A kismama helyes étrendje szoptatás idején I. rész

Szülők lapja

Szoptatás

Szülők lapja


A kismama helyes étrendje szoptatás idején I. rész

Amikor megszületik a várva-várt kisbaba, az újdonsült édesanya testének időre van szüksége a regenerálódáshoz. A kicsi gondozása mellett továbbra is időt kell szentelni a helyes táplálkozásnak. Az első évben semmiképp sem szabad koplalni! Szükség van erőre és energiára, ezért elegendő kalóriát kell bevinni a szervezetbe.

Mire figyeljünk?
A szoptatás idején is hasonló étrend az ajánlott, mint az áldott állapot időszakára: zöldségekben, gyümölcsökben és teljes értékű gabonában gazdag táplálkozásra van szüksége.
- Ebben az időszakban megnő a vitaminszükséglet, főleg A-, E-, C- és B-vitaminra van fokozottan szükség.

- Fontos a vastartalmú ételek fogyasztása (függetlenül attól, hogy szülés után egy ideig nem menstruál az anyuka)

- Nő a fehérjeszükséglet is – ez utóbbit a hüvelyes zöldségek és a húsfélék tartalmazzák.

- Tejtermékeket (tojás, zsírszegény tej, joghurt és sajt) fontos fogyasztani a kálciumbevitel miatt. Ha kevés kálcium kerül a szervezetbe és esetleg még keveset is mozgunk, az később csontritkuláshoz vezethet.

- Kálcium található a sötétleveles zöldségekben, a gabonapelyhekben, szójatejben és gyümölcslevekben (a brokkoli a kálciumon felül szénhidrátokat, rostokat és folsavat is tartalmaz). Kálcium van továbbá a szárazbabban, mazsolában, mandulában, mákban, olajos mogyorókban, dióbélben és a szezámmagban.

MIRE JÓK A VITAMINOK?
- Zsírban oldódó vitaminok
A-vitamin
Erősíti a szervezet védekezőképességét, elősegíti a csontok és fogak fejlődését, javítja a látást és óvja a bőr és egyes szövetek épségét. A-vitamin található a vajban, a tejszínben, a májban, a tojássárgájában, a petrezselyemben, a spenótban és a sárgarépában.

D-vitamin
Segíti a kálcium és foszfor beépülését és felszívódását a csontokba, ezzel megelőzve a csontritkulást. Kétféle D-vitamin létezik: D2- és D3-vitamin. A D3-vitamin aktívabb, a napsugárzás hatására keletkezik a bőrben. D2-vitamint inkább a növények tartalmaznak, az állati eredetű élelmiszerekben mindkét fajtát megtalálhatjuk. Legjobb D-vitamin források: halmájolaj, máj, tojás, tej, tejtermékek, margarin.

E-vitamin
Szülés után különösen fontos, mert növeli az állóképességet és segíti a regenerálódást. Ezen felül gátolja az öregedési folyamatot, csökkenti a vérnyomást, a nemi működésben is szerepe van. Erősíti az izomszöveteket, ezért sportoláshoz feltétlenül szükség van rá. E-vitamin található a növényi olajokban (napraforgó-, búzacsíra-, tökmag-, oliva- és kukoricaolaj), búza- és gabonacsírákban és zöld növényekben, húsban, májban és tojásban is.
Figyelem! Az E-vitamin könnyen oxidálódik, ezért levegőn vagy napsugárzás hatására elveszítheti hatását.

K-vitamin
Nagy szerepe van a véralvadásban, védi a májat. Létezik K1- és K2-vitamin. Az előbbi inkább a zöld növényekben található meg, az utóbbit pedig baktériumok szintetizálják (pl. a bélrendszerben élő baktériumok). K-vitamin források: zöld leveles zöldség- és főzelékfélék, káposzta, brokkoli, paraj, tej, tejtermékek és a máj.

- Vízben oldódó vitaminok
B-vitamin
A B1- B2- B3 vitaminok a táplálék energiatartalmának beépülése miatt fontosak. Megtalálhatók a barna kenyérben, a tejben, a májban, mogyorófélékben.
A B6-vitamin a sejtépítésért és a fehérjék felhasználásáért felelős. Ezt a vitamint pl. a tej tartalmazza.
A B12-vitamin a zsír és a szénhidrát anyagcserében játszik szerepet, és elősegíti a vörös vérsejtek képződését. Megtalálható az állati eredetű élelmiszerekben, főként a vízi állatok húságban (leginkább tengeri ételekben – ezekben omega-3 zsírsavak is vannak, melyek jó hatással vannak a szívre és az érrendszerre)

C-vitamin
Elősegíti a kálcium beépülését a csontokba, a vas és a réz felszívódását a szervezetbe, a kötőszövetek és az érfalak épségének megtartására is vigyáz. Szükség van C-vitaminra a csont- és kötőszövet növekedéséhez, a véredények működéséhez és a sebgyógyuláshoz. A legkiválóbb C-vitamin forrás a kivi, de megtalálható az eperben, a citrusfélékben, a paradicsomban, a zöldpaprikában, a káposztában, az édesburgonyában, a cukkiniben és a petrezselyem zöldjében is.

Folsav (B9 vitamin)
Segíti a vas felszívódását a szervezetbe, részt vesz a fehérvérsejtek, vörösvértestek, vérlemezkék képzésében és az aminosavak, nukleinsavak anyagcseréjében, vigyáz a bélrendszer és a szájnyálkahártya épségére. Folsav van a májban, a tejben, a leveles zöldségekben (főleg a spenótban), a gyümölcsökben és az élesztőben.

A vitamintartalom az ételekben tárolás és főzés során csökken, ezért fontos, hogy minél több friss, nyers gyümölcsöt és zöldséget fogyasszon a szoptatós kismama. Gyorsan mossuk meg a zöldségeket, mert némelyik már a tisztításnál is veszít vitamintartalmából. Ne áztassuk sokáig vízben a zöldségeket, ha pároljuk, az összes vizet használjuk el a párolás során. A salátalevelet csak közvetlenül fogyasztás előtt tépkedjük darabokra. Ne főzzük túl a zöldségeket és ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy milyen sorrendben puhulnak.

 

A BABA FEJLŐDÉSE HÓNAPRÓL-HÓNAPRA >> Ide kattintva megtudhatod, hogy hogyan fejlődik, mit tud a baba, milyen vizsgálatok, milyen oltások várnak rá, valamint tippeket kapsz a fejlesztéséhez is!

 

Fotó: Freepik
 


Szülők lapja

Szoptatás

Szülők lapja


2009.04.29