A téli ünnepek veszélyei gyermekeinkre

Szülők lapja

Karácsony

Szülők lapja


Ez az időszak számos veszélyt is rejthet gyermekeink számára, amelyekkel érdemes tisztában lenni, hogy megelőzhessük a baleseteket, így az év legszebb családi ünnepe békésen és boldogan telhet el.

Az alábbiakban Dr. Jókay Kinga gyermekorvos négy különböző területen azokra a legfontosabb veszélyforrásokra hívja fel a figyelmet, amelyek az ünnepek idején előfordulhatnak.

Beköszöntött a december, így lassan mindenki megkezdi a készülődést az ünnepekre. Az ajándékok beszerzése, az ünnepi programok szervezése mellett fontos, hogy gondoljunk a biztonságra is.

A fenyőfa
A karácsonyfa esetében leginkább a tűzveszéllyel kell számolnunk.

- Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy frissen vágott fát vegyünk, melynek még ragacsos, gyantás a törzse.

- Hazaszállítás után vágjunk le néhány centimétert a törzs aljából, majd állítsuk vízbe, így megóvhatjuk fánkat a kiszáradástól és ezáltal kevésbé lesz gyúlékony.

- A fa beállításakor ügyeljünk arra, hogy minél távolabb helyezzük a radiátortól, kandallótól, ezzel megelőzhetjük, hogy lángra kapjon.

- Fontos, hogy biztonságosan állítsuk fel a fát, azaz ne helyezzük ajtó mellé, forgalmasabb helyre, mert így könnyen feldönthető, és mindig bizonyosodjunk meg arról, hogy jól van rögzítve, nem billeg.


Ajándékok, játékok
A karácsony talán legszebb pillanata az ajándékozás, mikor a kisgyermekek meglátják és bontani kezdik az ajándékaikat. Néhány biztonsági szempontot érdemes az ajándékozás kapcsán is megemlíteni.

- A gyermekeknek mindig az életkoruknak megfelelő ajándékot vásároljunk. Ez nem csupán az érdeklődésük és érettségük miatt fontos, hanem komoly biztonsági szerepük is van.

- Az égési sérülések vagy áramütés veszélye miatt 10 éves kor alatt ne adjunk a gyermeknek olyan játékot, amit konnektorba kell dugni, azaz áram alá kell helyezni. Ehelyett az elemmel működő játékokat részesítsük előnyben.

- Kiemelten fontos, hogy 3 éves kor alatt ne kapjon a gyermek apró darabokat tartalmazó játékot, a gombelemek vagy mágnesdarabok lenyelése a gyermekeknek súlyos gyomor- és bélbántalmakat okozhatnak, amelyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek.

- Továbbá 8 éves kor alatti gyermekeknél a kidurrant vagy szakadt lufidarabok is okozhatnak fulladást a légutakba kerülve.


Ételek, az ünnepi asztal
Az ünnepi étkezések kapcsán is érdemes néhány szempontot figyelembe vennünk.

- Ne feledjük, a baktériumok jelen vannak a nyers élelmiszerekben, így a húsokat jól süssük át, a nyers gyümölcsöket és zöldségeket pedig alaposan mossuk meg.

- Ünnepi alkalmakkor a totyogós gyerekek könnyebben kaparinthatnak meg számukra nem megfelelő, sőt veszélyt jelentő ételeket, mint a popcorn, sósmogyoró, kemény cukorka. Ezek az ételek sajnos igen könnyen bekerülhetnek a légutakba.

- A svédasztalos ünnepi ételek gondot okozhatnak az ételallergiában szenvedő gyermekek számára, hiszen saját maguk nem mindig tudják eldönteni, mit ehetnek és mit nem.

- Érdemes már a menü tervezésekor figyelembe vennünk, vagy vendégség esetén előre jelezni, mit nem ehetnek, majd az étkezésnél segíteni a gyermeket a megfelelő étel kiválasztásában.

- Az ünnephez hozzátartozik, hogy a felnőttek alkoholt fogyasztanak, ügyeljünk arra, hogy alkoholtartalmú italainkat a gyermekek számára elérhetetlen helyen hagyjuk. Sajnos előfordulhat alkoholmérgezés is, ha a meggondolatlanul az asztalon felejtett alkoholtartalmú koktélokat a picik megkóstolják.

Végül gondoljunk arra, hogy a legkörültekintőbb odafigyelés mellett is előfordulhatnak balesetek, így legyen kéznél az ügyeletes orvos, illetve ügyeletes gyermekorvos telefonszáma, hogy azonnal hívhassunk, ha szükség lenne rá.

 


Szülők lapja

Karácsony

Szülők lapja


2010.12.22