Könyvajánló - Sue Gerhardt: A szükséges szeretet

Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


A Lélekben Otthon Alapítvány gondozásában, az Oriold és Társai Kiadó jóvoltából immáron Magyarország legnagyobb könyvesboltjaiban és online könyváruházaiban is megvásárolható az Amerikában bestsellerré vált Sue Gerhardt: A szükséges szeretet című könyve, mely elsősorban leendő és gyakorló kisgyermekes szülőknek és a gyermekpszichológia iránt érdeklődő olvasóközönségnek szól.

A könyv magyarországi bemutatóján Dr. Ranschburg Jenő gyermekpszichológus, valamint D. Tóth Kriszta újságíró, gyakorló anyuka beszélgettek az anya-gyermek kapcsolatról.

Sue Gerhadt A szükséges szeretet című könyve a gyermek-anya kapcsolat vizsgálatának legújabb eredményeit dolgozza fel, mely a gyermekpszichológiához kapcsolódó tudományterületek egymáshoz való közeledése, valamint az egyes érzelmi reakciók műszeres mérése által lehetőséget biztosított a csecsemők érzelmi életének komplex vizsgálatára.

A szerző elsősorban a fogantatás és gyermek két éves kora közötti időszakot vizsgálja, hiszen ebben az időszakban rögzülnek az alapvető érzelmi alapok, véglegesen kifejlődik a „társas agy”, megalapozódik a személy érzelmi identitás. A könyv példákon keresztül szemlélteti a téves szülői viselkedési mintákat és beidegződéseket, és tanácsaival igyekszik helyes irányt mutatni az olvasóknak. A szerző felhívja olvasóinak figyelmet arra a kutatásokkal bizonyítható tényre, hogy a csecsemő legelső emberi kapcsolatai hosszú távú hatást fejtenek ki az idegrendszerére és agyi fejlődésére, és mindezek által alapjaiban határozzák meg a gyermek későbbi érzelmi jólétet. Az elégtelen anya-gyermek kapcsolatra számos jelenkori társadalmi probléma vezethető vissza.


„A szükséges szeretet egy nagyon magas színvonalon megírt, hiteles, tudományos ismeretterjesztő könyv, mely igyekszik olvasmányos és közérthető maradni, ami nagy kihívás ebben a műfajban. Minden elismerésem Sue Gerhardt-nak, teljes mértékben azonosulni tudtam gondolataival, következtetéseivel. A könyv új megközelítésben foglakozik a csecsemőkorral, hiszen komplexitásában vizsgálja azt, nem tagolja szét egyes tudományterületekre. Szívből ajánlom minden gyakorló szülőnek, gyermeknevelőnek, és szakembernek egyaránt!” – vélekedett a könyvről Ranschburg Jenő.

A könyv hiánypótló abból a szempontból, hogy a széles olvasóközönség számára is könnyen befogadható maradt mindamellett, hogy a kortárs idegtudomány, pszichológia, pszichoanalízis és biokémia legújabb kutatási eredményeit taglalja, így nemcsak e tudományterület szakemberei számára, hanem a gyermekpszichológia iránt fogékony szülőknek, gyermekgondozóknak is érdekes és tanulságos olvasmány.
A könyv számos ponton érinti a „modern nők” életének súlyos dilemmáját is, melyet a gyermekvállalás jelent. A fiatal nőkre nehezedő társadalmi nyomás, a karrierépítés lehetősége mind-mind hozzájárul a fiatal anyák elbizonytalanodásához.

„Brüsszelben éltem, amikor megszületett kislányom, Lola, és hirtelen rám tört az elbizonytalanodás érzése. Az anyaság első időszaka lelkileg nagyon megviselt. Belevetettem magam a szakirodalomba, blogokat olvastam, tanácsokat kértem és kéretleneket hallgattam, mindezektől pedig még bizonytalanabbá váltam. Elolvasva ezt a könyvet utólag úgy vélem, hogy szerencsére nagy hibákat nem követtem el, mint kezdő anyuka, de nagyon jó lett volna, ha ez a könyv már akkor a kezembe kerül!” – méltatta a könyv tartalmát D. Tóth Kriszta.

A szerző optimista kicsengéssel zárja könyvét, hiszen lát esélyt a nemzedékről nemzedékre öröklődő problémák továbbörökítésének megállítására, illetve az elégtelen anyai magatartások következményeinek felnőtt korban történő korrigálására is. Sue Gerhardt, a szükséges szeretetben, a gondoskodásban, és az odafigyelésben látja a problémák megoldásának kulcsát.

„Nagyon fontosnak tartom a könyv magyarországi megjelenését. Biztos vagyok benne, hogy aki elolvassa, elméleti tudással és gyakorlati tanácsokkal gyarapodik, és nagy öröm számomra, hogy ezzel is segíthetem mindazokat, akik valamilyen módon érintettek a gyermekpszichológia kapcsán – legyenek azok szülők, gyermekgondozók, vagy épp szakemberek” – összegezte a könyv magyarországi megjelenésének fontosságát Oriold Károly, a kiadó képviselője.

A könyv tehát bátran ajánlható minden gyakorló szülőnek és gyermekgondozónak, akik választ keresnek a gyermekneveléssel kapcsolatos kérdéseikre, problémáikra, illetve azoknak a felnőtteknek, akik érdeklődést mutatnak a szeretet iránt. A szakemberek számára pedig szinte nélkülözhetetlen szakirodalom, hiszen összefoglalója a legfrissebb gyermekpszichológiai kutatási eredményeknek.



A Lélekben Otthon Alapítvány a lélektannal, illetve a lelki egészség létrehozásával és megőrzésével kapcsolatos kiadványokat, könyveket jelentet meg Magyarországon. Az alapítvány célja a legfrissebb tudományos kutatások eredményeinek magyar nyelven történő publikálása, illetve a pszichiátriával, pszichoterápiával, pszichoanalízissel kapcsolatos minél szélesebb körű tájékoztatás.


Sue Gerhardt pszichoanalitikus irányultságú pszichoterapeuta, egyben alapítója az Oxfordi Szülő-Gyermek Projektnek, amely szülők és gyermekeik számára nyújt pszichoterápiás segítséget.

 


Szülők lapja

Hírek, érdekességek

Szülők lapja


2010.06.09