A Csutkamanó könyvek szerzőjével beszélgettünk

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


Zalaba Zsuzsa 4 gyermekes boldog anyuka, akinek hivatása azon ritka foglalkozások közé tartozik, melybe még gyermekeit is be tudja vonni. Így született meg - gyermekei unszolására - Csutkamanó könyv változata. Azóta Csutkamanó egy saját weboldalt is kapott, melyen megtalálhatóak Zalaba Zsuzsa versei, meséi, sőt riportjai is.

Hogyan született meg Csutkamanó?

Amikor két nagyobb gyermekemnek még minden este meséket szövögettem, a kislányom egyszer megjegyezte, kár, hogy nem kerülnek papírra a meséim, jó lenne évek múlva is elolvasni mindet, s talán a többi gyermek is kíváncsi lenne ezekre a mesékre. Ez a gondolat érlelődött bennem, hiszen az írás nem is állt tőlem távol, újságíróként mondhatom, ez a kenyerem. De egyébként is, verseket írok, felnőtteknek, gyermekeknek, versesköteteim jelentek meg az elmúlt 15 év alatt. Nem kellett hát sokáig várni a gyermekeknek a mesekönyvre, megírtam néhány hónap alatt. Igaz, nem azok az esti mesék kerültek a könyvbe, amiket a gyermekeimnek mondogattam akkoriban, hanem egy olyan történet, aminek a gyermekeim is részesei lettek. CSUTKAMANÓ története, aki az álomvilágban játszik, kalandozik velünk, aki szövi az álmainkat és napközben megbújik a szívünkben és velünk van, ha nevetünk, ha sírunk.
A mesekönyvem megjelenésével egyidejűleg életre keltettem csutkamanós internetes portálomat is, gondoltam, legyen interaktív a játék, s a gyermekek nyugodtan levelezzenek, énekeljenek, játszanak, kalandozzanak tovább Csutkamanóval – legyen egy kapcsolata ennek a kis figurának lehetőleg minél több olvasójával, akár gyermeklelkű felnőttekkel is. Az ötlet bevált, nagyon sokan látogatják a portált, Csutkamanó nem unatkozik.

Melyik korosztálynak szólnak a mesék?

A mesekönyvem főleg 5-10 éves korú gyermekeknek szólt, az idén megjelenő csutkamanós gyermekkönyvem már inkább picit nagyobbaknak, 7-12 éveseknek szól, kicsit elgondolkodtatóbb, megrázóbb a története. Az internetes portálon szintén havonta jelentkezem egy csutkamanós mesével, ezeket érdekes módon különféle korú gyermekek olvassák rendszeresen, a szülőktől tudtam meg, hogy sokan ovis korú gyermeküknek olvassák el a meséket esténként, sőt, kinyomtatják, rajzolgatnak hozzá. Még egy 12 éves olvasóm is írt, hogy gyakrabban jöhetnének a csutkamanós kalandok, mert izgalmasak és tanulságosak, olvastatják magukat.

A nemsokára megjelenő CD-n is a mesék részletei hallhatóak majd megzenésítve vagy ez a meséktől független?

A weboldalamon működik egy Dalok-Versek menü, ahol eleinte havonta egy új csutkamanós verssel jelentkeztem, aztán itt-ott afféle dalszöveg stílusban is próbálkoztam néhányszor, s úgy vettem észre, rengeteg olvassák – gyermekek és felnőttek – ezt a menüt. Egy versikém már öt éve meg volt zenésítve, mivel a könyvem megjelenésekor ezzel a megzenésített verssel nyitottuk meg a könyvbemutatómat, s a zeneszerző, Zsapka Attila és zenekara, a KOR-ZÁR rukkolt elő a szép zenével, így aztán felkerült az adott menübe is, s aztán a második szövegemet Miqueu Montanaro oxitán zeneszerző zenésítette meg, akinek a felesége egyébként egy magyar festőnő. Miqueu tőle tanult meg magyarul, így én amikor megismertem őt, magyarul készítettem vele interjút és amikor előadóművészként felléptem Franciaországban, Tarasconban, eljött megnézni az előadásomat, s azt mondta, rokonlelkek vagyunk. Én onnan merítem a szavakat, ahonnan ő a zenét, ráaadásul úgy helyezem mindezt a fény felé, ahogy ő is teszi. Amikor Montanaro zenéjének is sikere lett a weboldalon, Farnbauer Péternél jelentkeztem, ő egy nagyon-nagyon sikeres és neves szlovákiai zenekar gitárosa, valamint a GHYMES vendégzenésze és állandó hangmérnöke. Megnézte a verseimet s nemsokára jelentkezett is egy-két megzenésített anyaggal és én repdestem az örömtől, annyira eltalálta a stílust, hangzást... Engem meg arra inspirált, hogy írjak egyre több és több dalszöveget, pergő és lágy sorokat... Így született meg a cd tartalma, amit nemsokára ki is adunk végre, bevallom, temérdek munka vezetett a cd megjelentetéséig. De az idén, még az első félévben előrukkolunk a zenei albummal.


A weboldalon láttam, hogy nemcsak Csutkamanóról ír, az írói pályája sokkal régebbre nyúlik vissza, ráadásul a határunkon túl is ismert és elismert. Ezt hogyan sikerült elérnie?

Kamaszkoromtól írok verseket, tudósítóként tevékenykedtem mindig is, s mivel felvidéki vagyok, szinte az összes ottani magyar napi-heti-havilapnak dolgoztam már az elmúlt húsz év alatt. Párkányban születtem, a mesés kis városban, a Duna partján, szemközt Esztergom, s gyermekkoromban csupán a csonka Mária-Valéria hidat láttam nap mint nap, mintegy emlékeztetve arra, hogy el vagyok szakítva a nemzetségemtől... Aztán a Mária-Valéria híd végül is felépült, én pedig addigra már elkerültem onnan, pozsonyi és dunaszerdahelyi magyar újságoknak készítettem riportokat, interjúkat szerte az országban és nem utolsósorban Budapesten – az összes színházban, fesztiválon, koncerten jelen akartam lenni egy jó ideig. Aztán megszülettek sorban a gyerekek, s azóta higgadtabban, de írok és írok rendületlenül. Mitöbb, azóta már éltem néhány évig Magyarországon és aztán a családommal kiköltöztem Ausztriába, s lassan tíz éve itt vagyunk.

Az oldalon több hírességgel készített cikk is olvasható. Gyakran készít interjúkat? Ezek máshol is megjelennek, vagy a csutkamano.hu oldal számára készülnek?

Öt évvel ezelőtt, amikor a honlapom életre kelt, fokozatosan töltődött meg új rovatokkal, ötletekkel, s mivel fontos volt nekem, hogy interjúkat készíthessek a lehetőségeim szerint, szépen lassan beindult a SZTÁROK menü, ahol főleg érdekes, ismert embereket faggatok a gyermek-kamaszkorukról, pályafutásuk kezdeteiről és a jelenükről is végül. Az olvasóim először érdeklődéssel fogadták az interjúkat, aztán már a tiniket is vonzani kezdte ez a menü, s azt vettem észre, lassan minden generáció küldözgeti a leveleket, a tippeket, kikkel készítsek interjúkat. Eljutott arra a szintre is a menü, hogy hetente jelent meg egy-egy új interjú, most próbálom úgy alakítani, hogy tiznaponta jelentkezzem egy új beszélgetéssel. Ezek az interjúk kizárólag a weboldalamra készülnek, remélhetőleg egyszer majd megjelentetem ezeket az érdekes beszélgetéseket könyv formájában is.
Néha-néha egy-egy interjút átvesznek tőlem más internetes portálok, ha jelzik nekem, s közlik az interjú alatt a weboldalam címét, akkor rendben van, csak örülök neki, hogy értékesnek találják a mi honlapunkon található írásokat.

Személyesen is ismeri a sztárokat, akikről ír?

Az elmúlt tizenöt éves riporteri munkám alatt mindenkivel találkoztam, így készültek az interjúim, de az utóbbi öt évben nemigen van lehetőségem személyesen megjelenni minden interjúm során, így bizony nem mindig ismerhetem meg személyesen a sok érdekes beszélgetőtársamat. Ami viszont roppant izgalmas tud lenni, az a telefon, skype és e-mailes levelezgetések örvénye, ahogy éjjelente nem bírjuk abbahagyni az oda-vissza repkedő kérdéseket, válaszokat, sztorikat.... Sok interjúalany aztán így vagy úgy, de tartja velem továbbra is a kapcsolatot, és aztán segítjük egymás munkáját a lehetőségeink szerint. Ezek az interjúk néha képesek egy egész lavinát elindítani velünk, bennünk, megmozgatják az ember fantáziáját és újabb ötleteket valósíthatunk meg ezáltal.

Úgy tudom, hogy négy gyermeket nevel. Hogyan marad ideje mellettük a weboldal menedzselésére, versek és dalszövegek, mesék írására?

Napjaim minden órája kincs a számomra. Feszített tempóban élek, azt meg kell hagyni. Ikrecskéim délelőttönként járnak óvodába, így akkor minden energiámat a weboldalam fejlesztésébe, frissítésébe fektetem, még az ebédek elkészítése közben is interjúkon és meséken töröm a fejem, aztán délután a négy gyermek teljes mértékben lefoglalja az időmet, eszköztáramat, a nagyobbakkal néha tanulni kell, edzésekre hordom őket, de aztán estére elcsendesedik a ház... s megint el lehet indulni a képzelet ösvényein. Az ötletek fele-fele arányban készülnek aktív-passzív módon, tehát ablakpucolás közben is lehet gondolkodni, s miközben a gyermekeivel sétálgat az ember a tóparton, akkor is születhetnek verssorok, mesék a lelkemben... éjjel meg papírra vetem őket.
Ezek a dolgok így működnek nálam.... bennem... ezek teszik teljessé az életemet.


 


Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


2009.04.01