A baba emésztőrendszerének fejlettsége, érettsége szabja meg, hogy mikor milyen ételeket adhatunk számára. Összeállításunkban megtalálható, hogy mi az, ami már bevezethető és mi az, amivel érdemes várni az allergia-, illetve más veszélyek miatt.
Hat hónapos korig a csecsemőnek az anyatejen (szükség esetén anyatejpótló tápszeren) kívül semmilyen hozzátáplálásra nincs szüksége, és az emésztőrendszere sem érett még a szilárd táplálék feldolgozására.
Hat hónapos kortól viszont a vegyes étrend bevezetéséhez számtalan zöldséget, gyümölcsöt használhatunk. Elsősorban a hazánkban honosakkal érdemes próbálkozni. Fontos, hogy egyszerre csak egy félével próbálkozzunk!
6 HÓNAPOS KORTÓL ADHATÓ
Gyümölcs- és zöldséglevek:
almalé, őszibaracklé, sütőtöklé, paradicsomlé, sárgarépalé, meggylé, narancslé (citrusféléket csak akkor adjunk, ha nincs a családban allergiás!)
AMIT NE ADJUNK A BABÁNAK AZ ELSŐ SZÜLETÉSNAPJA ELŐTT:
Tej, tejszín, tejföl, eper, málna, szeder, szilva, körte, sárgabarack, sertéshús, sertésmáj, kacsahús, kacsamáj, libahús, libamáj, tojásfehérje, mák, csonthéjasok (még őrölve sem!).
Lehetőleg mézet se kapjon 1 éves kora előtt, ugyanis az botulizmus csírákat tartalmazhat.
A gyakori allergiás reakciók miatt érdemes várni egy éves korig a következő ételekkel:
Tejtermékek, búzaliszt, paradicsom, citrusfélék, kukorica, dió. Várjunk a hallal és a belsőségekkel is, a bennük fölhalmozódó méreganyagok káros hatása miatt.
Ha egy mód van rá a csecsemők egy éves kor alatt glutén- és tehéntejmentes táplálékot kapjanak!
A boltok polcain széles a választék bébiételekből, a címkéken már 4 hónapos kortól való ajánlást is feltüntetnek, ami szöges ellentétben áll az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával. Később is érdemes alaposan elolvasni, hogy mit tartalmaznak az üvegek.
Népszerűek a különböző tejpépek is. Ezekhez csak vizet kell hozzáadni, ezért elkészítése rendkívül egyszerű. Tudni kell, hogy a tejpépek nagy része teljes tejet vagy sovány tejport tartalmaz. A tej pedig az első számú táplálékallergén. Már említettem, hogy egyéves kor alatt mindenképpen kerülendő.
Az anyatejes csecsemőnek nincs szüksége tejpépekre. Könnyen és egyszerűen készíthető kása gluténmentes gabonapehelyből, amihez csak anyatejet vagy reszelt gyümölcsöt adunk.
Dietetikus szakértőnk részletesen elmagyarázza, hogy miért adjunk minél több sütőtököt a babáknak, gyerekeknek, egyúttal négy különleges sütőtök receptet is ajánl.
A chia-mag a kisgyerekes anyukák körében újabban igazi superfoodnak számít, ugyanakkor a túlzásba vitt fogyasztása veszélyes lehet. A Nébih friss tájékoztatójában a túlzott chia-mag fogyasztás veszélyére figyelmeztet.
A „szuperélelmiszer”, divatosabb nevén „superfood” olyan egészséges élelmiszert takar, amely 100%-ban természetes összetevőjű, és a szervezetre különösen jótékony hatással bír. Cikkünkben három superfood-ot is ajánlunk, amit egész évben, de különösen télen érdemes adni a kisgyerekeknek.
A meggyet meleg folyó vízben megmossuk, kimagozzuk, szitán áttörjük. Az így nyert levet adjuk a csecsemőnek.
Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamin-tartalma csökken!
A gyüm&ou(...) tovább a teljes recepthez...