Veszélyes gyógyszerek a terhesség alatt!!!

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


Veszélyes gyógyszerek a terhesség alatt!!!

Vetélést, beteg babát okozhatnak bizonyos fájdalomcsillapítók! Az utóbbi időkben több esetre is felhívták a figyelmünket, amikor az újszülött betegségének hátterében a terhesség alatt szedett fájdalomcsillapítók álltak. Ahogy megtudtuk, nemcsak születés után okozhatnak gondot ezek a gyógyszerek, de akár vetélés is bekövetkezhet a nem megfelelő szer kiválasztása következtében.

Vetélést, beteg babát okozhatnak bizonyos fájdalomcsillapítók! Az utóbbi időkben több esetre is felhívták a figyelmünket, amikor az újszülött betegségének hátterében a terhesség alatt szedett fájdalomcsillapítók álltak. Ahogy megtudtuk, nemcsak születés után okozhatnak gondot ezek a gyógyszerek, de akár vetélés is bekövetkezhet a nem megfelelő szer kiválasztása következtében.

A hír kapcsán Dr. Kovács Tamást, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum neonatológusát kerestük meg, hogy kiderítsük, mely gyógyszerek és milyen károsodást okozhatnak a várandósság idején.

- Úgy hallottuk, hogy több olyan eset is volt az Önök kórházában, amikor a babáknak baja lett attól, hogy a kismama terhessége alatt Ibuprofen tartalmú fájdalomcsillapítót szedett. Igaz a hír?

- Az utóbbi időszakban valóban előfordult több eset, amikor az újszülött rossz állapotának hátterében felmerült, illetve igazolódott az Ibuprofen kóroki szerepe.

- Pontosan mi volt a gond, milyen komplikációk léptek fel a babáknál?

Az Ibuprofen hatóanyag a magzatban képes bezárni egy olyan eret, amelynek nyitva maradása kulcsfontosságú a magzati vérkeringésben. Ennek az érnek a záródása vérkeringési elégtelenséget, illetve akár magzati halált, vetélést okozhat. Mi a keringési elégtelenséggel szoktunk találkozni, a vetélések, halva szülések esetén értelemszerűen neonatológus nem vesz részt az ellátásban. Felmerülhet azonban, hogy egy magzat tisztázatlan okból történő elvesztése hátterében ártalmatlannak vélt gyógyszerek anya által történő szedése is állhat. A gyógyszer hatékonyságát egyébként jól jellemzi, hogy koraszülöttek esetében, amikor a probléma gyakran az, hogy ez a bizonyos ér nem záródik a megszületést követően, akkor az Ibuprofen a választandó gyógyszer és nagyon jó arányban záródnak is ezek az erek.

- Milyen egyéb problémákat okozhat ez a hatóanyag a terhesség alatt?

A magzati vérkeringésre kifejtett hatáson kívül gátolhatja a szülőtevékenységet, így megnyújthatja a szülés időtartamát, fokozódhat a vérzési hajlam az anyán és gyermeken, jelentős oedemaképződés („vizesedés”) léphet fel a kismamán. Ezen kívül jelentkezhetnek az egyéb, terhességtől független mellékhatások is, mint például: hasi tünetek (hasi diszkomfort, hasi fájdalom, hányinger, hányás, étvágytalanság, hasmenés), idegrendszeri tünetek (csökkent hallás, fejfájás, szédülés), vérképző rendszeri eltérések (vérzési idő megnyúlása), túlérzékenységi reakciók, vese/húgyúti eltérések (gyulladás), látási zavarok. Ezen lehetséges mellékhatások többsége ritka, és nem jelentik azt, hogy indokolt esetben sem érdemes szedni Ibuprofen tartalmú gyógyszert, de ez nem a terhesség időszaka.

- Azóta hogy vannak a babák? Sikerült maradandó károsodás nélkül meggyógyítani őket?

Ha időben felismerésre kerül a magzati veszélyállapot és a szükséges lépések megtörténnek (ez lehet akár a terhesség befejezése), akkor az újszülöttek megmenthetők, és egészségesen felnőnek. Ez így történt a mi esetünkben is. A kérdés inkább az, hogy a méhen belüli elhalások, illetve vetélések egy részét vajon nem az Ibuprofen okozza-e. Erre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre pontos adatok.

- Megnéztük az egyik Ibuprofen tartalmú gyógyszer leírását, abban az szerepelt, hogy a 3. trimeszterben nem szedhető. Ön szerint addig nyugodt szívvel szedhetik a kismamák, vagy inkább a várandósság alatt végig tartózkodjanak tőle?

- Az Ibuprofen tartalmú gyógyszerek leírásában észlelhető némi különbség, azonban általában az egész terhesség során nem javasolják a gyógyszer szedését.

- Milyen egyéb fájdalomcsillapítót javasol, mi az, ami biztonsággal szedhető a babavárás alatt?

Ez a legnehezebb kérdés. Teljes biztonsággal sajnos egyik gyógyszer sem szedhető a terhesség során, de abszolút ellenjavallata nincs sem a paracetamol, sem a metamizol (Algopyrin), sem a diclofenac (Cataflam) hatóanyag tartalmú gyógyszereknek. Ez azt jelenti, hogy nagy körültekintéssel, a haszon/kockázat mérlegelése mellett ezek esetleg szedhetők, közülük talán a paracetamol készítmények a leginkább biztonságosak. A döntést befolyásolja a terhességi kor, illetve, hogy rendszeres, vagy alkalmi gyógyszerszedésről van-e szó. Ezt mindenképpen érdemes megbeszélni a terhes-gondozást végző szülészorvossal, aki esetleg dönthet úgy, hogy a magzat szorosabb ellenőrzése indokolt a gyógyszeres kezelés során.

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2009.10.01