Főoldal > Cikkek > Betegségek > Hogyan adjuk be a babáknak, gyerekeknek a gyógyszert? - Szülők Lapja

Hogyan adjuk be a babáknak, gyerekeknek a gyógyszert?


Mivel gyermekkorban a lázas, hurutos megbetegedések mindennaposak és szerencsére nagy részük otthon is kezelhető, ezért a gyógyszerelés általános szabályainak otthoni betartása alapvető fontosságú. Nézzük a legfontosabb szabályokat, és néhány mindennapos gyakorlati kérdést

Szerző: Szülők lapja
2012-07-17
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Az orvos tájékoztat a gyógyszer adagolásáról
Ha az orvos gyermekének gyógyszert ír fel, pontosan tájékoztatja, hogy azt naponta hányszor, milyen dózisban kell beadnia. Természetesen fontos megbeszélniük azt is, hogy a felírt gyógyszer hogyan hat, esetleg milyen mellékhatások várhatók (lazább széklet, hányinger, étvágytalanság, stb.). A gyógyszereket a beteg gyermeknek az orvos által meghatározott ideig kell szedni, még akkor is, ha néhány nap után a gyermek már láztalan, jobban érzi magát, panaszmentes. Ugyanis a betegségtünetek olykor már a betegségből való teljes gyógyulás előtt is megszűnhetnek.

Beszéljünk a gyerekkel is a gyógyszerszedésről!
Ha a gyógyszereket - antibiotikumokat - rendszertelenül, vagy nem megfelelő mennyiségben veszik be, nem hatnak megfelelően, és fennáll annak a veszélye, hogy a betegség nem teljesen gyógyul meg, illetve kiújul. Kb.2-3 éves korú gyermekkel beszéljük meg, hogy a mielőbbi gyógyulás érdekében az orvosságot - amely leggyakrabban szirup, vagy oldat - szépen be kell venni, vagy a kúpot a popsiba be kell nyomni. Az ilyen korú kisdedek már megértik, hogy miről van szó, és értékelik, hogy bevonjuk őket is a kezelésbe.

Nyugtassuk meg a gyermeket!
Csecsemő-, kisdedkorban a fájdalomcsillapító, lázcsillapító gyógyszerek kúp formájában is rendelkezésre állnak. Különösen hányással járó megbetegedések kapcsán lázcsillapításra a kúp formájában is rendelkezésre álló készítményeket érdemes alkalmazni. Természetesen a nagyobb gyermek már tiltakozhat a kúp beadása ellen, de szép szóval, a gyermek által feltett „miértekre” türelmesen válaszolva a gyermek megnyugszik, elfogadja a kúpot. Általában a kis csecsemők, kisdedek számára felírt szirupok gyümölcsízesítésűek, kellemes ízűek.

A hatóanyag felszívódása
Iskoláskor környékén már gyakran írunk fel tablettákat, drazsékat, amelyet ebben a korban már sikerül bevenni. Amennyiben a gyógyszer (szirup, vagy tabletta) bevétele után a gyermek hány, de a bevétel óta kb. 1 óra eltelt, a gyógyszerhatóanyaga már felszívódott. Ha a gyógyszer beadása után közvetlenül jelentkezik hányás, ismételten próbáljuk meg beadni a gyógyszert, vagy beszéljük meg orvosunkkal milyen más gyógyszerelési lehetőséget tud ajánlani.

Hogyan adjuk be a gyógyszert?
A csecsemőknek, kisdedeknek a szirupokat adagolókanállal, vagy kiskanállal adjuk be. A gyermek félülő, vagy ülő helyzetet foglaljon el. A szirup beadása után adjunk néhány korty teát, vagy gyümölcspépet. A tápszerbe, a gyermek ételébe lehetőleg ne keverjük bele a szirupot, mivel a gyógyszerrel kapcsolatos averzióját a tápszerrel azonosíthatja. A gyógyszert ne tegyük nagyobb mennyiségű teába se, mivel a felhígulás következtében hatása csökkenhet.

Dr. Szabolcs Andrea

Forrás: Bethesda.hu
 

Címkék: baba, gyermek, gyógyszer, beteg, adagolás, hatóanyag

hirdetés

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

A lázas gyermek lázcsillapítása

Hogyan csillapítsuk a gyermek lázát? Mikortól kell gyógyszeresen csillapítani a lázat? Hogyan kell hűtőfürdot készíteni? Hogyan kell priznicelni a lázas gyermeket?

tovább a cikkre
Lázcsillapítás homeopátiával

A láz fontos reakció, a szervezet így (melegítéssel) győzi le a kórokozókat. Ezért ne törekedjünk arra, hogy egy 39 fok feletti láz azonnal 37 fok alá essen. Gyakran teszik fel a kérdést, hogyan csillapítsunk lázat homeopátiával?

tovább a cikkre
Egészségügyi doboz összeállítása a nyaraláshoz

Bár a nyaralás kapcsán elsősorban a kikapcsolódás, pihenés, vízpart jut eszünkbe, sajnos gyakran szembesülünk a nyári időtöltés kellemetlen velejáróival is. Az iszapos víz gyakran okoz fül-, illetve szemgyulladást, a napozás leégést és a gyerekek jókedvű rohangálása közben is előfordulnak kisebb balesetek, melyekre jobb, ha előre felkészülünk.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Csirkehúspüré

Csirkehúspüré

Feltétek a főzelékhez >>
7 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: Csirkemell, vagy csirkecomb Só

Recept:

A megmosott nyers mell-, vagy combhúst ledaráljuk és enyhén sós vízben, vagy a hozzá készülő főzelékkel együtt megfőzzük, majd szitán áttörjük.

A hús ledarálása azért is praktikus, mert így könnyen kis adagokra osztható és lefagyasztható.

 

(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
Gyermekprogramok

Szuper gyerekprogramok: arcfestés, óriás kalózhajó, terepasztal a Vasúttörténeti Parkban

vissza vissza