Megszavazta az új adócsomagot az Országgyűlés! - Ezekre a változásokra számíthatsz 2019-től

Szülők lapja

Hivatalos ügyek

Szülők lapja


Megszavazta az új adócsomagot az Országgyűlés! - Ezekre a változásokra számíthatsz 2019-től Az Országgyűlés elfogadta a kormány legfrissebb adócsomagját, amely egyebek mellett 2023 végéig meghosszabbította a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs alkalmazását bizonyos új lakóingatlanok értékesítésekor. Az Országgyűlés kedden elfogadta a kormány legfrissebb adócsomagját, amely egyebek mellett 8 millió forintról 12 millió forintra emelte az egyéni vállalkozások alanyi adómentességének értékhatárát, továbbá 2023 végéig meghosszabbította a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs alkalmazását azon új lakóingatlanok értékesítésekor, amelyek idén november 1-jén végleges építési engedéllyel rendelkeztek.

A képviselők 115 igen szavazattal, 20 nem ellenében és 36 tartózkodás mellett fogadta el a pénzügyminiszter előterjesztését.

Egyéni vállalkozások adómentessége
A kormány korábban kifejtett álláspontja szerint az egyéni vállalkozások alanyi adómentessége értékhatárának emelését - 8 millió forintról 12 millió forintra emelkedik - a gazdaság növekvő teljesítménye teszi lehetővé és több mint 650 ezer adózónak jelenthet könnyebbséget.

Kedvezményes lakásáfa
Varga Mihály november elején jelentette be az új lakások kedvezményes áfakulcsának meghosszabbítását, hangsúlyozva, azt az építőipari szakértők kérésére fogalmazták meg.

A kedvezményes adókulcs főszabály szerint jövő év végéig hatályban van, ami azt jelenti, hogy 2019. december 31-ig minden - a törvényi feltételeknek megfelelő - új építésű lakóingatlan, 300 négyzetméternél nem nagyobb egylakásos lakóingatlan, 150 négyzetméternél nem nagyobb többlakásos lakóingatlanban kialakított lakás értékesítése után a legalacsonyabb mértékű, 5 százalékos áfát számítják fel, amennyiben a lakóingatlanok 2018. november 1-én végleges építési engedéllyel rendelkeztek.

A kedvezményes adómérték csak akkor alkalmazható, ha legkésőbb 2023. december 31-én eladják az új lakást.

A HVG úgy tudja, 2020-tól akkor lehet 5 százalékos áfával építkezni, ha az ingatlan addigra szerkezetkész állapotban lesz, és az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéshez szükséges okiratot benyújtották.

Közigazgatásból elbocsátottak alkalmazása
A most elfogadott módosítás a fentieken kívül külön fejezetet tartalmaz a jövő év elejétől hatályba lépő kedvezménynek az új szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást érintően, amely a közigazgatásból elbocsátott, védett korban lévő személyek elhelyezkedését segíti.

A kedvezmény értelmében a munkáltatók - a minimálbér négyszeresének erejéig - a szociális hozzájárulási adó mértékével megállapított összeggel egyenlő kedvezményt vehetnek igénybe a 60. életévét betöltött, közigazgatásból elbocsátott munkavállalók után.

Veszteséges cégek
A Ház emellett kötelező ellenőrzést írt elő az adóhatóságnak a tartósan veszteségesen működő, két egymást követő üzleti évben 60 milliárd forintot meghaladó nettó árbevételt elérő cégeknél, mivel ezekben az esetekben fokozottabban merül fel az adóelkerülés veszélye. A kötelező ellenőrzés ugyanakkor nem vonatkozik a jogelőd nélkül induló vállalkozásokra az első négy üzleti évükben.

Filmtámogatás és látványcsapatsportok támogatása
A parlament egy módosító javaslat elfogadásával felhatalmazást adott a kormánynak rendeletalkotásra a filmtámogatás és a látványcsapatsportok támogatása korlátjának meghatározására. Emellett a látványcsapatsportok esetében a 2019-2020-as időszaktól kezdődően lehetővé vált a sportcélú ingatlanok üzemeltetésének támogatása is.

Bankadó felső kulcsa
A képviselők a bankadó felső kulcsát 0,21 százalékról 0,2 százalékra csökkentették összhangban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött korábbi megállapodással.

Cafeteria
A változtatások lehetővé tették még, hogy a jövőben jellemzően munkabérként adózó cafeteria juttatások értéke ne módosítsa úgy a munkáért járó jövedelem adóalapját, hogy azzal a munkáltató rosszabbul jár.
A béren kívüli juttatások közül egyébként egyedül a SZÉP-kártya adózása marad kedvező jövőre, szinte az összes többi juttatás után (Erzsébet-utalvány, lakáscélú és utazási támogatások, stb.) a munkabérnek megfelelően kell fizetni a közterheket.

Céges autók magáncélra
A magáncélra is használt céges személygépkocsik esetében bevezették az 50 százalékos magánhasználat vélelmét, amelynek igénylésével az érintetteknek nem kell vezetniük a jelentős adminisztrációs terhet jelentő útnyilvántartást.

Adómentes ösztöndíj
A képviselők adómentessé tették továbbá a nemzetiségi pedagógusképzésben résztvevőknek, pályázat alapján nyújtott ösztöndíjat.

Lakáshitel
A Ház 10 millió forintos összegkorlátot határozott meg arra a lakáshitelre, amely után a munkáltatónak nem kell kamatkedvezményből származó jövedelmet megállapítania. Emellett eltörölték a feltételrendszerből a méltányolható lakásigény követelményét.

NAV hatásköre bővült
Az adócsomag kibővítette az adóhatóság hatáskörét is, amely így 2019-től átveszi a törvényszéki végrehajtás feladatait.

Forrás: MTI

Szülők lapja

Hivatalos ügyek

Szülők lapja


2018.11.13