Főoldal > Cikkek > 9 hónap > A vízválasztó 3. hónap - Szülők Lapja

A vízválasztó 3. hónap


A harmadik hónap a vízválasztó a kismamák életében. Általában eddig szoktak várni a nagy hír elújságolásával. Hogy miért eddig?! Csak babonának gondolhatnánk, de valójában nagyon komoly magyarázata van az első trimeszter eltitkolásának.

Szerző: Szülők lapja
2008-09-18
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

A titkolózás magyarázata
A harmadik hónap végéig a progeszteron termelését a sárgatest végzi. A 12. héten a sárgatest elhal és szerepét a méhlepény veszi át. Amennyiben a két esemény nem egy időben következik be, akkor a progeszteronszint csökken, ami a méh összehúzódását eredményezheti. Innen ered, hogy csak a kritikus 3. hónap betöltése után szokták a párok nyilvánosságra hozni a babavárás tényét.

Testi változások
Bár a pöttöm kis emberke még egy centis sincs, mégis a harmadik hónap táján már szűknek bizonyulnak a korábbi ruháink. Főként deréktájon érezhető a változás, elsőként ez a terület vastagszik meg. Bár a magzat méreténél fogva ekkor még a kismedencében helyezkedik el, így az övek, szűk derekú nadrágok őt még nem nyomhatják, a komfortérzetünk szempontjából érdemesebb a kényelmesebb, lazább ruhákat viselni, melyek nem nyomják a hasunkat, derekunkat. Ez még közel sem a klasszikus kismamaruhák időszaka, de a következő hónaptól már látványosabb lesz a has növekedése.
Az emlők változása szintén érezhető már ebben a korai szakaszban. Melleink már a kezdetektől növekszenek, mivel a hormonális változások miatt a mirigyállomány és a tejgyűjtő csatornácskák megduzzadnak. A várandósság alatt jelentős méretbeli és súlybeli változáson mennek keresztül, ezért fontos, hogy már a kezdetektől kellően alá legyenek támasztva. A melltartó segít elkerülni a kellemetlen feszülést, illetve a mellizmok és a bőr túlzott kitágulását. Sokat segíthet mellünk formájának megőrzésében az időben elkezdett mellizom-erősítő torna is, melyet a baba érkezése után a szoptatás időszakában is nyugodtan végezhet az újdonsült anyuka.

Érzelmi változások
A várandósság első három hónapja nemcsak a testünkre van kihatással, de érzelmi életünket is jelentősen megváltoztatja. Gyakori hangulati változások, a boldogság és aggódás közötti ingadozás a jellemző az első 12 hétben. Ezért a megváltozott lelki állapotért nemcsak az új élethelyzet okolható, hanem főként a jelentős hormonszint emelkedés a felelős érte. Az első három hónap alatt a szervezet alkalmazkodik hormonális változásokhoz, így a 4. hónaptól ezek a hangulati ingadozások jelentősen csökkennek.

Reggeli rosszullétek
A hányinger és egyéb kellemetlen velejárók szempontjából is vízválasztó az első trimeszter utolsó hónapja. A legtöbb kismamánál a 3. hónap végéig tart, és a következő hónapokat már nem keseríti meg a reggeli rosszullét. A gyakrabban, de kis adagokban elfogyasztott étel kíméli a gyomrot és segíthet megelőzni a gyakori hányingert, illetve gyomorégést.

Aktuális vizsgálatok
A havonkénti nőgyógyászati vizsgálaton kívül ebben a hónapban egy nagyon fontos szűréshez érkeztünk. A 11-13. héten történik az első ultrahang-szűrés, melyen megállapítják a magzat pontos korát. Bár az utolsó menstruáció első napja alapján nagyjából kiszámítható, de a szülés várható időpontja a magzat mérete alapján konkrétabban meghatározható, ugyanis ekkor még minden embrió egyformán növekszik.
Ezen az ultrahangvizsgálaton nézik a nyaki redőt, illetve az orrcsont hosszát is a szakemberek. Mindkét vizsgálattal a Down-kór kialakulásának esélyére lehet következtetni.

Az önköltséges integrált teszt I. szakasza szintén a 11-13. héten zajlik. Az ultrahanggal kombinált vérvizsgálat a kromoszómarendellenességek jelzőit, az ún. markereket vizsgálja. Jelenleg ezt a fajta Down-szűrést még nem támogatja a TB, így ennek költségeit a kismama viseli.

A kis „Ficánka”
A 3. hónapban a magzatnak még bőven van helye fickándozni és ezt alaposan ki is használja. Nyújtózkodik, forog, kezeit-lábait jól megtornáztatja. Az igen aktív időszakok után megpihen, majd az ébredést követően újra kezdi a mozgolódást. Ebből a kismama még semmit sem észlel, ugyanis az első érezhető magzatmozgások csak a 4. hónap végén, vagy az 5. hónapban jelentkeznek.
A 13. hét környékén érdemes ellátogatni egy 4 dimenziós ultrahang-rendelőbe, ugyanis ekkor láthatjuk utoljára egyben a babát a képernyőn. Ekkor már megállapítható a baba neme és nagyon izgalmas látni, ahogy odabent ”táncol”, forgolódik, tornázik.

Hogyan fejlődik a magzat odabent?
A 9. héten már babaszerű alakot ölt az embrió. Bár hossza mindössze 22-33 mm a feje búbjától a popsijáig (CRL), a szeme, szemhéja, sőt a kis fülkagylója vonalai is látszanak már. Képes a kis kezét és lábát is mozgatni. A külső nemi szervek a 9. hétig azonosak a kislányok és kisfiúk esetében.

A 10. héten már kezdenek kirajzolódni az arca részletei és ínyében megjelenik a 20 kis tejfogkezdemény.

Hihetetlen, de a 11. hétre már minden szerve kifejlődik. Természetesen a kinti életre nem lenne alkalmas, de a kb. 40-50 mm-es magzatnak már kialakult a gerincoszlopa és a külső, belső szervei egyaránt.

A 12 hetes embrió már kiáltani is tud a kismama pocakjában. Mivel agya teljesen kifejlődött, így már a fájdalmat is érzi. Izomzata fejlődésével a 80 mm-es magzat egyre többet mozog, sőt már ekkor szopizza a hüvelykujját.



Szerző: Simó Tímea
Fotó: Pocakosnapló


A cikk megjelent a Baba Magazin c. újságban.
 

Címkék: 3. hónap, vízválasztó, kismama, trimeszter, rosszullét, testi változás, lelki változás, vizsgálatok, magzat, terhesség

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Terhesség alatti hízás - Ha túlsúlyos a kismama, az súlyos idegrendszeri betegséghez vezethet a születendő kisbabánál - Kutatási eredmény
Terhesség alatti hízás - Ha túlsúlyos a kismama, az súlyos idegrendszeri betegséghez vezethet a születendő kisbabánál - Kutatási eredmény

A nők várandósság alatti túlsúlya vagy elhízása növelheti annak kockázatát, hogy a gyermeknél epilepszia alakul ki - derült ki egy svéd tanulmányból, amely a JAMA Neurology című folyóirat internetes oldalán látott napvilágot.

tovább a cikkre
A terhesség és a nők: 8 kérdés, amire a nőgyógyász igencsak meglepő választ adott - Nem vette túl komolyan a feladatot
A terhesség és a nők: 8 kérdés, amire a nőgyógyász igencsak meglepő választ adott - Nem vette túl komolyan a feladatot

Amikor egy nő először vár babát, ezernyi kérdés gomolyog a fejében - és ezekkel legtöbbször a nőgyógyászát bombázza. És bizony akad olyan nőgyógyász, aki viccesre veszi a feladatot, és váratlan válaszokat ad, mint ahogy ez most is történt.

tovább a cikkre
Így állnak a mai apukák a szüléshez és a gyermekgondozáshoz! - Tapasztalt védőnő osztotta meg gondolatait
Így állnak a mai apukák a szüléshez és a gyermekgondozáshoz! - Tapasztalt védőnő osztotta meg gondolatait

Mi az oka annak, hogy az apás szülés ennyire népszerű a kismamák körében? Mást kérdeznek-e a kispapák a várandósgondozáson, mint a kismamák? Önként vagy kényszerből vállalják az apukák az apás szülést? Van-e különbség falusi és városi kispapa között? Szűts Szabolcsné védőnőt kérdeztük az apák megváltozott szerepéről, aki lassan 25 éve van a pályán.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Őszibaracklé

Őszibaracklé

Gyümölcslevek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 100-150 gramm őszibarack

Recept:

Az érett gyümölcsöt alaposan megmossuk, héját leválasztjuk és almareszelőn lereszeljük. Ezután szitán áttörjük és az így nyert levet adjuk a csecsemőnek.

Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamintartalma csökken!

 

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermekprogramok

Szuper húsvéti programok az egész családnak: állatsimogató, pónilovaglás, bábelőadások, kerti vasutazás

vissza vissza