Az ideális gyermekszoba

Szülők lapja

Otthon, kreatív

Szülők lapja


A gyerekvállalás csodálatos dolog, 9 hónap izgalmas várakozás a kis „idegen” megérkezéséig. Ugyanakkor számos új megoldandó feladatot, kihívást, kérdést állít a szülők elé – többek között - hogy hogyan alakítsuk ki a születendő baba környezetét, mekkora és milyen térre lesz a kis jövevénynek szüksége, hol legyen a baba- majd később a gyerekszoba, milyen színeket, világítást, anyagokat használjunk…

Ideális esetben ezeket a kérdéseket még a gyerekvállalás előtt, már lakásválasztáskor végig kellene gondolni - mekkora családot szeretnénk, hány lakóhelyiségre lesz szükségünk, hogyan szeretnénk az egyes funkciókat elkülöníteni, és mi lenne a megfelelő tájolás lakáson belül, hosszú vagy rövidtávra rendezkedünk-e be abban a lakásban. A tapasztalat azt mutatja, hogy sokszor még azok a szülők sem fordítanak ezekre a kérdésekre elég figyelmet, akik új házat építenek, és meg lenne a lehetőségük egy ideális elrendezés kialakítására.

Kicsinek a kicsi szobát?!
Tévesen sokszor úgy gondolkozunk, hogy a gyerekszoba a legkisebb helyiség lesz majd a lakásban, de valójában azért, mert a gyerek kicsi, a birodalma nem kell, hogy az legyen, sőt! A gyerekszoba funkcionalitását tekintve talán az egyik legbonyolultabb helyiség. Míg egy felnőtt általában külön teret biztosít saját magának alvásra, tárolásra, kikapcsolódásra és munkára, addig ezek a funkciók a gyerekek életében egy és ugyanazon helyre, a gyerekszobára koncentrálódnak.


Első lépésként azzal foglalkozzunk, hogy megtaláljuk a gyerekszoba helyét. Amennyiben lehetőségünk engedi, próbáljuk meg a következő szempontok figyelembevételével elhelyezni az egyes helyiségeket.

A védettség a fő szempont!
A lakóteret védeni kell a külső hőhatásoktól, a téli hidegtől és a nyári nagy melegtől. Az elsődleges védelmi funkciót a falak látják el. Amennyiben egy lakást körbesüt a nap, tudnunk kell, hogy az a fal, amit reggel ér a nap, kevésbé fog felmelegedni, mint az, amelyiket az erős déli/délutáni nap melegít. Az egyes oldalakat különböző erősségű nap éri:
• É-i oldal: hideg, kevés, nem direkt fény éri
• K-i oldal: kelő nap
• D-i oldal: reggeltől délig éri napfény
• DNY-i oldal a legmelegebb, délután 2-től naplementéig éri a napfény


Így néz ki az ideális lakás
- Keletre érdemes tenni a hálót, a reggeli nap kellemesen segíti az ébredést, de nem melegszik át a szoba napközben, pihentető alvást tesz lehetővé.

-Kelet/Dél-kelet az ideális elhelyezése a gyerekszobának – világos teret biztosít, sokáig éri a nap, de nem hevül fel a délutáni napsütésben.

- Dél/DNY/Nyugat – a dolgozó, nappali elhelyezésére alkalmas.

- többi helyiség általában közömbös (WC, Kamra) – utóbbinál a felmelegedés elkerülése lehet szempont ezért ezeket lehet az északi részre tájolni, illetve ha valaki olyan tevékenységet folytat lakáson belül (pl. művészeti tevékenység), aminek egyenletes fényviszonyok szükségesek, akkor az északi elhelyezés itt is ideális lehet (fény-árnyék viszonyok állandóak).

- Önálló kertes ház esetében a bejárati ajtó elhelyezésének is jelentősége van. Magyarországon az uralkodó szélirány ÉNY-i, ezért amennyiben megoldható, fontos, hogy a bejárat ne erre az oldalra kerüljön, a szél ne tudjon közvetlen behatolni a lakásba. Ha mégsincs más lehetőség, akkor előtérrel, előtetővel lehet a szél hatását tompítani.

- Nem ejtettünk még szót a konyháról. Ennek a helyiségnek az elhelyezése inkább abból a szempontból kerüljön elbírálásra, hogy hol és hogy szeretünk főzni, étkezni. A társasági helyiséghez közel – akár ott (amerikai konyhás megoldás), vagy inkább elkülönítve.



Kőrösi Ágnes
Lakberendező

 


Szülők lapja

Otthon, kreatív

Szülők lapja


2009.10.22