Milyen a biztonságos gyerekszoba? Milyen a biztonságos gyerekbútor?

Kovács Helén

Otthon, kreatív

Kovács Helén


Biztonságos a gyermeke szobája? Ne feledje, hogy gyermekek idővel folyton izgő-mozgóvá válnak, szeretnek a bútorokon mászni, szeretik azokat bevonni játékaikba, amiből gyakran kisebb-nagyobb baleset is származhat, ha nem megfelelően tervezett bútorokkal rendezik be a gyerekszobát.

Mindannyian igyekszünk kellemes és szépen berendezett otthont teremteni a gyermekeink számára. A jó gyerekbútor amellett, hogy szép, a gyerek kényelmét szolgálja. Még mielőtt bármilyen gyerekbútor mellett döntenénk, érdemes körbenézni a piacon. Gondoljuk azt is végig, mire van szükségünk, mekkora az az összeg, amit a vásárlásra szánunk és főleg mennyi ideig szeretnénk azt a jövőben használni. Ezzel gyakorlatilag már el is döntöttük, milyen anyag domináljon a gyerekszobában. Ragaszkodjunk a jó minőségű áruhoz, még ha nagyobb befektetéssel is jár.


A gyerekbútor anyaga
A tömör fából készült gyerekbútorok igen drágák, ugyanakkor a fa látványa, erezete és illata, már önmagában is otthonos hangulatot kelt a gyerekszobában. Ha mindenképpen fa bútorra vágyunk, de elfogadható áron szeretnénk azt megvásárolni, akkor gondolkozzunk el a furnérozott termékeken. Ma a piacon a tölgy- és bükkfurnéros bútorok a legelterjedtebbek, finoman erezett és szépen pácolható. Ugyanakkor napjaink divatja az MDF bútor. Az MDF praktikus alapanyag, a fa valamennyi jó tulajdonságával rendelkezik, és szinte bármilyen bútor készíthető belőle, de ez sem tartozik az olcsóbb árkategóriához. Az MDF-ből készült bútorokat azok választják, akiknek fontos az igényes kivitelezés, de az élő fa látványa nem.


Mire figyeljünk a gyerekbútor kiválasztásánál
Általánosságban mit tudunk a jó gyerekbútorról? Azt, hogy masszív felépítésű, részleteiben jól kidolgozott, nincsenek balesetveszélyes, szúrós élek. Azonban ettől sokkal több szempontot kell figyelembe venni a vásárláskor.
Lássuk mik is ezek:


A bútor kidolgozása, minősége
- A gyerekbútor felülete sima tapintású legyen, kerüljük az irritáló, dörzsölő hatású, kidolgozatlan fafelületűeket (pl. mesterségesen megöregített / antikolt).

- Furnérozott és laminált felületű bútorok esetében győzödjünk meg arról, hogy az milyen minőségben van feldolgozva az alaplapra, felfekszik-e rá.

- A gyerekbútorok gyártásánál a mai előírások szerint tilos az egészségre káros kezelőanyagok, oldószerek és festékek használata, amelyek belélegezve egészségkárosodást okozhatnak. A megfelelő anyagokkal felületkezelt gyerekbútor még új korában sem bocsát ki magából semmilyen illékony gázokat. A gyártónak minden esetben fel kell tüntetnie, hogy milyen anyaggal kezelte a bútort.

- A bútordarabok összeillesztéséhez a legjobb minőségű rozsdamentes és nikkelt nélkülöző fémelemeket használnak fel.

- A gyerekbútorok csavarjai nem lehetnek lazák, mert a gyermek ruházatának zsinórja, vagy a cumitartó pántja beleakadhat, ami fulladásveszélyes.


A bútorok, polcrendszerek
A bútorok mérete és mélysége lehet változó, attól függően, hogy mi a család igénye. A méreteket az is meghatározza, hogy kommersz bútorokban gondolkodunk, vagy valami egyedi hangulatot szeretnénk kialakítani a gyerekszobában és ehhez megfelelő formavilágú bútorokat terveztetünk, amelyek azon túl, hogy szépek még praktikusak is.

- A polcrendszerek inkább mélyebbek (40 cm) legyenek a hagyományosnál (25 cm), mert ezáltal stabilabbak és nehezebben borulnak. De ha mégis a kommersz verziót választjuk, akkor minden esetben rögzítsük ki a falhoz.

- A polcokat igyekezzünk olyan magasságban elhelyezni, hogy a kis kópé ne mászhasson fel rá.

- A fiókok mérete és esztétikája természetesen nemcsak egyéni ízlés dolga, mert funkciójukból eredően lényeges a terhelhetőségük is. Szempont, hogy rendkívül könnyen mozgatható legyen, még erősen terhelt állapotában is. Gyerekbútorok esetében a részleges kihúzású a legmegfelelőbb, ezzel megakadályozzuk, hogy a gyerek magára rántsa azt teljes tartalmával, illetve a beépített fék meggátolja, hogy az ujját odazárja. De ha még biztonságosabbá akarjuk tenni, akkor szereljünk fel rá gyerekzárat.

- A felnőttek számára könnyen nyithatóak-zárhatóak legyenek a szekrényajtók, de mégis gyerekbiztosak.

- A fogantyúk legyenek lekerekítettek, tömörek, hogy ne tudjon a gyermek ujja beszorulni, beakadni, amely komoly baleset forrása lehet.

- Ne vásároljunk összehajtható bútorokat a gyerekszobába, balesetveszélyesek!

- A fiókos, polcos pelenkázó berendezésben elegendő hely legyen a pelenkának, ruhának, ápoló szereknek.


A pelenkázó
- A pelenkázó legyen ellátva három oldalról 10 cm magas védőkorláttal.


A kiságy
- A rácsos kiságy rúdjai közötti távolság kevesebb legyen 45 mm-nél.

- Fekvőfelület magassága állítható legyen két vagy három pozícióba. Az első pár hónapban fontos a kismama kényelme, ilyenkor a magas állás a megfelelő. A babát könnyebb ki- és betenni a kiságyba. Amikor a baba már meg tud fordulni, akkor az ágy alját lejjebb kell tenni, nehogy a baba kiessen a kiságyból.

- A kiságy oldalain lévő műanyag- vagy gumiborítás nagyon hasznos, mert védi a bútort a kis „rágcsálóktól”.

- A gyerek életkorától függően leesésgátló tartozzon a gyerekágyhoz, vagy kiegészítőként megvásárolható legyen.

- Az ágyneműtartó alja legyen megerősítve, előszeretettel másznak és bújnak bele, így könnyen leszakadhat.

- A matrac pontosan illeszkedjen a fekvőfelületre. A matrac és a kiságy végei, oldala között ne legyen rés, mert könnyen becsípődhet / szorulhat a gyerek keze, lába.

- Textil huzatú bútordaraboknál ügyeljünk arra, hogy az anyag könnyen tisztítható legyen és ne maradjanak foltok egy-egy kiömlött kakaót követően.


Szék, ülőke
- A gyerek korának megfelelő széket, ülőalkalmatosságot válasszunk. A nem megfelelő, magas székről könnyen leeshet.

Szőnyeg
- A szőnyeg kiválasztásánál fontos, hogy puha, könnyen tisztítható legyen és minden esetben lássuk el csúszásgátlóval.


Megkönnyíti dolgunkat, ha baba- vagy gyerekbútorboltban vásárolunk, ahol szakszerű tanácsokkal segítenek a döntésünkben, hogy az így vásárolt gyerekbútorok és kiegészítők megbízhatóak, tartósak, biztonságosak, tetszetős kivitelűek legyenek.

 


Kovács Helén

Otthon, kreatív

Kovács Helén


2010.10.28