Főoldal > Cikkek > 9 hónap > Mikor kell a védőnővel találkozni? Miben segít a védőnő? - Szülők Lapja

Mikor kell a védőnővel találkozni? Miben segít a védőnő?


Nem véletlenül tettem fel így a kérdést, hogy „kell”. Ugyanis pontosan így hallom, tapasztalom gyakran kívülállóként, hogy nem értik a kismamák, miért szükséges még ez is a sok-sok vizsgálat és gyakori orvosi vizit mellett, amikor amúgy is nehéz elszabadulni a munkahelyről.

Szerző: Szülők lapja
2011-03-30
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Vagy azt sem tudjuk hol áll a fejünk a gyerekek körüli teendőnk közben, amikor éppen kopogtat az ajtón. Hiszen a várandós tanácsadáson semmi más nem történik, csupán megmérik a vérnyomásunkat, vagy a látogatáskor kapunk egy rosszul sikerült félmondatot a jelenlegi helyzetünkről és ennyi. Azért ennél többről van szó. Itt most a saját meglátásaimat olvashatjátok anyaként és védőnőként is.

Mindenekelőtt azt gondolom, hogy óriási ajándék a magyar anyák számára, hogy ingyen kapnak segítséget a babázós időszakban. Gyakran hívtak/hívnak külföldről is tanácsért, mert hogy ott „semmit nem mondanak”. Tudnotok kell, hogy ez a lehetőség itthon mindenkinek alanyi jogon jár, de senkinek sem kötelező. Viszont nem csak ebben, hanem bármilyen helyzetben a döntésünk előtt érdemes tájékozódni, utána járni annak, hogy mire mondunk „nem”-et.

Várandósság alatt:
Amikor kiderül, hogy várjuk a babát, hirtelen rengeteg bizonytalanság, kérdés halmozódik fel bennünk. Aztán mikor látjuk, hogy már sínen vagyunk, nő a pocak, mozog a magzat, megnyugszunk, de hamar újra elkezdenek pörögni a gondolataink, hogyan fogunk szülni, mi fog ott történni és egyáltalán mit kell majd tenni azzal a csöpp babával, vagy hogyan készüljünk a fogadására?
Az ezzel kapcsolatos összes kérdésünkre választ kaphatunk a tanácsadáson, átbeszélhetjük a bizonytalanságainkat, aggodalmainkat a védőnővel. Tájékoztat, mikor hova kell menni, mi fog ott történni, átnézhetjük együtt a vizsgálati eredményeket, tanácsot ad, mire van, lehet szüksége a babának, segít felkészülni a szülésre, szoptatásra, csecsemőgondozásra. Azonkívül elvégzi a szükséges vizsgálatokat, melyeknek igen nagy jelentősége van a korai felismerésben. Ilyenkor mindig eszembe jut az a kismama, aki jött hozzám tanácsadásra, mondta, hogy nem érzi jól magát, elvégeztem a vizsgálatokat, és az eredményei azt mutatták, hogy mihamarabb be kell mennie a kórházba. Megnyugtattam, bevitték, és még aznap császármetszéssel megszületett a babája, és így meg tudták menteni. Milyen jó, hogy volt nálam reggel!

Szülés után:
Miután hazaérkezünk a kórházból, talán akkor ér minket a legnagyobb pánik. Azt se tudjuk, hogy kell felvenni a babát, büfiztetni, fürdetni, mibe kell öltöztetni, hány foknak kell lenni a szobában, melyik krém mire való stb. Szoptatással is bajlódunk bőven. Megijedünk a baba minden apró hangadásától, ami számunkra nem természetes és még sorolhatnánk a sok bizonytalanságot. Mindezekben is a védőnő készséggel segít, megmutatja, begyakoroltatja, tanácsokat ad, biztat és megerősít minket.

Csecsemőkor:
Nekem gyakran eszembe jut anyaként, hogy milyen jó, hogy egy szakembert érdekel, hogyan élünk a babával, hogyan küzdünk a mindennapokkal, megerősít, hogy jól csinálom, és milyen szépen fejlődik a baba. Olyan jó érzés ez. A védőnőnek elmondhatjuk az összes ügyetlenségünket, panaszunkat, kétségeinket, ő meghallgat, és biztosan tudja a választ, vagy mindig van ötlete a probléma megoldásához. Viszont még egy fontos szerepe van az egész gondozás alatt, amit talán sokan nem tudtok. Figyeli a baba egészséges fejlődését fizikailag, értelmileg és érzelmileg egyaránt. Lehetnek olyan jelek, melyek nekünk fel sem tűnnek, de ő felismeri és segít a további teendőkben.

Később:
Tanácsot ad nevelési kérdésekben, segít a testvérféltékenység leküzdésében, a szokások kialakításában, bölcsőde, óvoda keresésben…
Segít kapcsolati problémáinkban, családtervezési kérdésekben, női ügyekben…


És még lehetne bőven sorolni….
Forduljunk hozzá bizalommal!



Homor Márta
védőnő
www.vedonoblog.hu

 

Címkék: védőnő, kismama, vizsgálat, várandósság, szülés, terhesség, baba

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Apuka is születik a 9 hónap alatt!

Hogyan vonjuk be az apukát a babavárás folyamatába? Miért nem olyan az ő reakciója, ahogy mi szeretnénk? Bent legyen a kicsi születésekor, vagy inkább kint izgulja végig? Megannyi kérdés, mely komoly fejtörést okoz a legtöbb kismama számára.

tovább a cikkre
Ultrahangvizsgálatok 2D, 3D, 4D

Míg szüleink csak a születés pillanatában tudták meg a nemünket, illetve, hogy egészséges gyermeknek adtak-e életet, mi már olyan szerencsések vagyunk, hogy a kötelező - és a mozi élményt nyújtó - ultrahangvizsgálatok segítségével tájékozódhatunk babánk állapota, neme, sőt külseje felől is.

tovább a cikkre
Szűrővizsgálatok

A várandósság alatt 4 alkalommal kötelező 2 dimenziós szűrővizsgálaton megjelennie a kismamáknak, valamint ajánlott egy ún. 0. vizsgálat elvégzése a babavárás tényének megállapítására. A vizsgálatok meghatározott időpontban történnek, a várandósság bizonyos heteiben.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Paradicsomos burgonya

Paradicsomos burgonya

Főzelékek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 1, vagy 2 db paradicsom 6,5 dkg burgonya

Recept:

A paradicsomot nyersen szitán átpaszírozzuk, 2 evőkanál vizet adunk hozzá és felforraljuk (egészen addig, amíg kissé bebőrösödik).
A krumplit kevés vízben puhára főzzük, átpasszírozzuk, majd hozzáadjuk a paradicsomot és összeforraljuk.

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Így neveld okosan a gyereket: 7 egysoros, nevelő szándékú mondat, ami hatékonyabb minden szidásnál és érvelésnél

vissza vissza