A terhesség tünetei
A terhesség tünetei lehetnek:
- hányinger,
- hányás,
- émelygés,
- alhasi feszülés,
- alhasi fájdalom,
- mellek növekedése, megváltozása,
- szokatlan ételek kívánása,
- esetleg hőemelkedés.
Mikortól mutatható ki a terhesség teszttel?
A terhesség bizonyítása egyértelműen a terhességi teszt alapján lehetséges. A szexuális aktus után egy órával már létrejön a megtermékenyülés, de csak egy hét múlva ágyazódik be a megtermékenyített petesejt a méhbe. Mivel a legtöbb terhességi teszt 3 napos terhességet mutat ki, ezért elvileg a szexuális együttlét utáni 10. napon már ki lehet mutatni a terhességet, de akkor sokszor bizonytalan az eredmény, ezért érdemes még várni pár napot, hiszen a terhességi teszt a vélt szexuális esemény után 14 nappal mutatja ki nagy biztonsággal a terhességet.
Mikortól mutatható ki ultrahangos ellenőrzéssel a terhesség?
Az utolsó menstruációtól számított 6. héten lehet ultrahangon látni a méhen belüli terhességet, illetve akkor el lehet dönteni, hogy a terhesség méhen belüli vagy kívüli. Ez nagyon fontos, mivel a méhen kívüli terhesség életveszélyes is lehet, tehát szigorú orvosi ellenőrzést, sok esetben műtétet igényel. Ezt a menzesz után a 6. héten lehet ultrahangon elkülöníteni, ami a szexuális aktus utáni 4. hetet jelenti.
Mikorra várható a baba érkezése?
A szülés várható idejét a gyakorlatban az utolsó menstruáció első napjához képest határozzuk meg, mivel a fogantatás ideje bizonytalan. Embernél a terhesség ideje statisztikák szerint 9 holdhónap, 40 hét vagy 280 nap.
A szülészeti gyakorlatban betöltött hetekben számolunk. A szülés várható idejének kiszámítása az ún. Naegele-módszerrel történik (utolsó menzesz első napja +7 nap, -3 hónap), melyet módosítani kell a körülményeket figyelembe véve - például ciklus hossza, ultrahanglelet, első magzatmozgás ideje stb.. Ebből kiindulva, ha az utolsó vérzés első napja március 17-én volt, a szülés várható időpontja december 24.
Nagyon fontos a pontosság, ugyanis sok vizsgálat - AFP, ultrahang, amnioszkópia - meghatározott időponthoz van kötve, illetve a terhesség esetleges befejezésében is fontos döntési tényező a terminus időpontja.
Babát vársz?
Kövesd a pocaklakó fejlődését, tudd meg, milyen vizsgálatra van szükséged és további fontos infókat is találsz a Terhesség hétről hétre ingyenes szolgáltatásunkban. Kattints és keress rá a terhességed aktuális hetére »
Számold ki kalkulátorunkkal, a terhesség hányadik hetében vagy és mikorra várható a kisbabád érkezése! Kiszámolom most »
Talán a várandósság egyik legkellemetlenebb kísérő jelensége, amikor rosszul érezzük magunkat a szagoktól, könnyen és gyakran hányingerünk lesz, nem beszélve arról, hogy minden reggel hányással kezdjük a napot.
A méhlepény szerkezete döntő jelentőségű a terhesség során, még annak hosszát is befolyásolja. Minél szerteágazóbb ugyanis a lepény, annál nagyobb felületen jut át a tápanyag a magzatba - ez a különböző fajokban gyorsítja a magzat növekedését, és rövidíti a terhesség hosszát.
Kellemetlen tünetek a terhesség I. trimeszterében
Gyakran a kismamáknak még ideje sincs ellejteni az örömtáncot a jó hír okán, máris kellemetlen tünetek keserítik meg a babavárás pillanatait. Cikkünkben bemutatjuk a leggyakoribb terhességi tüneteket és az enyhítésére is igyekszünk megoldást találni.
Hozzávalók: 100-150 gramm alma (szobahőmérsékleten tárolt!)
Recept:
A szobahőmérsékletű almát meleg, folyó vízben megmossuk, meghámozzuk. Almareszelőn lereszeljük, szitán áttörjük. Ezt a levet adhatjuk kanállal, később pohárból a csecsemőnek.