Mennyit szopik és mennyit hízik a csecsemő?

Szülők lapja

Szoptatás

Szülők lapja


Mennyit szopik és mennyit hízik a csecsemő?

A csecsemők táplálékszükséglete nagyon változó, életkortól, súlytól, alkattól, körülményektől függ. A cikkben szereplő számadatok csak támpontul szolgáljanak, nem kell és nem is szabad szentírásnak venni. A legfontosabb, hogy a baba él és virul-e, ha igen, akkor teljesen mindegy, hogy mennyit eszik.

Nem szabad ragaszkodni valami kőbe vésett számhoz, inkább azt kell nézni, hogy szépen gyarapszik-e, egészséges-e, elégedett-e. Megvan-e a napi 3 kakis, 3 pisis pelenka (legalábbis újszülött korban, később ez is beáll mindenkinek alkata szerint).

Fontos! A szoptatott csecsemők más ütemben gyarapodnak, mint tápszeres társaik!

Újszülött maximum gyomorkapacitása
Az újszülött csecsemő gyomra cseresznyeméretű. Az a pár csepp kolosztrum, amit élete első napján (és remélhetőleg már élete első órájában) ki tud szopni édesanyja melléből, pont elegendő neki ahhoz, hogy megtöltse vele a bendőjét.
Ráadásul a kolosztrum tulajdonképpen élete első oltása: tele van immunanyagokkal, amelyek védik a kórházi agresszív baktériumtörzsek ellen és bélrendszerébe édesanyja “barátságos” baktériumai jutnak először, nem pedig a kiirthatatlan kórházi törzsek.

A teáztatás, tápszerezés, cukros vizezés egyrészt kifejezetten károsak önmagukban is, és azért is, mert elveszik a helyet ez elől a csodatáplálék elől, másrészt tágíthatják a baba pici gyomrát, ha megpróbálnak már első nap 10-20-30 ml-t a babába tölteni belőlük.


Az újszülött 1. napja
Az újszülött élete első órájában rendkívül éber és érdeklődő, ha hagyják, akkor anyja hasára téve saját maga odaküzdi (!!!!) magát a mellbimbóhoz, és lelkesen szopizik. Az első óra után viszont mély álomba merül, és a nap nagy részét békés szunyókálással tölti.

Az újszülött gyomrának MAXIMUM kapacitása élete első napjában 5-7 ml. EZT próbálják lemérni a mérlegen a kórházban, hát nem csoda ha nem sikerül. De ettől még megkapja a pici, és milyen fontos hogy megkapja!

Az újszülött 2. napja
Második nap az újszülött már élénkebb, és élénkségének hangot is ad: egész nap cicin lógna. Nem baj, így csinálja magának a tejet! Ugyanis a szopás az az inger, amire a mell tejtermeléssel válaszol. Ha nincs inger, nem fog (vagy csak sokkal lassabban) beindulni a tejtermelés. Ilyenkor nagyon nagyon fontos a babát igény szerint mellre rakni, nemcsak három óránként, és nem csak 20 percre. MOST csinálja magának a tejet, ha nem hagyunk neki erre lehetőséget, nem fog elég tejet csinálni magának. Ahogy egyre növekszik a tejmennyiség, a baba gyomrának befogadóképessége is nő, tehát a tejmennyiség és a baba gyomra egymáshoz alkalmazkodnak.

Az újszülött 3. napja
Három naposan a baba gyomorkapacitása MAXIMUM 30 ml. Még mindig elég nehezen mérhető mérleggel.

1 hetes baba szopizási igénye
Egy hetesen a baba gyomorkapacitása MAXIMUM 60 ml.

Egy hónapos baba szopizási igénye
Egy hónaposan pedig MAXIMUM 150 ml.


Az igény szerinti szoptatás azért fontos, mert a baba a szopások gyakoriságával szabályozza a tejmennyiséget. Ha nem tud gyakrabban szopni, nem tudja növelni a mennyiséget, ez ilyen egyszerű. Tehát az időre szoptatott csecsemőnek lövése sincs befolyásolni a mennyiséget, így (fejés hiányában) az anyuka teje lassan, de biztosan csökkenni fog, és nem lesz elegendő a baba táplálására. Az igény szerinti szoptatás az elegendő tejmennyiség záloga.

1 hónapos kortól 6 hónapos korig nem változik a mennyiség!
Hat hetes korra stabilizálódik a tejtermelés és a baba tejmennyiség igénye is. Bármennyire meglepő, 1 hónapos és 6 hónapos kor között nem változik a baba táplálékigénye, kivéve a növekedés ugrások okozta kilengéseket. (Növekedésugrások bármikor bekövetkezhetnek, ilyenkor a baba nyűgösebb és többet enne, mint máskor.

Növekedésugrások a szoptatás mennyiségében
A “nagykönyv” szerint 3 hetes, 6 hetes, 3 hónapos és 6 hónapos korban vannak nagyobb növekedésugrások, ezekre érdemes lelkiekben felkészülni. Ha a baba ilyenkor igény szerint egész nap cicin lóghat, akkor pár nap, max 1 hét alatt felnöveli a tejmennyiséget. Ha nem ehet igény szerint, akkor általában 3 hónapos korra az anyuka tápszer kiegészítésre kényszerül.)

Tehát egy ÁTLAG 1-6 hónapos baba napi táplálékigénye 750 ml. A szórás pedig 400 ml – 1200 ml. Magyarul van olyan teljesen egészséges, jól gyarapodó baba, aki ezt napi 400 ml anyatejen éri el, és van olyan baba, akinek viszont napi 1200 ml-re van szüksége, több mint egy literre!

EZÉRT nem lehet a számokat irányadónak venni, mert minden baba szükséglete más. Ha a baba szépen gyarapszik, elégedett, egészséges, akkor rá kell bízni, hogy mennyit szeretne fogyasztani. Ő tudja!

A 0-6 hónapos csecsemő kizárólagos és elegendő tápláléka az anyatej, ennek hiányában a donor női tej, ennek hiányában pedig a tápszer.


A WHO szerint az igény szerint szoptatott babák normális súlygyarapodása:
0-4 hónap között: heti 150-250 gramm
4-6 hónap között: heti 90-130 gramm
6-12 hónap között: heti 50-80 gramm

Összességében, az igény szerint szoptatott csecsemő az első 4 hónap alatt rohamosan gyarapszik, majd lelassul. A tápszeres babák gyarapodása egyenletesebb. Egy éves korra utolérik egymást.



Morvay Réka
pszichológus, dúla, szoptatástámogató
http://szuleselmeny.wordpress.com/

 

Fotó: Freepik


 


Szülők lapja

Szoptatás

Szülők lapja


2010.04.08