Ha nem elég az anyatej...

Hartung Vilmosné Andrea

Szoptatás

Hartung Vilmosné Andrea


Ha nem elég az anyatej...

Előző cikkünkben sorra vettük a leggyakrabban előforduló szoptatási problémákat. Most arra keressük a választ, hogy mit tegyünk, ha a probléma magva a kevés anyatej. Hartung Andrea védőnő, szoptatási tanácsadó írásában bemutatja az okokat, illetve a lehetséges megoldásokat.

Az édesanyákat legjobban az aggasztja, hogy nem tudják elég-e az anyatej, mivel sokat sír a baba. Emiatt gyakran méregetni kezdik a szopások mennyiségét, ami nem a legjobb módszer, hiszen az anya ezzel sokszor csak magát stresszeli. „Miért szopott csak 50g-t, mikor korábban már 100g-t is megevett.” Fontos tudni, hogy az anyatej zsírtartalma reggeltől estig és egy etetésen belül is változik. Először a szomjoltó első tej ürül, majd a csecsemő eljut a zsírdúsabb hátsó tejhez. Az anyatej energiaértéke fordítottan arányos a mennyiségével.

Mégis honnan tudhatja az aggódó édesanya, elég-e az anyatej?
Nem kell mást csinálni, mint a vizeletes és székletes pelenkák számát figyelni. Ez pontosan azt jelenti, ha a csecsemőnek az első hónapban van naponta 3-4 székletes pelusa és 6-7 vizeletes pelenkája, akkor elég az anyatej. Néhány csecsemőnél előfordulhat, hogy napok telnek el széklet nélkül, de ha ekkor is megvan a 6-7 pisis pelenka, akkor nincs gond.

Miért lehet kevesebb az anyatej?
Leggyakrabban a helytelen szoptatási gyakorlatnak köszönhető, például nem kerül a csecsemő közvetlenül a szülés után mellre, vagy az újszülöttet nem teszik elég gyakran mellre a tejbelövelléséig. Gondot okozhat az is, hogy az újszülöttet éjszakára vagy nappalra elkülönítik, nem igény szerint, hanem „órára” szoptatnak, illetve gyakori probléma, hogy a csecsemő pótlást vagy sok szilárd ételt kap.
A kevesebb anyatej oka lehet még az anya betegsége, gyógyszerszedése (például fogamzásgátlószer).
A mell túltelődése, a mell gyulladása, de a dohányzás, alkoholfogyasztás, kábítószer fogyasztás is vezethet kevesebb anyatejhez.
A lelki megterhelések, több gyermek melletti túlterheltség is lehet az oka, ezek mellett még a szülészeti eseményekről sem szabad megfeledkezni.

Az anyatej növelésének a módszerei a következők lehetnek:
Legelőször is kizárólag és igényszerint szoptasson, ha kell óránként! Pihenjen sokat. Bújjon össze csecsemőjével egy ágyban amennyit csak tud, és legalább kétszer fél órát pihenjen gyermekével bőrkontaktusban naponta. Ne foglalkozzon ilyenkor a lakással, a munka megvárja! Amennyiben pótolnia kell, mindig szoptasson először, majd alkalmazzon szoptatásbarát pótlást! Pótoljon pohárból, kiskanállal, vagy szoptaníttal (ld. fotó! Forrás: www.szoptatasert.hu)! Kerülje a csaló cumi (cumi) illetve a cumisüveg használatát! Szoptatás után próbálja meg a mellét kifejni!


Szerkesztő hozzászólása
Én teljesen át tudom érezni a problémát, ugyanis sokáig én is hasonló cipőben jártam. A kórházban semmi tejem nem volt, egy csepp nem sok, annyit sem tudtam kifejni a mellemből. Jöttek „fejőgéppel”, jöttek kézi segítséggel az osztályon, de semmi eredményre nem vezetett… Lehet, hogy ha nem piszkáltuk volna, csak elég időt hagytunk volna a babámnak, hogy a saját kis eszközeivel elegendő ingert küldjön a számomra, akkor beindult volna... Sajnos nem így történt. A csecsemős-nővérek megetették cumisüvegből tápszerrel…

Végre eljött a nagy nap, amikor hazajöttünk és bíztam benne, hogy majd itthon minden megváltozik. Nem így történt. Folyton elaludt szopizás közben, én meg a védőnőm tanácsára finoman ébresztgettem, aggódva, hogy nehogy éhes maradjon. Ez a módszer sem működött.
Gyakran mérlegre tettem, és állandóan azzal stresszeltem magam, hogy rossz anya vagyok, csődöt mondtam ebben az új szerepemben, ha nem vagyok képes táplálni a babám. Jött a gyermekorvos, jött a védőnő és mivel látták, hogy valóban nincs elég tejem, így a tápszeres kiegészítést ajánlották. Akkor egy kicsit megnyugodtam. Igaz, hogy nagyon szerettem volna a legjobbat, anyatejet biztosítani számára, de legalább nem marad éhes…
Mivel nem szoktam semmit könnyen feladni, azért a fejést nem hagytam abba, gondoltam, hogy legalább azt a kicsit - amire képes vagyok – biztosítom számára. Aztán megtörtént a csoda… Egyre többet és többet tudtam lefejni. Volt, hogy napi egy liter is összegyűlt. Már nem stresszeltem, könnyedén vettem, hogy bár nem a szokványos módon, de mégis hozzájut a számára oly fontos anyatejhez.
Számomra nagyon fárasztó volt, duplán kellett megdolgoznom, végig kellett csinálnom a szoptatási procedúrát is (babaszáj helyett fejőgéppel) és a tápszeres babák cumisüveges maceráját is (fertőtlenítés, speciális melegítés, stb.), de mégis boldognak és büszkének éreztem magam. (Sajnos én akkor még a szoptanít-ot nem ismertem, pedig lehet, hogy akkor egy idő után még a szopizásra is sikerült volna rávennem a kicsilányt…)

Úgy gondolom, hogy 3 titka van a tejtermelés fokozásának. Ebből csak egy fizikai dolog - a sok mellfejés -, többi viszont fejben dől el. Ahogy nem stresszeltem, bíztam magamban, rögtön beindult a tejtermelés.
Úgyhogy minden kismamának azt kívánom, hogy (1) ne aggódjanak, (2) bízzanak magukban és (3) alkalmazzák gyakran a fejést és hamarosan meglesz az eredmény. Megéri!!!

 

Fotó: Freepik


Hartung Vilmosné Andrea

Szoptatás

Hartung Vilmosné Andrea


2008.09.23