A GYED igénylésének menete és a szükséges nyomtatványok

S. Puskás Judit

Hivatalos ügyek

S. Puskás Judit


Múlt heti írásunkban a TGYÁS igénylésének menetét, illetve az igényléshez szükséges iratokat ismertettük. A mostani cikkünk a GYED igénylésével kapcsolatban nyújt segítséget azoknak a kismamáknak, akik a TGYÁS lejárta után GYED igénylésére jogosultak.

LEGÚJABB ÍRÁSUNKAT A TÉMÁBAN ITT OLVASHATOD. KÉRLEK KATTINTS IDE A 2016-I AKTUALITÁSOKHOZ »

A korábbi, lent alább olvasható (2010-évi tartalmat nem frissítettük)

A GYED iránti kérelem bejelentése

A gyed iránti kérelmet a foglalkoztatónál kell bejelenteni az „Igénybejelentés gyermekgondozási díjra” elnevezésű nyomtatványon 2 példányban.
A nyomtatvány letölthető: AZ OEP OLDALÁRÓL >>

A kérelemhez a következő iratokat szükséges csatolni:

• a születési anyakönyvi kivonat másolatát,
• ha van a gyermeknek személyi igazolványa, akkor azt is be kell nyújtani
• magánnyugdíjpénztár-tag esetén a záradékkal ellátott magánnyugdíjpénztári belépési nyilatkozatot,
• örökbefogadás esetén az örökbefogadásról szóló gyámhatósági határozatot, a gyermeket örökbe fogadási szándékkal gondozó személy esetén az örökbe fogadási eljárás megindításáról szóló igazolást,
• gyám esetén gyámkirendelésről szóló határozat,

További teendők
A gyed idejére a szülőnek a Munka Törvénykönyve szerint a gyermek gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot kell kérni.
A kérelmet a munkáltatónak foglalkoztatói igazoláson fel kell tüntetni.

A GYED igénylésének ideje
A gyermekgondozási díjat az igénybejelentés napjától visszamenőleg legfeljebb 6 hónapra lehet kérelmezni, azaz az ellátást legkorábban az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától lehet megállapítani.

Abban az esetben, ha a gyed igénylése két ellátás közti választással történik (pl. GYES, GYED között) – ideértve az esetleges késedelmes választás esetét is – csak a választás napjától (azaz a kérelem írásbeli benyújtásának napjától) folyósítják az újabb ellátást, tehát erre az esetre az általános szabály az, hogy pl. a gyed visszamenőleg hat hónapra érvényesíthető nem vonatkozik. Ennek a szabálynak az a célja, hogy a kettős kifizetést kizárják.
(Pl. Az igénylő GYES-en van és késve jön rá, hogy jogosult lenne GYED-re, akkor a lemondás utáni naptól jár csak számára a GYED, tehát itt nem érvényes a visszamenőleges GYED folyósítás.)

Speciális esetek
- Megszűnt biztosítási jogviszony:
A gyed iránti kérelmet abban az esetben is a foglalkoztatóhoz kell benyújtani, ha az anya biztosítási jogviszonya a Tgyás alatt szűnt meg.
A biztosítás megszűnését követően benyújtott (ún. passzív) GYED-kérelemhez a korábban átvett „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt is mellékelni kell.

- Álláskeresési támogatás
Az álláskeresési támogatás megállapításáról, illetve szüneteltetéséről szóló határozatot csatolni kell a Gyed igényléséhez.



GYED folyósításának ideje
A GYED maximum a gyermek 2 éves koráig adható, a gyed folyósításának ideje a GYED-et igénybevevő szülést megelőző 2 éven belüli biztosítási idejétől függ.


TGYÁS, GYED, GYES KALKULÁTOR >>


 


S. Puskás Judit

Hivatalos ügyek

S. Puskás Judit


2010.04.08