Émelygés, hányás, hányinger babavárás alatt - Mikor számít kórosnak?

Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


Émelygés, hányás, hányinger babavárás alatt - Mikor számít kórosnak? Talán a várandósság egyik legkellemetlenebb kísérő jelensége, amikor rosszul érezzük magunkat a szagoktól, könnyen és gyakran hányingerünk lesz, nem beszélve arról, hogy minden reggel hányással kezdjük a napot.

Ha kinyitjuk a hűtőt, azonnal elfordítjuk a fejünket, vagy esetleg a konyha közelébe se tudunk menni. Folyamatosan kis zacskókkal járkálunk, ha valamit el kell intézni, mert nem tudjuk, hol érhet minket a baj. Mitől van ez? Hogyan tudjuk enyhíteni a tüneteket? Mikor van orvosi segítségre szükség?

Meddig tart az émelygés?
Az émelygés és a hányinger leghamarabb az utolsó menstruációt követő 5-6. héten kezdődik, de jellemzően a harmadik hónapban (8-12. hét) a legdominánsabb, és általában a 12-14. héten elmúlik. Sajnos, ritkább esetben az is előfordul, hogy végig kíséri az egész terhességet, és csak a szülés hozza meg a változást.



Mi okozza a rosszulléteket?
Oka még bizonytalan, de leginkább a hormonális változásokra és a szervezet megváltozott anyagcseréjére vezethető vissza. Továbbá az is befolyásolja, hogy az első hetekben még nem alakul ki a méhlepény, így a magzat közvetlenül az anyai szervezetből igyekszik a fejlődéséhez szükséges tápanyagot magához venni.

Gyakran emlegetik az idegrendszeri labilitást, stresszt is, mint feltételezhető okot, de erről nem sok információt lehet olvasni. Az biztos, hogy ha idegeskedünk, stresszelünk, azt a gyomrunk és a bélrendszerünk igencsak megérzi, különösen ebben az új helyzetben.

Hogyan enyhítsük a kellemetlen tüneteket?
- Nagyon fontos mindenekelőtt, hogy reggel ne ugorjunk ki az ágyból, lustálkodjunk 10-15 percet. Készítsünk oda még este egy kis hideg folyadékot az ágyunk mellé, amit szívesen iszunk, és abból kortyolgassunk.

- Továbbá az is hasznos még, ha néhány darab natúr kekszet is rágcsálunk, mielőtt felkelünk.

- Együk azt, amit meg bírunk enni, le bírunk nyelni!

- Mindenképpen egyszerre csak keveset és legalább ötször egy nap.

- Az a jó, ha a választott étel inkább könnyen emészthető, illetve a nyers zöldség-gyümölcs is jó hatással tud lenni a szervezet megváltozott működésére, de ilyenkor még ehetünk több szénhidrátot is, nehogy rosszul legyünk.

- Mindezeken kívül fontos még, hogy szellőztessünk minél többet, olajban, zsírban sütött ételeket ne készítsünk.

- Hordjunk kényelmes, nem szoros ruhát, övet. A garbó és vastag sál használatát érdemes kerülni, inkább csinos, könnyű selyemkendőt kössünk a nyakunkba.



Folyadékpótlás
Akik többször hánynak egy nap, azoknak különösen fontos a folyadékpótlás. Ez lehet levesek formájában is, illetve nagyon jó a csipkebogyótea, a zöld tea, a tejeskávé, a hideg narancslé is.

Mit együnk, igyunk, hogy enyhítsük a kellemetlenségeket?
A hányingert, émelygést csökkenti a B6 vitamin és a magnézium. B6 vitamin és magnézium megtalálható továbbá az almában, banánban és a szőlőben is. Tartalmazza még a máj, a tejtermékek, a húsok, az élesztő, tojássárgája, kukorica is. És ne felejtsük el a gyömbért, melynek jótékony hatását tudományos kutatásokkal is alátámasztották.

Mit nem szabad inni várandósság alatt?
A gyógyteákkal óvatosan kell bánni, a borsmenta és a csalántea semmiképpen nem javasolt.

Kóros terhességi hányás
Viszonylag ritkán úgynevezett kóros terhességi hányás (hyperemesis gravidarum) lép fel. Ebben az esetben naponta többször nagy mennyiséget hány a kismama, nagy a súlyveszteség, fennáll a kiszáradás veszélye és a vérben lévő ionok egyensúlya is felborulhat. Ilyenkor szóba jön a folyamatos infúziós terápia is.

Szerző: Homor Márta védőnő, www.vedonoblog.hu
Fotó: Freepik/Dragana Gordic, Freepik/senivpetro


Szülők lapja

Babavárás

Szülők lapja


2011.02.03