Ultrahangos peteérés figyelés (folliculometria)

Szülők lapja

Meddőség

Szülők lapja


Ultrahangos peteérés figyelés (folliculometria)

A peteérést többek között ultrahangvizsgálattal is nyomon lehet követni. Menzeszt követően a petefészkekben egyszerre több, kb. 20-30 darab tüsző kezd el érni, ezeket orvosi nyelven folliculusoknak nevezzük.

Az közismert, hogy egy ciklus alatt általában csak egyetlen egy petesejt érik meg és lökődik ki. Mégis azért kezd el érni több is, mert ezek az érő tüszők termelik a petefészekben az ösztrogént és a progeszteront.
Ezek a tüszők a petefészekben fokozatosan egyre nagyobbak lesznek, majd a ciklus közepén a legnagyobbik tüsző fog megrepedni, ebből szabadul ki az érett petesejt. A többi tüsző pedig fokozatosan elsorvad. A petesejt által hátrahagyott tüsző átalakul sárgatestté, ami nagy mennyiségű progeszteront termel. Ez a sárgatest segít fenntartani a terhességet az első három hónapban.

Mi látszik az ultrahangon?
A ciklus első felében a petefészkekben több, kb. 20-30 apró fekete kört (tüszőt) lehet látni, melyekből 2-3 darab kezd el növekedni. Amikor a legnagyobb tüsző eléri a 20-22 mm-t, megreped és kiszabadul belőle az érett petesejt. Ezt követően már csak a sárgatestet lehet látni a petefészekben.

Mikor történik a vizsgálat?
Szabályos, 28 napos menstruációs ciklus esetén általában a ciklus közepe előtt pár nappal végezzük az ultrahangvizsgálatot a 10-12. ciklusnap környékén. Lemérjük a petefészkekben lévő legnagyobb tüszők átmérőjét. A kilökődés idejét úgy lehet kiszámolni, hogy a tüszők ilyenkor naponta 1-2 mm-t növekszenek, és tudjuk, hogy 20-22 mm-nél repednek meg. Tehát, ha 18 mm-es tüszőt mérünk, akkor a kilökődés kb. 2 nap múlva történik, ekkor érdemes a párnak babával próbálkoznia.
Amennyiben a ciklusok szabálytalanok vagy nem pont 28 naposak, nehezebb a dolgunk. A petesejt kilökődése mindig a menstruáció előtt 14 nappal történik. Az utóbbi idő menzeszeinek átlagából indulunk ki. Az átlagos ciklus hosszból kivonunk 16 napot, és ekkor csináljuk meg az ultrahangot. Tehát, ha valakinek általában 35 naposak a ciklusai, a vizsgálatot a 19. napon végezzük el, és a fenti módszerrel számoljuk ki az együttlét optimális időpontját.

Dr. Fekete Tibor
Szülész-nőgyógyász


 


Szülők lapja

Meddőség

Szülők lapja


2008.07.01