A baba utónevének megválasztása

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


A baba utónevének megválasztása

Hamarosan itt a trónörökös és még nem tudjátok, hogy hogyan is nevezzétek? Melyik név illene leginkább a vezetéknévhez és melyik a leendő baba elképzelt személyiségéhez?! Ne legyen túl gyakori, de ne is legyen egy szappanopera hősének a keresztneve?! A választék hatalmas, de mire is figyeljünk oda?

Névnap, születésnap, ünnepek – ne legyenek túl közel egymáshoz
Mindenki szereti, ha többször is a figyelem középpontjába kerül, többször is felköszöntik, gyakran megemlékeznek róla. Ez nemcsak a gyermekkorban igaz, de az egész életünket végigkíséri. A törődés, a jókívánságok igénye nem korhoz kötött, minden ember életének fontos része. Ezért érdemes odafigyelni arra, hogy a baba várható születésnapja és a névnapja ne legyen túl közel egymáshoz.
Sajnos a környezet gyakran összevonja a két ünnepet, ha csak pár nap különbség van a két dátum között és ez frusztrációt, hiányérzetet kelthet az ünnepeltben. Ha valamilyen oknál fogva nem elkerülhető – pl. az általunk választott névnap csak egyszer van egy évben -, akkor is fontos, hogy mind a két napon méltó módon tartsuk meg a köszöntést.

Abban az esetben, ha a kis trónörökös valamely nagyobb ünnepünk környékén születik, akkor fokozottan igaz ez a névválasztásra. Szegénynek már az is egy kis törés lesz az életében, hogy a két ünnep ennyire összefolyik, hát még, ha a neve napja is erre az időpontra esik. Lehetőleg a december 24-re kiírt babát ne Évának nevezzük el, ne vegyük el tőle a lehetőséget, hogy minden ünnepet külön kis csodának élhessen meg, ne fosszuk meg a különböző események előtti várakozás élményétől.

Egyszer minden gyerek felnőtt lesz
Most még aranyos lehet a kiválasztott név, de felnőttként esetleg már kellemetlenné válhat, ha mesefiguráról, vagy egy filmbéli szereplőről kapja a gyermek a nevét. Későbbiekben esetleg nem tud a nevével azonosulni, akár csúfolhatják is érte.
Még szerencse, hogy nemcsak egy keresztnevünk lehet.
Ha feltétlenül különleges nevet szeretnénk gyermekünknek, akkor érdemes egy semlegesebb, illetve egy kevésbé hétköznapi név párosítását választani. Így a gyermekünk eldöntheti, hogy melyiket használja majd. Esetleg a családban hívhatják a kevésbé megszokott néven, míg iskolájában, vagy később a munkahelyén a hétköznapibb, széles körben is elfogadottabb keresztnevén.

Babanév kereső program
A Babanév programunk segít a nehéz döntés megkönnyítésében, meghozatalában. Közel 3500 név közül válogathattok. A leghétköznapibb nevektől a legkülönlegesebbig megnézhetitek, hogy mi a név eredete, mit jelent és hogy mikor, hányszor ünneplik hazánkban.

A leggyakoribb nevek mellett azt is feltüntettük, hogy hányadikként szerepeltek a népszerűségi listán, illetve, hogy hány gyermek kapta az adott nevet a tavalyi évben, illetve hányan viselték a nevet a teljes lakosságon belül.

A programban a hagyományos keresésen kívül lehetőség van névtervezésre is. A vezetéknév megadása után az abc szerint keresve kiválaszthatjátok a nektek tetsző neveket, melyet a program beilleszt, így barátkozhattok a névpárosításokkal. A legjobbakat a kedvencekhez adva el is küldhetitek magatoknak, így egyetlen „névterv” sem fog elveszni.

Milyen neveket adnak leggyakrabban a szülők?!
A 2007-es statisztika szerint a legtöbb újszülött kislány Annaként, míg a fiúk többsége Benceként látta meg a napvilágot. Az alábbi táblázatokból kiderül, hogy a toplistán még milyen nevek szerepelnek.

2007. legnépszerűbb lány utónevei:
1. Anna
2. Boglárka
3. Réka
4. Hanna
5. Zsófia
6. Lili
7. Viktória
8. Petra
9. Eszter
10. Laura
11. Nóra
12. Dóra
13. Vivien
14. Luca
15. Jázmin
16. Fanni
17. Dorina
18, Csenge
19. Gréta
20. Sára

2007. legnépszerűbb fiú utónevei:
1. Bence
2. Máté
3. Levente
4. Dávid
5. Balázs
6. Dániel
7. Ádám
8. Péter
9. Bálint
10. Tamás
11. Gergő
12. Milán
13. Zsombor
14. Márk
15. Dominik
16. Kristóf
17. László
18. Marcell
19. Zoltán
20. Botond

Válaszd ki Te is a megfelelő nevet a NÉVKERESŐ >> programunk segítségével!

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2010.06.03