Hétköznapi dolgok másállapotban - 6 kérdés, 6 válasz a nőgyógyásztól

Dr. Rácz Tibor

Babavárás

Dr. Rácz Tibor


Hétköznapi dolgok másállapotban - 6 kérdés, 6 válasz a nőgyógyásztól Ami a babavárás előtt hétköznapi cselekvés volt, az másállapotban esetleg a babára veszélyes lehet? A korábban rutinná vált dolgaink, mint a torna, szaunázás, esetleg hajfestés vajon a babavárás alatt is nyugodt szívvel folytathatók?

Gyakran bizonytalanok a kismamák, hogy mi az, amit várandósan is gond nélkül megtehetnek és mi az, amiről inkább érdemes lemondaniuk a baba érdekében.

A leggyakoribb kérdésekről Dr. Rácz Tibor szülész-nőgyógyászt kérdeztük.

Tornázhat-e a kismama?
Igen, nyugodtan, de kimerítő, illetve veszélyesebb feladatokat csak óvatosan végezzen. A step aerobic, illetve az ugrálós tornák inkább kerülendők.
Kis terhességben, azaz az első hónapokban akár hasizomgyakorlatokat is végezhet a kismama, amennyiben nem volt korábbi vetélése, nem veszélyeztetett a várandóssága. Ez elsősorban alkati kérdés. Ha szerepel az anamnézisben olyan tényező, amely fokozott óvatosságot kíván, akkor kevésbé megterhelő mozgásformákat végezzen, mint pl. séta, kirándulás.



Úszhatnak-e a kismamák?
Igen, többségük egészen nyugodtan. Azok a hölgyek, akik hajlamosak a fertőzésekre, óvatosabban, lehetőleg gombaölő kúppal, vagy gombaölő krémmel bekent tamponnal menjenek a vízbe.

Szabad másállapotban napozni, vagy szoláriumba járni?
Igen, de csak rövidebb ideig, mivel a várandósság alatt amúgy is megterhelt keringést még jobban leterheli a meleg.

Szaunázhatnak a várandósok?
Ebben az esetben is a kíméletesség a kulcsszó. Csak nagyon rövid ideig (1-2 percig) ajánlott, mert a kismama keringését, és ezáltal a lepényi keringést is nagyon igénybe veszi.

Le kell-e mondania a kismamának a hajfestésről?
Nem, hiszen a fodrászatokban már nem használnak kéntartalmú festékeket, legjobb tudomásunk szerint a manapság használatosak nem tartalmaznak káros anyagokat.

Élhet-e szexuális életet a kismama?
Igen, persze. Bár az orgazmus során endorfin szabadul fel, amely méhösszehúzódást okoz, de ez az összehúzódás nem olyan mértékű, nem az egész méhre kiterjedő, mint a szülés során jelentkező, így nem gondolom, hogy veszélyes lenne a magzatra nézve.

Vannak olyan esetek, amikor körültekintőbbnek kell lenni a szexuális élet gyakorlásakor, óvatosabban, vagy esetleg közösülés nélkül érdemes örömet szerezni egymásnak.
Amennyiben vetélés volt az előzményben, vagy a méhszáj nyitott, esetleg vérzés tapasztalható, akkor mindenképpen visszafogottabban, kevésbé vehemensen közösüljenek.

Ha lepény tapadási rendellenességet találnak a kismamánál akkor viszont szerencsésebb, ha közösülés helyett más módon élik meg az intim pillanatokat.

Fotó: Freepik


Dr. Rácz Tibor

Babavárás

Dr. Rácz Tibor


2008.04.17