Ha lassan fejlődik a csecsemő, segíthet a táplálásterápia

Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


Ha lassan fejlődik a csecsemő, segíthet a táplálásterápia

A cikkből kiderül, hogy mikor beszélünk lelassult fejlődésről, illetve hogy milyen táplálásterápia létezik a - 6 hónaposnál idősebb - lelassult fejlődésű csecsemők behozó növekedésének (catch-up growth) elősegítésére.

Az egészséges csecsemő testi és kognitív fejlődése nagymértékben függ a táplálás minőségétől, de természetesen hatással vannak rá az örökletes és a környezeti tényezők is.
Az emberi test érdekessége, hogy a különböző szervei különböző ütemben növekednek, fejlődnek. Például, az agy szinte csak az első néhány életév során növekszik, megszületéskor a mérete egynegyede a felnőttekének, 1 éves korra pedig már a háromnegyede. A vesék működése az első életév végére éri el a felnőttkori szintet.

A fejlődés nyomon követése
A fejlődés nyomon követését orvos és védőnő közösen végzi. Az első életév során rendszeresen feljegyzésre kerül a csecsemő testtömege és testhossza, és a percentilis görbék segítségével lehetőség van az azonos korú csecsemők összehasonlítására. Ha egy csecsemő súlya a 10-es percentilis értéken van, akkor az azt jelenti, hogy a kortársainak a 10%-a nála kisebb súlyú, 90%-a pedig nagyobb. Jelentős eltérésről beszélünk, ha 10 percentilis érték alatti illetve 90 percentilis érték feletti, kóros eltérésnek minősül a 3 percentil alatti és a 97 percentil feletti érték.
A fejlődés megítélésekor nem elegendő az aktuális percentilis értéket minősíteni, hanem a két vizsgálat közötti percentilis érték változását is nyomon kell követni!

Honnan tudhatjuk, hogy lelassult a baba fejlődése?
Csecsemőkori lelassult fejlődésről (faltering growth), akkor beszélhetünk, ha
• a testtömeg elmarad a testhosszhoz képest,
• a testtömeg elmarad az életkorhoz képest, vagy nem tud felzárkózni az alacsony születési súlyhoz képest,
• a testhossz és testtömeg eltérése nagyobb mind 2 percentilis érték,
• 2 percentilis értékkel való csökkenés a várhatóhoz képest (testhossz vagy testtömeg.)

A csecsemőkori lelassult fejlődést fontos korán felismerni, és minél előbb kezelni. Sajnos, ha nem így történik, hosszú távú következményei lehetnek, pl. testtömeg és testhossz gyarapodása csökken, illetve az IQ értékek elmaradhatnak a korcsoportoz képest. Egy átfogó vizsgálat 8 évesen összehasonlította, az egészséges csecsemők és a lelassult fejlődéssel küzdő csecsemők testi és kognitív fejlődését, valamint az otthoni és iskolai viselkedését (magatartását). Ami kiemelendő a vizsgálat eredményéből, hogy azok a gyermekek, akik csecsemőkorukban elmaradtak a fejlődésben a kortársaikhoz képest, 8 évesen 6 cm-rel voltak alacsonyabbak, 6 kg-mal voltak könnyebbek és 4,2 ponttal kevesebbet értek el az IQ tesztben.
Az időben megkezdett táplálásterápia alkalmazásával megelőzhető a hosszú távú problémák kialakulása.


Kik kezelik a lelassult fejlődést
A lelassult fejlődés észlelése, kezelése, a fejlődés nyomon követése egy igazi csapatmunka. A figyelmeztető tüneteket az orvos vagy a védőnő (a rendszeres családlátogatás során) észleli. Súlyosabb eseteknél a kezelésben az orvos és a védőnő mellett aktívan részt vesz a dietetikus is. A lelassult fejlődés során alkalmazott kezelések egy része a meglévő betegség gyógyítására irányul, a másik része, a táplálásterápia pedig a behozó növekedést (catch-up growth) fogja elősegíteni. A behozó növekedés annyit jelent, hogy a csecsemő újra eléri azt a testtömeget, amely megfelel a betegség előtti percentiles görbén történő fejlődésnek. Például, ha egy csecsemő testtömege szépen fejlődik az 50-es pecentilis görbének megfelelően, de egyszer csak megbetegszik, és a fejlődés leesik a 10-es percentilis értékre, akkor a behozó növekedéstől azt várjuk, hogy újra elérje a csecsemő az 50-es pecentlis értékhez tartozó testtömeget. Koraszülöttek esetében, ha nagyon vontatott a fejlődés, és ép hogy eléri a 3-as percentilis értéket, akkor a kitűzött cél lehet pl. a 10-es percentil érték elérése.

Hogyan segíthet a táplálásterápia?
A táplálásterápia során alkalmazott módszerek attól függnek, hogy hány hónapos a csecsemő, illetve, hogy mi áll a lelassult fejlődés hátterében. A behozó növekedés elérése érdekében nem elegendő úgy táplálni a csecsemőt, mint az egészségeseket. A lelassult, illetve akadozó fejlődést mutató csecsemők sokkal több energiát és tápanyagot igényelnek, mint az egészséges társaik, ezért a táplálásukon úgy kell módosítani, hogy egy energia- és fehérjegazdag étrend kerüljön kivitelezésre. De túlzásokba sem szabad esni, mert a túl magas energia- és fehérjebevitel megterhelheti a csecsemő még éretlen emésztőrendszerét. Táplálásterápiát csecsemők esetében, kizárólag rendszeres orvosi felügyelet mellett szabad alkalmazni! A terápia akkor hatékony, ha hosszú távon alkalmazzák. Látványos testtömeg növekedés eléréséhez időre (gyakran hónapokra), és sok-sok türelemre van szükség.

Aranyszabályok a táplálásterápia során:
1. gyakrabban és kisebb adagok kínálása (naponta 6-7 alkalommal),
2. a csecsemő korától függően ételek, italok dúsítása (ha csak kis mennyiséget képes elfogyasztani a csecsemő, akkor is megkapja a szükséges tápanyagokat),
3. anyatej hiányában, illetve ha kevés az anyatej, a csecsemő fogyasszon naponta Infatrini-t, mely kifejezetten a lelassult fejlődésű csecsemőknek lett kifejlesztve, a behozó növekedés elősegítése céljából.

Hogyan segít a speciális tápszer?
Az Infatrini egyedülállóan magas energia- és tápanyag tartalmú tápszer, kifejezetten a behozó növekedés elősegítésére lett kifejlesztve. Az Infatrini napi mennyiségét az orvos, védőnő vagy dietetikus határozza meg, figyelembe véve a csecsemő életkorát, egészségi állapotát és testtömegét: 2x100 ml (2 üveg), vagy 3x100 ml (3 üveg), vagy 4x100 ml (4 üveg) a leggyakrabban javasolt mennyiség.

Infatrini a táplálásterápia során felhasználható (6 és 18 hónapos kor között):
1. anyatejes táplálás kiegészítésére (ha az anyatej mennyisége nem elegendő),
2. anyatej-helyettesítésére (ha nem áll rendelkezésre anyatej),
3. Junior gyerekitalok helyettesítésére (12 hónap és 18 hónap között),
4. ételekbe is belekeverhető (ezzel az étel energia és tápanyag tartalma növelhető).

Az Infatrini termékkel kapcsolatban bővebb információért kérem látogasson el a www.kicsivagyok.hu weboldalra.

A táplálásterápia során a csecsemőknek az etetés mellett szeretetre és megfelelő ingerekre van szükségük az optimális testi, értelmi és érzelmi fejlődéshez. Kevésbé számít az, hogy mi alkotja a környezetét, fontosabb a jó hangulat és a pozitív kapcsolat, melyet a szülők és a gyerek egyaránt élveznek. Érzelmileg sokkal kiegyensúlyozottabbak azok a gyerekek, akikre a szülők gyakrabban mosolyognak, szeretetteljesen szólnak hozzájuk, a gyengéd érintés, simogatás és ölelés a mindennapi életük része.

Molnár Andrea
dietetikus

Fotó: Freepik


Szülők lapja

Babakonyha

Szülők lapja


2010.06.10