figyelniük a gyerekekre - ezt hangsúlyozta az Országos Rendőr-főkapitányság autópálya-felügyeleti és baleset-megelőzési osztályának vezetője Budapesten, egy X. kerületi általános iskolában tartott sajtótájékoztatón.

A nyári vakáció ideje alatt a szülőknek fokozottan kell figyelniük gyermekeikre, figyelmeztetett az ORFK osztályvezetője a legutóbbi sajtótájékoztatón, ahol elmondta azt is, hol és milyen fajta veszélynek lehetnek kitéve gyermekeink.

1. Veszély az utakon


Sokszor a szülő a felelős
Kiss Csaba elmondta: évente mintegy 1500 balesetben sérülnek meg gyerekek, ezek 30 százaléka nyáron következik be. Különösen veszélyeztetettek a gyerekek gépkocsiban utazva, a halálos esetek során 60 százalékuk autóban veszti életét, mert a szülők nem használnak gyerekülést vagy biztonsági övet.

Az ORFK osztályvezetője kiemelte, hogy az utóbbi években jelentősen csökkent a halálos balesetek száma a gyerekek körében. 1990-ben évente még száznál is több gyerek halt meg balesetben, ez a szám mára tíz alá csökkent, de a cél természetesen az, hogy egy gyermek se veszítse életét az utakon.

Így óvd gyermeked a nyári szünetben! Az ORFK szerint ezek a legnagyobb veszélyek

Kiss Csaba arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyermekeknek a szülők jelentik a példát a közlekedésben, ezért az ő felelősségük fokozottabb. Fel kell készíteni a gyerekeket mindenféle veszélyhelyzetre, amely a gyalogos és a kerékpáros közlekedés közben, illetve a tömegközlekedési eszközök használata során bekövetkezhet - hangsúlyozta.

2. Veszélyek a szórakozóhelyen


Beszélt a szórakozóhelyeken leselkedő veszélyekről is, az alkohol- és a kábítószer-fogyasztásról. Megemlítette a dizájnerdrogokat, amelyek a közlése szerint azért különösen veszélyesek, mert sem a rövid, sem a hosszú távú hatásuk nem ismert. Kitért az úgynevezett "rohamivásra" is, amelynek lényege, hogy a fiatalok minél rövidebb idő alatt minél több, főleg tömény alkoholt fogyasztanak és lerészegednek.

3. Az internet veszélyei


A gyermek otthon sincs biztonságban
Németh Ágnes, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője kiemelte, hogy a gyerekek otthon, a számítógép előtt ülve sincsenek teljesen biztonságban. Utalt az internetes - főként felnőtt férfiak által elkövetett - zaklatásra, molesztálásra, amely közösségi oldalakon, chatprogramokon és játékokon keresztül is elérheti a gyerekeket.

Ezekre hívja fel a figyelmet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) reklámfilmje is, melyet eddig már több mint 17 ezren megnéztek, közölte a médiahatóság a közleményében. A szpot egy, az internet tudatos használatára felhívó német reklámfilm hazai verziója, amely érzékletes módon hívja fel a szülők figyelmét arra, hogy a gyerekeket az online térben ugyanúgy meg kell védeni a veszélyektől, ahogyan azt a való életben tennénk.



A Wo ist Klaus? / Hol van Klaus? társadalmi célú hirdetés magyar változata 7+1 hasznos internetes tudnivalóra hívja fel a figyelmet. Ezek között szerepel, hogy az ember internetes jelenléte könnyen visszakereshetővé és azonosíthatóvá válik, ezért fontos a személyes adatok védelme, illetve a jó jelszóválasztás; emellett a zaklatást a neten sem kell eltűrni, "mást bántani a neten is ciki", és soha nem tudhatjuk, egy a chatszobában ki van a másik oldalon.

Szó esik a szűrőszoftverekről, illetve arról, hogy honnan lehet őket letölteni. Valamint ismertetik, hogy az NMHH által üzemeltetett gyermekbarat.nmhh.hu és az internethotline.hu oldalak segítséget nyújtanak internetes zaklatás és más online veszélyek észlelése esetén.

Fotó: Freedigitalphotos.net
Forrás: MTI

Szülők lapja

Gyereknevelés

Szülők lapja


2015.06.15