Főoldal > Cikkek > Babakonyha > Milyen az egészséges étrend kisgyermekkorban? Hatalmas tévhitben élünk! - Szülők Lapja

Milyen az egészséges étrend kisgyermekkorban? Hatalmas tévhitben élünk!


Bár felnőttkorban a zsírszegény tej és a sok zöldség-gyümölcs a kívánatos, a gyermekeknek nem felel meg a felnőttek számára egészséges étrend. Ha a saját szükségleteink szerint etetjük őket, akkor a gyerekek túl sok zöldséget és gyümölcsöt kapnak, a keményítőtartalmú szénhidrátokból pedig kevesebbet, mint amennyi az energiaigényük lenne.

Szerző: Szülők lapja
2010-04-29
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Az egészséges táplálkozásról szóló üzenetek ennyire összezavartak volna bennünket arról, hogy mit egyen a gyerek?
A szülők általában tisztában vannak az egészséges táplálkozás jelentőségével. Legalábbis az elhízás megakadályozásában betöltött szerepével, de emiatt gyakran esnek abba a túlzásba, hogy szigorú, zsírszegény diétára fogják gyermeküket.

Az öt év alatti gyerekeknek speciális igényeik vannak, nem szabad zsírszegény diétára fogni őket, mivel növekvő testüknek szüksége van a zsiradékokra és a szénhidrátokra. Egészen egyszerűen a felnőttek számára javasolt alacsony kalória- és magas rosttartalmú ételek nem felelnek meg az öt éven aluliaknak.

A zsírszegény tej jó az anyukának, de nem való a gyereknek!
Ez a korcsoport a gyors növekedése miatt sokkal több kalóriát igényel - természetesen a testméreteik arányában - mint egy felnőtt. Tanulmányok kimutatták, hogy a gyerekek zsírégetése sokkal gyorsabb, mint a felnőtteké, ezért a sovány tej és más zsírszegény tejtermékek maradjanak ki az étrendjükből ebben az életkorban.

Kell a gyereknek a puding és a piskóta!
- A szülőknek nem kellene annyira idegenkedniük a pudingtól. A piskóta és a sodó jó desszert, még ha meglepően hangzik is - állítja Jessica Williams, gyermekdietetikus - Ez sokkal jobb, mintha egy maroknyi kekszet kínálunk fel az étkezések között.

A vörös hús is egészséges!
- A vörös húsról szóló tájékoztatással is gondok vannak. Szégyen-gyalázat, hogy a szülők ennyire rettegnek tőle, pedig a legjobb forrása a vasnak. A vashiányos vérszegénység pedig különösen gyakori a kicsik között - nyilatkozta a dietetikus.

A gyerekeknek szüksége van a fehér kenyérre is!
A teljes kiőrlésű gabonák és a magas rosttartalmú ételek visszafogott mennyiségben megfelelnek, de anélkül lakik jól velük a gyerek, hogy megkapná a szükséges kalóriamennyiséget belőlük. A könnyen emészthető fehér kenyér, amit sokan táplálkozási szeméttelepnek tekintenek, nem feltétlenül rossz választás a gyerekek számára, főként, ha reggelire teljes őrlésű gabonapelyhet ettek.

A gyümölcs és a zöldség nem ad elegendő energiát!
- És amíg az ötször egy nap üzenete még mindig jelen van, a gyerek adagját nem kell csak azért csökkenteni, hogy maradjon hely más, fontosabb tápanyagoknak is. Gyümölcsből és zöldségből még akkor sem kapják meg a megfelelő energiamennyiséget, ha halmokban tuszkolják le a torkukon - mondta.

A nem megfelelő táplálkozás a gyermek felnőtt korára is kihat!
A kisgyermekkori szegényes táplálás összefüggésbe hozható a tartós kognitív károsodással, a gyerek pedig sosem éri el teljesítőképessége csúcsát. A felnőttkori testmagasságban is elmaradás mutatkozhat. Ez nem azt jelenti, hogy az óvodások elhízása nem jelent gondot, de fontos, hogy az egész népességre vonatkozó egészséges táplálkozás előírásait a szülők ne alkalmazzák az egészen kicsikre.”

Cikkünk a Medipress által közölt angliai tanulmány alapján készült.

RECEPTKERESŐNKBEN  az egész család számára találsz finom és egészséges recepteket, dietetikus véleményével, tápanyagtartalommal kiegészítve, nézd meg!

Címkék: egészséges étrend, zöldség, gyümölcs, szénhidrát, energia

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

Küldd be kedvenc recepted

OLVASD EL EZT IS!

Válogatós, rosszul evő gyermek - mit tehetünk?

Minden szülő rémálma, amikor a gyermek nem eszik, az enyém is. :-) Vagy amikor a végre szívvel-lélekkel elkészült ételt tálaláskor gyermekünk egy egyszerű „nem”-mel elutasítja, vagy egy laza kézmozdulattal a padlóra küldi.

tovább a cikkre
Új ételek bevezetése - 9 tuti tipp

Az új ételek bevezetésénél gyakran ütközünk ellenállásba a baba részéről. Elutasítja, mással foglalkozik, kiköpi, csak turkál kézzel a tányérban. Összeállításunkban 9 valóban használható tippet gyűjtöttünk össze, hogy a kicsi élvezze az étkezést!

tovább a cikkre
Új ételek bevezetése csecsemőkorban

Ha már a nagyobb babát nem elégíti ki a kizárólagos anyatejes táplálás, fokozatosan át lehet térni a pici korának megfelelő vegyes táplálásra. Azt fontos megemlíteni, hogy a csecsemő legtökéletesebb tápláléka az anyatej, legalább 6 hónapos koráig ezt kellene a babának fogyasztania. (Ha valamilyen ok miatt ez nem lehetséges, tápszerek fogyasztása indokolt.)

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Almalé

Almalé

Gyümölcslevek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 100-150 gramm alma (szobahőmérsékleten tárolt!)

Recept:

A szobahőmérsékletű almát meleg, folyó vízben megmossuk, meghámozzuk. Almareszelőn lereszeljük, szitán áttörjük. Ezt a levet adhatjuk kanállal, később pohárból a csecsemőnek.


Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen kész(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermeknevelés

Mi az oka, ha sértődős a gyerek: A sértődékenység pszichológiája - Hogyan vezesd ki a gyereket az állandó megsértődésből?

vissza vissza