Főoldal > Cikkek > 9 hónap > Anya-magzat kapcsolat - Így kerülj közelebb a pocakodban fejlődő kisbabához! - Szülők Lapja

Anya-magzat kapcsolat - Így kerülj közelebb a pocakodban fejlődő kisbabához!

Szülőklapja képA várandósság alatti anya-magzat gondolat- és érzelemcsere minősége nagyban kihat a kisbaba későbbi életére. Pszichológus szakértőnk elmagyarázza, hogyan lehet az anya-magzat kapcsolatot elmélyíteni a váradósság 9 hónapja alatt.

Szerző: Szántó Regina
2016-02-12
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Szántó Regina
Pszichológus
kérdezd szakértőnket a témában >>
- Életünk nem a születéskor kezdődik. Intrauterin (méhen belüli) élményeink jelentős befolyást gyakorolnak ránk. Az anya és gyermeke közötti intrauterin kötődési deficitek személyiségtorzuláshoz vezethetnek – mondja Szántó Regina pszichológus.

Mitől függ, hogy milyen lesz a kapcsolatod a magzatoddal? Miért fontos, hogy a várandósság 9 hónapja alatt szeretettel és befogadással gondolj a pocakodban fejlődő kisbabára? Milyen hatással van a babára, ha nem várt terhességből érkezik? Ezekre a kérdésekre szakértőnk válaszol, és ráadásként egy csodálatos meditációs technikát is mutat, amivel a magzatoddal te is kiteljesítheted a kapcsolatodat.

Mi határozza meg az anya-magzat kapcsolatot?
A napjainkra már közismertté vált módszer, az anya-magzat kapcsolatanalízis, amely Hidas György és Raffai Jenő nevéhez fűződik, éppen ezt a születés előtti - anya és gyermeke közötti - kapcsolatot célozza meg. A kötődés tudattalan folyamatának három szintje van:
1. a beágyazódáskor az anyareprezentánssal szembeni harc
2. az anya saját prenatális (méhen belüli) és perinatális (szülés körüli) élményei
3. az anya saját anyjáról őrzött belső képe
Tehát az anya és a magzat kapcsolatát meghatározzák az anya magzati emlékei, az hogy milyen volt az ő születése és a saját anyjával való kapcsolata.

A várandósság alatt megszületik a magzat személyisége
A várandósság során fontos, hogy megtanuljuk elkülöníteni saját élményeinket, tapasztalatainkat magzatunkétól, ugyanakkor képesek legyünk "közölni" egymással érzéseinket, gondolatainkat. A kapcsolat alakulása során formálódik a résztvevők személyisége. A kapcsolatban képes "megszületni" a magzat személyisége, ahogyan az anyja elfogadja a benne fejlődő magzat érzéseit, gondolatait, majd ahogyan reflektál azokra. Ez a folyamat oda-vissza hat. Közben az anya is alakul, változik.

A BABAVÁRÁS 9 HÓNAPJA RENDKÍVÜLI RÉSZLETESSÉGGEL »

Mit élnek meg azok a csecsemők, kisdedek, akik nem kívánt terhességből érkeztek?
A méhen belül eltöltött idő szerepét olyan megfigyelések is igazolják, mint hogy a nem kívánt gyerekek körében magasabb a mentális retardáció és a súlyos szocializációs zavarok. A nem kívánt gyerekek kétszer olyan gyakran haláloznak el csecsemőkorukban, mint várt társaik. Azoknak a gyerekeknek, akiknek a családjában a szülők kapcsolata a terhesség alatt megszakadt, alacsonyabb a gyerekek születési súlya, mint azoknak a babáknak, akiket harmonikus család vár, vagy eleve egyedülálló szülő vállal.

Depressziós anyák újszülött csecsemői a születést követő első napon vigasztalhatatlanul sírtak, ugyanolyan fokú depressziót mutattak, mint anyjuk. A terhességüket tudatosan vagy tudattalanul elutasító anyák gyermekei viselkedésében a szülést követően apatikus magatartás és hiperaktív sírás váltakozott. Ezek közül a gyerekek közül születtek a legtöbben idő előtt, vagy hosszan, komplikáltan.

Anya-magzat kapcsolat - Így kerülj közelebb a pocakodban fejlődő kisbabához!


Kapcsolatépítés a magzatoddal - meditáció 5 lépésben


Mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy várandósságunk alatt kapcsolatot alakítsunk ki magzatunkkal. Szánjunk egy kis időt arra, hogy csak rá figyeljünk!

1. Kezdjük ezt úgy, hogy kényelmesen elhelyezkedünk, és megpróbáljuk megfigyelni a testünket, az izmainkat.

2. Ezután keressük meg például azokat a pontokat, ahol feszülést, feszültséget érzünk, és próbáljuk meg ezeket ellazítani.

3. Majd kezdjünk a méhünkre koncentrálni. Köszönjük meg gondolatban, hogy befogadja, védi, táplálja leendő gyermekünket, akár meg is simogathatjuk.

4. Majd kérjük meg, segítsen bennünket, hogy kapcsolatba kerüljünk a méhünkben fejlődő csöppséggel.

5. Próbáljuk meg megfigyelni, hogyan helyezkedik el, köszönjük meg hogy létezik, mondjuk el neki gondolatban, milyen érzéseink vannak vele kapcsolatban, és figyeljük meg, hogy ő mit üzen nekünk. 5. Azután próbáljunk meg minél több szeretetet, melegséget, elfogadást adni neki, majd búcsúzzunk el.

Persze, nem fontos ragaszkodni ehhez a sémához. Alakítsuk saját igényeink, képességeink szerint. Ne legyünk türelmetlenek, ha nem jön létre rögtön elsőként a kapcsolat, hiszen minden alkalom egy lépés az oda vezető úton.
Ha túl bonyolultnak találjuk a fent leírt módszert, az is sokat segíthet a kapcsolat kialakításában, ha ellazult állapotban zenét hallgatunk, vagy beszélgetünk magzatunkkal, esetleg énekelünk neki, vagy csak megfigyeljük a mozgását, a reakcióit. Így is azt üzenjük neki, fontos, hogy él, figyelünk rá, elfogadjuk.

36. héttől érdemes sűrűbbé tenni a találkozásokat
A 36. héttől érdemes azzal kibővíteni a találkozásokat, hogy felkészülünk az elválásra, a szülésre. Gondolatainkkal közöljük a magzattal, mire számíthat. Képzeljük el részletesen a szülést, a szülőszobát, a kórházat, az orvost, a szülésznőt. Osszuk meg elképzeléseinket a szoptatásról, és mindarról a változásról, ami majd akkor jön el, amikor a terhesség véget ér, és gyermekünk megszületik.

Szerző: Szántó Regina pszichológus
Fotó: Pixabay

Címkék: anya, magzat, anya-magzat kapcsolat, 9 hónap, terhes, várandós, kismama, baba, pszichológus

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Terhesség alatti hízás - Ha túlsúlyos a kismama, az súlyos idegrendszeri betegséghez vezethet a születendő kisbabánál - Kutatási eredmény
Terhesség alatti hízás - Ha túlsúlyos a kismama, az súlyos idegrendszeri betegséghez vezethet a születendő kisbabánál - Kutatási eredmény

A nők várandósság alatti túlsúlya vagy elhízása növelheti annak kockázatát, hogy a gyermeknél epilepszia alakul ki - derült ki egy svéd tanulmányból, amely a JAMA Neurology című folyóirat internetes oldalán látott napvilágot.

tovább a cikkre
A terhesség és a nők: 8 kérdés, amire a nőgyógyász igencsak meglepő választ adott - Nem vette túl komolyan a feladatot
A terhesség és a nők: 8 kérdés, amire a nőgyógyász igencsak meglepő választ adott - Nem vette túl komolyan a feladatot

Amikor egy nő először vár babát, ezernyi kérdés gomolyog a fejében - és ezekkel legtöbbször a nőgyógyászát bombázza. És bizony akad olyan nőgyógyász, aki viccesre veszi a feladatot, és váratlan válaszokat ad, mint ahogy ez most is történt.

tovább a cikkre
Így állnak a mai apukák a szüléshez és a gyermekgondozáshoz! - Tapasztalt védőnő osztotta meg gondolatait
Így állnak a mai apukák a szüléshez és a gyermekgondozáshoz! - Tapasztalt védőnő osztotta meg gondolatait

Mi az oka annak, hogy az apás szülés ennyire népszerű a kismamák körében? Mást kérdeznek-e a kispapák a várandósgondozáson, mint a kismamák? Önként vagy kényszerből vállalják az apukák az apás szülést? Van-e különbség falusi és városi kispapa között? Szűts Szabolcsné védőnőt kérdeztük az apák megváltozott szerepéről, aki lassan 25 éve van a pályán.

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Szántó Regina - Pszichológus

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Őszibaracklé

Őszibaracklé

Gyümölcslevek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 100-150 gramm őszibarack

Recept:

Az érett gyümölcsöt alaposan megmossuk, héját leválasztjuk és almareszelőn lereszeljük. Ezután szitán áttörjük és az így nyert levet adjuk a csecsemőnek.

Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamintartalma csökken!

 

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermekprogramok

Szuper húsvéti programok az egész családnak: állatsimogató, pónilovaglás, bábelőadások, kerti vasutazás

vissza vissza