Az új ételek bevezetése nem mindig zökkenőmentes. Ilyenkor a szülők sokszor megijednek, kapkodni kezdenek, magukat hibáztatják. Természetesen semmi ok az aggodalomra!
Mit ne tegyünk?!
- Ne gondoljunk arra, hogy elrontottunk valamit
- Ne gondoljunk arra, hogy a baba bosszantani akar minket
- Nem kell gyorsan mást főzni, arra gondolva, hogy talán nem ízlik neki
De akkor mi lehet az oka, hogy nem eszi meg?!
Lehet, hogy az áll az elutasítás hátterében, hogy nem tudja „megrágni” az ételt. Azért, mert foga van a babának, nem feltétlenül tudja még azokat használni.
Addig kell pépesítenünk az ételét, amíg meg nem tanul biztonsággal rágni. Ha semmiképpen sem eszi azt, amit 3-4 napon keresztül kínálunk, akkor félre kell az ételt tenni, és mással kell próbálkozni.
És ha semmi nem segít?!
A hozzátáplálás, az új ízek megismertetése egy olyan fejlődési folyamat, ahol a szülők játékossága sokat segíthet. Azonban ha nem érünk el eredményt másfél hét alatt, akkor el kell halasztani a hozzátáplálást, amely egyelőre mind a két fél számára csak terhet jelent.
Mivel a babát nem zavarja ebben a korban az egyhangúság, sőt az adja meg neki a biztonságot, egy ételt több napig lehet próbálgatni. Amíg nem eszi meg a megfelelő mennyiséget (kb. 150g-ot) az új ételből, addig mindig kínáljuk meg anyatejjel vagy annak hiányában tápszerrel, mivel ez a megfelelő fejlődéshez elengedhetetlen.
Akkor sem kell megijedni, ha nem sikerül a hozzátáplálást pontosan 6 hónapos korban elkezdeni. Próbáljuk meg 2 hét múlva újra, hiszen egy ilyen pici baba ennyi idő alatt is nagyon sokat fejlődik. Addig is az anyatej vagy annak hiányában a tápszer fedezi a tápanyagszükségletét.
Az új ételek bevezetésénél gyakran ütközünk ellenállásba a baba részéről. Elutasítja, mással foglalkozik, kiköpi, csak turkál kézzel a tányérban. Összeállításunkban 9 valóban használható tippet gyűjtöttünk össze, hogy a kicsi élvezze az étkezést!
A kicsi szervezete 6 hónapos kortól igényel olyan vitaminokat, ásványi anyagokat, amelyek a gyümölcsökből, főtt zöldségekből nyerhetőek, ezért 6 hónaposan a hozzátáplálást feltétlenül érdemes elkezdeni.
Ha már a nagyobb babát nem elégíti ki a kizárólagos anyatejes táplálás, fokozatosan át lehet térni a pici korának megfelelő vegyes táplálásra. Azt fontos megemlíteni, hogy a csecsemő legtökéletesebb tápláléka az anyatej, legalább 6 hónapos koráig ezt kellene a babának fogyasztania. (Ha valamilyen ok miatt ez nem lehetséges, tápszerek fogyasztása indokolt.)