Főoldal > Cikkek > 9 hónap > Kellemetlenségek és kezelésük a terhesség I. harmadában - Szülők Lapja
Kellemetlenségek és kezelésük a terhesség I. harmadában
Bár a baba jelenlétét boldogságnak kellene kísérnie, mégis gyakran az öröm az az érzés, ami legkevésbé tud érvényesülni a kismamák számára a várandósság első trimeszterében. Sajnos a babavárás feletti boldogságot gyakran más érzések nyomják el, úgy mint a hányinger, a szédülés, az ok nélküli sírások. Hogy mit tehetünk a kellemetlenségek ellen?!
Cikkünkből kiderül...
Örömteli pillanat az egész család számára, amikor beigazolódik a gyanú és kiderül, hogy a várva-várt kisbaba végre megfogant! Az áldott állapotra utaló jelek gyakran erőteljesebb tünetekké válhatnak a terhesség első harmadában.
Sok nő ösztönösen megérzi, hogyha áldott állapotba kerül. Gyakran az is előfordul, hogy olyan idősebb hölgy van a környezetünkben, aki már hamarabb meglátja – általa beazonosított külső jelekből – hogy másállapotban vagyunk, mint ahogy mi megtudnánk.
Nézzük csak, hogy mik is a terhességet kétségtelenül igazoló jelek:
• Kimarad a vérzés (bár ez nem minden esetben jelent feltétlenül terhességet)
• A mellek érzékennyé válnak, gyakran meg is növekednek.
• Fokozódik a normál hüvelyi váladékképződés.
• Gyakran érzünk vizelési ingert.
• Fáradékonnyá és érzékenyebbé válhatunk.
• Gyengének érezzük magunkat, esetenként szédülést is észlelhetünk.
• Undorodni kezdünk bizonyos dolgok látványától, illatától.
• Fémes ízt érezhetünk a szánkban.
• Sokszor van hányingerünk (esetleg hányás is követi) jellemzően reggel, de lehet a nap bármely szakaszában.
• Ilyenkor egy otthon elvégzett terhességi teszttel igazolhatjuk gyanúnkat. Terhesség esetén az utolsó vérzést követő 4. héten már mérhető mennyiségben található a vizeletben a HCG hormon.
A KORAI TÜNETEK KEZELÉSE Illatokra, szagokra történő érzékenység
Megfigyelhetjük, hogy a terhesség első pár hetében különösen érzékenyek leszünk néhány illatanyagra. Lehet ez akár az addig minden nap használt parfümünk vagy a férjünk bőrének illata is. Tipp: Legjellemzőbb, hogy a tea, a kávé, a zsíros- és a cukorban gazdag ételek váltják ki a rosszullétet. Próbáljunk illatanyagban szegényebb parfümre váltani, vagy egy időre csak illatmentes dezodort használni. Kérjük meg párunkat, illetve a környezetünkben lévőket is a számunkra oly kellemetlen gyomorforgató érzést kiváltó illatok forrásának hanyagolására.
Hányinger
Mint azt már említettük, jellemzően reggel szokta hányinger (esetleg hányás) gyötörni a kismamát, de a nap bármely szakaszában megzavarhatja a leendő anyukát. Tipp Jó, ha mindig van nálunk valami kis rágcsálnivaló (keksz vagy friss gyümölcs), amivel enyhíthetjük ezt a kellemetlen érzést. A napi háromszori bőséges étkezést váltsa fel inkább a gyakrabban (5-6szor) fogyasztott kisebb mennyiségű étel. A hányinger leküzdésében nagy segítségünkre lehet a főzéshez használt friss gyömbér, de gyömbért fogyaszthatunk tea, tabletta, sütemény vagy keksz formájában is.
Fáradtság
A terhesség első pillanatától nagymértékű hormonszint-változások mennek végbe a kismama szervezetében. Ez okozza a fáradékonyságot a terhesség első harmadában. TippIgyekezzünk sokat pihenni, üldögélés közben feltámasztani a lábunkat, és korán lefeküdni esténként. Enyhítheti a fáradékonyságot néhány megfontoltan végzett tornagyakorlat is. Kerüljük a koffeint és a cukorban gazdag ételeket – ezek fokozzák ugyan az energiaszintünket, de a vércukorszint csökkenése után még fáradtabbak leszünk. Fogyasszunk olyan ételeket, melyek fokozatosan növelik, és hosszabb ideig fenntartják energiáinkat!
Az első harmad végére általában az a kismama is kezd jobban lenni, aki a terhesség elején hányingerrel küzdött. Ekkorra már a gyakori vizelési ingerek is alábbhagynak, de problémát jelenthet a székrekedés, mivel a terhesség alatt a bélmozgások lelassulnak. A fokozott érzékenység és kedélyállapot-ingadozás még fennáll, a hormonális változások következtében gyakran előfordulhat, hogy apró dolgok is könnyen felzaklatják az állapotos nőt.
Hamarosan itt a trónörökös és még nem tudjátok, hogy hogyan is nevezzétek? Melyik név illene leginkább a vezetéknévhez és melyik a leendő baba elképzelt személyiségéhez?! Ne legyen túl gyakori, de ne is legyen egy szappanopera hősének a keresztneve?! A választék hatalmas, de mire is figyeljünk oda?
Kellemetlen tünetek a terhesség I. trimeszterében
Gyakran a kismamáknak még ideje sincs ellejteni az örömtáncot a jó hír okán, máris kellemetlen tünetek keserítik meg a babavárás pillanatait. Cikkünkben bemutatjuk a leggyakoribb terhességi tüneteket és az enyhítésére is igyekszünk megoldást találni.
Amikor kiderül, hogy egy baba, egy igazi kis emberke van a kismama pocakjában, akkor az öröm és büszkeség mellett megjelennek a kétségek, az aggodalmak is. Aggódás a babáért, a problémamentes várandósságért és természetesen az ismeretlentől való félelem.
A babavárás alatt a kismamára rendszeresen várnak vizsgálatok, melyeket a saját és a magzata egészsége érdekében nem mulaszthat el. Mit mond a jogszabály, el kell-e a munkáltatónak engednie a kismamát és kell-e ezekre az időkre fizetnie számára?
A várandósság alatt 4 alkalommal kötelező 2 dimenziós szűrővizsgálaton megjelennie a kismamáknak, valamint ajánlott egy ún. 0. vizsgálat elvégzése a babavárás tényének megállapítására. A vizsgálatok meghatározott időpontban történnek, a várandósság bizonyos heteiben.