Főoldal > Cikkek > 9 hónap > Miért pont 9 hónapig tart a terhesség? - Szülők Lapja

Miért pont 9 hónapig tart a terhesség?


A Rhode Island Egyetem professzorának új kutatása szerint az emberi terhesség időtartamát elsődlegesen az anya anyagcseréje szabályozza, nem a szülőcsatorna mérete.

Szerző: Szülők lapja
2012-09-04
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban megjelent cikk megkérdőjelezi a régóta uralkodó nézetet, hogy az evolúció hátulütője a gyermekszülés szempontjából a két lábon járáshoz alkalmazkodott medence.

Miért születnek az embergyerekek éretlenül?
Az embereket az állatvilágtól elkülönítő két tulajdonság – a nagyméretű agy és a két lábon járás képessége – hátrányosak az utódok világra hozása szempontjából. A nagyobb agyat magába foglaló terjedelmesebb koponyát nehezebb átpréselni a hüvelyen, a szélesebb csípő azonban korlátozhatná a felegyenesedett járást. A tudósok már régóta feltételezték, hogy a „szülészeti dilemmának” nevezett probléma megoldása az, hogy a terhesség ideje lerövidült, így az embergyermekek azelőtt születnek meg, hogy a fejük túl nagyra nőne. Így viszont magatehetetlenül, valamint motorikus és kognitív szempontból látszólag fejletlenül látják meg a napvilágot más főemlősök utódaihoz képest.



- Az emberi evolúció magával ragadó jelenségeit – a két lábon járás, a nehéz szülés, a nők széles csípője, a nagy méretű agy, a relatíve magatehetetlen kisbabák – hagyományosan a szülészeti dilemmával kapcsolták össze - mondta el Holly Dunsworth, a Rhode Island Egyetem antropológusa, a kutatás vezetője. - Évtizedeken át ezt tanították antropológiából, de amikor igazán helytálló bizonyítékok után kutattam, rájöttem valamire.

Mégsem az anya testméretei miatt 9 hónap?
Az elmélettel kapcsolatban elsőként felmerülő probléma, hogy semmi sem bizonyítja a szélesebb medence járást korlátozó szerepét. Anna Warrener, a Harvard kutatója és a cikk egyik társszerzője azt kutatta, miként hat a csípő mérete a nők mozgására. Nem találtak korrelációt a szélesebb méretek és a csökkent mozgásszervi működés között.

- Ez kétségbe vonja a feltételezést, hogy a szülőcsatorna méretét korlátozza a két lábon járás. A szélesebb csípő nem jelenti azt, hogy az illető nem tud rendesen járni - magyarázta Dunsworth.

Ezután arra keresett választ, hogy az ember terhessége valóban rövidebb-e más főemlősök és emlősök vemhességéhez képest, és pont az ellenkezőjét találta.

- Az anya testarányait rögzítve kiderült, hogy az ember hosszabb ideig hordozza méhében utódát, akik ráadásul a vártnál nagyobbra is nőnek. Habár születésükkor úgy tűnhet, de az ember utódai nem éretlenül jönnek világra. Az emlősök körében – az embereket is beleértve – a vemhesség időtartamát és az utódok méretét általában az anya testméreteiből lehet kikövetkeztetni. A test méretei ugyanis remekül mutatják az élőlény anyagcseréjét és testi működését.

Az anya energiaháztartása véges
Dunsworth azon kezdett gondolkodni, hogy az anyagcsere jobb magyarázatot nyújthat-e a terhesség időtartamával kapcsolatban, mint a medence mérete. Ennek vizsgálatához a Harvard Egyetemrol Peter Ellison, valamint a Hunter Foiskoláról Herman Pontzer segítségét kérte. Ellison korábbi, emberi terhesség és szülés témakörében végzett munkáira építve új hipotézist állítottak fel a szülés idozítésével kapcsolatban, melynek az EGG (energetika, szülés és növekedés) nevet adták.

- Az EGG szerint a gyermek azért születik akkor, amikor, mert az anya nem képes több energiát fektetni a terhesség fenntartásába és a magzat fejlődésébe. Az anya energiaháztartása az elsődleges evolúciós kényszerítő erő, és nem a csípő mérete. Terhes nők anyagcsere-adatai alapján kimutatták, hogy a szülés akkor indul meg, amikor az anya megközelíti a veszélyzónát. „Korlátozott az a kalóriamennyiség, amit egy nap képesek vagyunk elégetni. A terhes nők megközelítik ezt a plafont, és azelott adnak életet gyermeküknek, hogy ezt elérnék. Ez arra utal, hogy az emberi terhesség hosszának és az utód fejlodésének energetikai korlátai vannak.

A kismajom 1, a kisgyermek csak 7 hónaposan mászik
Az anyagcsere-korlát segíthet megmagyarázni, hogy az embergyerekek miért tűnnek olyan fejletlennek mondjuk a csimpánzokhoz képest. A kismajom egy hónaposan már mászik, míg az ember csak hét hónapos kora körül képes erre. Ha az ember ugyanolyan fejlettségi szinten akarná megszülni gyermekét, akkor 16 hónapig kellene szíve alatt hordoznia, amihez azonban egy nőnek egyszerűen nem áll rendelkezésére elég energia. Már egy hónap plusz várandósság is életveszélybe sodorhatná.

- Fiziológiailag lehetetlen, teljesen függetlenül a csontváztól. A születéskori fejletlenség csak egy jele annak, hogy mekkora agyfejlődésre van szükségünk az anyaméhen kívül. Az antropológia rögeszmésen a férfi csípőméretet tekinti ideálisnak, a nőit pedig a gyermekszülés miatt rangsorolja hátrább. A nőstények hozzák világra az utódokat, így ha bármit is lehet ideálisnak venni, az a női méret. A szelekció a mozgás és utódszülés képességén alapul, ha nem így lenne, már kihaltunk volna - zárta rövidre Dunsworth.

Forás: medipress
Fotó: Pixabay

Címkék: 9 hónap, terhesség, szülőcsatorna, anyagcsere, testméret

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

A szülés szakaszai fotókkal

Honnan veszed észre, hogy elindult a szülés? Hogyan zajlik és meddig tart a vajúdás? Ezekről szólt előző cikkünk.
Ebben az írásban a szülés további szakaszairól - a kitolási szak, lepényi szak, lepény utáni szak - olvashatsz!

tovább a cikkre
Testvérek a szülőszobán - új divat, hogy a kisgyerekek végignézik a szülést

Egyre több szülő akarja beengedni gyermekét a szülőszobára, hogy láthassa, amint megszületik a kistestvére. Az Egyesült Államokban egyre több kórház teszi lehetővé, hogy a szülők ilyen kérése teljesüljön, és nagyobb gyermekük is ott lehessen a szülőszobán.

tovább a cikkre
Együnk méhlepényt?

Az emberen kívül szinte az összes emlős elfogyasztja a méhlepényt szülés után, így joggal merül fel a kérdés, vajon valóban ennyire hasznos tápanyagot tartalmaz-e a placenta, és ha igen, miért van az, hogy az emberek között nem él ez a szokás.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Natúr krémtúró

Natúr krémtúró

Uzsonnaételek gyümölcsből >>
8 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Túró Kefir, vagy joghurt Cukor

Recept:

A túrót kefirrel, vagy natúr joghurttal, ízlés szerinti cukorral keverjük ki.

1 éves kor után a cukor helyett mézet is tehetünk hozzá!

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Sok óvodás korú gyerek még este 11-kor is a tévét bámulja - Ilyen műsorokat néznek leginkább, derül ki egy kutatásból

vissza vissza