Sokan hallottak már a dúlákról, sokan pedig még soha. Van olyan kismama, aki elképzelhetetlennek tartja szülését dúla nélkül, és van, akinek fogalma sincs, miért engedne be még egy idegent a szülőszobára, amikor úgyis teljes stáb fogadja őt és babáját. Olyan is van, aki látja a dúlaság előnyeit, és mégsem kér belőle.
Hogy miért? Az alábbiakban megpróbálok rávilágítani azokra a tévhitekre, félresikerült mondatokra, amik tisztázása nélkül nehéz jó döntést hozni akár pro, akár kontra.
TÉVHITEK A DÚLÁKKAL KAPCSOLATBAN…
A dúlák otthonszülésnél vannak jelen
Ez a kijelentés önmagában nem igaz.
Asszonytársi segítő jelen van otthonszüléseknél, de ott inkább a bábasegéd szerep az övé. Professzionális dúlák sokkal nagyobb számban kísérnek kórházban szüléseket, mint otthon. Sokkal nagyobb szükség van kórházi szülőszobákban ránk, mint otthon.
Hogy miért is?!
Mert a dúla az a statiszta, aki folyamatos jelenlétével támogatja az anyát vagy szülőpárt a teljes vajúdás alatt, a szüléskor és az azt követő órákban. Ezt a magas szülésszámok miatt egyetlen kórházi alkalmazott sem tudja megtenni, mert egyidőben több anyára is figyelnie kell. Míg egy szülésznő egy műszak alatt akár 9-12 anyát is ellát, addig egy dúla havi 1 anyára fókuszál.
A dúlák laikusok, nem egészségügyi feladatot látnak el, hanem segítő foglalkozásúként érzelmi, pszichológiai támaszt nyújtanak
Ez egy nem elég szerencsés megfogalmazása a dúlai hivatásnak. Egészségügyi végzettségünk nincs, ez igaz, de nem vagyunk laikusok.
- A professzionális dúla képzett és tapasztalt testi-lelki segítő, nem egészségügyi tanácsadó.
- Egy jó dúla havonta legalább egy könyvet elolvas a témával kapcsolatban,
- Havonta továbbképzésekre jár,
- Félévente legalább egyszer többnapos foglalkozásokon vesz részt,
- Évente konferenciát látogat, itthon vagy külföldön.
Ezen lehetőségek mellett lehet különböző világméretű szervezetek minősítéseit megcélozni, hogy nemzetközileg elismert dúla lehessen. Idén novemberben is lesz egy világraszóló képzés, kérésre tudok információt küldeni.
Ezek alapján döntsék el, hogy mennyire vagyunk laikusok. Mivel főiskolán is van olyan tanuló, aki épp átcsúszik egyik félévről a másikra, biztosan fellelhető olyan dúla is, aki az alapképzés elvégzése után mindenki más munkáját „megszakérti”.
Amennyiben ilyennel találkoznak, kérdezzék meg, milyen szervezetnél tagok, és jelentsék az adott szervezetnek. Sajnos a hályogkovácsok közöttünk élnek…
A szülés a lehető legtermészetesebb dolog a világon. Ennek ellenére, az a nő, aki éppen érintett a dologban, valószínűleg nem várja fesztelenül a pillanatot, amikor végig kell csinálni a rá és babájára váró nehéz fizikai feladatot. Sőt, az is bizonyos, hogy a szüléshez segítőként meghívott családtagon vagy baráton is nagy a nyomás ilyenkor.
Amikor kiderül, hogy egy baba, egy igazi kis emberke van a kismama pocakjában, akkor az öröm és büszkeség mellett megjelennek a kétségek, az aggodalmak is. Aggódás a babáért, a problémamentes várandósságért és természetesen az ismeretlentől való félelem.
Filmeken gyakran láthatjuk, hogy éjszaka felül a kismama az ágyban és felébreszti a párját, mondván, hogy itt az idő. Általában ilyenkor egy pánikoló jelenet következik, az apuka nem találja a kocsikulcsot, és persze a kórházi csomagot is hosszasan keresgéli.
Hozzávalók: 300g liszt
1 db margarin
1 db tojás
kevés tej
Recept:
A vajat elmorzsoljuk a liszttel, majd hozzáadjuk a tojást és annyi tejet, hogy gyúrható legyen. Fél órára a hűtőbe tesszük, majd lisztes deszkán kinyújtjuk. Pohárral kiszaggatjuk, közepét darált dióval, vagy lekvárral megtöltjük. Félbehajtjuk, széleit m(...) tovább a teljes recepthez...