Mit egyen a kismama a szoptatás alatt?! Receptekkel!

Nagy Erika

Szoptatás

Nagy Erika


Mit egyen a kismama a szoptatás alatt?! Receptekkel!

A csecsemő ideális tápláléka 6 hónapos korig az anyatej. Megfelelő mennyiségben és minőségben tartalmazza azokat az anyagokat, amire a picinek szüksége van. Vajon mi a helyzet az anyuka esetében? Hogyan kell táplálkozni ahhoz, hogy mind a csecsemő, mind ő megkapja a számára szükséges tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat?

Az anyatej összetevőinek egy részére (fehérje, szénhidrát – tejcukor-, zsír, kalcium) az anya táplálkozása nem hat közvetlenül, ha valamelyik „alkotóelem” hiányos a kismama étrendjében, az a saját szervezetéből kerül levonásra. Viszont egyes összetevők, főleg a vitaminok és ásványi anyagok mennyiségét valóban befolyásolja az anyuka étrendje.


Szoptatás alatt több energiára van szükség
A szoptató anyuka étrendje kb. 20-30%-kal több energiát adjon, mint várandósság előtti étrendje, ez kb. 500-700 kcal-t jelent. A megnövekedett fehérjeigény az anya saját igényeit elégíti ki. Fontos, hogy a fehérjebevitel felét jó minőségű, állati eredetű fehérje biztosítsa (sovány húsok, tejtermékek, tojás). A sovány húsok a vasszükségletet is segítenek fedezni, így elkerülhető a szervezet vashiánya, ami kimerülést, fáradékonyságot okozhat.

Mint említettem, az elfogyasztott zsiradék mennyisége nem befolyásolja az anyatej zsírtartalmát, azonban az étrend zsírsav összetétele hatással van az anyatej minőségére. Fogyasszunk minél több féle zsiradékot, valamint halat.

A megnövekedett kalciumigényt a tejtermékek (tej, túró, sajt, joghurt, kefir) rendszeres fogyasztása segít kielégíteni. Sok kalciumot tartalmaznak még az olajos magvak (dió, mák, mandula), illetve a tengeri halak is.

Az anyatej vitamin- és ásványianyag tartalma a kismama étrendjétől függ, ezért fontos odafigyelni a megfelelő bevitelre. Megnövekedett az igény, így közel 50%-os többlet szükséges C, D és A vitaminból, jódból, cinkből, magnéziumból. Ezeket zöldség- és gyümölcsfélék fogyasztásával, jódozott só használatával tudjuk biztosítani.


Folyadékból is közel 1 literrel többre van szükség
Szoptatós kismama étrendjének egyik alappillére a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel. Napi szinten kb. 850 ml anyatej termelődik, tehát a remélhetőleg szokásos napi 1,5-2 liter folyadék bevitele mellett ezt a többletet is biztosítani szükséges. Fogyasszunk szénsavmentes ásványvizet, gyümölcsteákat, cukrozatlan gyümölcsleveket, tejes italok.

Megfelelő, kiegyensúlyozott étrenddel a szoptatás remélhetőleg hónapjai alatt a kismama és a kisbaba szervezete is megkapja a számára szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat.



RECEPTEK

Hideg gyümölcsleves

Hozzávalók:
1,5 liter tej
4 db alma
2 db körte
3 db őszibarack
pár szem szilva
cukor
1 csomag vaníliás pudingpor
fahéj
citrom

Elkészítés: Az almát és a körtét megmossuk, felkockázzuk. Annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje, fűszerezzük fahéjjal, reszelt citromhéjjal, pici cukorral. Pár percig főzzük, hogy a gyümölcs picit megpuhuljon. Egy kevés tejjel csomómentesen elkeverjük a pudingport, a maradék tejet a gyümölcshöz öntjük. Mikor felforrósodott, besűrítjük a pudingporral. Pár percig főzzük. Mikor langyosra hűlt, hozzáadjuk a megmosott, felkockázott barackot és szilvát, kevés frissen facsart citromlevet, ha szükséges, utóízesítjük. Hidegen tálaljuk.

Dietetikus véleménye: Nagy melegben igazi felüdülés egy tányér hideg gyümölcsleves. Tejjel készítve igazi kalciumbomba. Csak azokat a gyümölcsöket főzzük, amiket muszáj, de ezeket se főzzük teljesen puhára, hagyjuk egy kicsit ropogósra, így kevésbé bomlik el vitamintartalmuk. A puha gyümölcsöket (pl. őszi- és sárgabarack, szilva) csak nyersen adjuk a kihűlt leveshez, ne főzzük, szintén vitamintartalmuk megőrzése miatt. A levest kevés citromlével ízesíthetjük, azonban a túl sok citrusféle fogyasztása megváltoztathatja az anyatej ízét, amit lehet, hogy a baba kevésbé fogad el.


Túróval töltött karaj

Hozzávalók:
500 g karaj
200 g túró
snidling, bazsalikom, kakukkfű
2 fej lilahagyma
fokhagyma

vaj

Elkészítés: A karajt alaposan megtisztítjuk, vékony szeletekre vágjuk, fűszerkeverékkel, sóval ízesítjük, a túrót összekeverjük a friss fűszerekkel. A hússzeleteket vékonyan megkenjük a túróval, feltekerjük, hústűvel vagy fapálcikával összetűzzük, majd sütőzacskóba tesszük. A lilahagymát vastagabb szeletekre vágjuk, 2-3 fokhagymát felszeletelünk és a hús mellé tesszük. Egy kis darab vajat kis kockákra vágunk, szintén a zacskóba tesszük. Sütőben készre sütjük. A húshoz kínálhatunk burgonyapürét, rizibizit, salátát.

Dietetikus véleménye: Fehérjében, vasban, B12-vitaminban, kalciumban és D-vitaminban gazdag étel, ami a zsírszegény sertéshúsnak és a túrónak köszönhető. Friss zöld fűszernövények használatával elkerülhetjük, hogy a baba ne fogadja el az erős fűszerek miatt más ízűvé vált anyatejet. Ugyanezért használunk enyhébb ízű lilahagymát, amit meg is sütünk a fokhagymával együtt. Ezzel vesztenek intenzív ízükből, mégis finomabbá válik tőlük az étel.

Fotó: Freepik

 


Nagy Erika

Szoptatás

Nagy Erika


2010.08.18