A Campylobacter fertőzés a nem megfelelően elkészített, állati eredetű élelmiszerekkel, illetve tünetmentes macska és kutya ürülékeivel terjed. A kórokozóval fertőződhet pl. ivóvíz is.
A fertőzés tünetei
A szervezetbe szájon át bejutva a kórokozó a vékonybelet népesíti be, itt gyorsan elszaporodik. Toxikus anyagai révén a bélhámsejtjeibe bejutva kifejezett hasmenést provokálnak. Jellemzően általában kielégítő klinikai állapot mellett, láztalan állapotban többé-kevésbé híg, időnként véres széklettel járó megbetegedés. A bélre lokalizált enyhébb forma általában spontán gyógyul, de súlyosabb esetekben antibiotikum adására lehet szükség. Megelőzősében a megfelelő higiénés szabályok betartásának van alapvető szerepe.
Bélfertőzések
Lázzal, hányással, hasmenéssel járó bélfertőzést számos kórokozó okozhat. Leggyakoribbak a vírus eredetű bélfertőzések, de gyakran fordulnak elő bakteriális fertőzések is (pl. Salmonella fertőzés.)
A bélfertőzések kezelése
A bélfertőzések kezelése két részből áll, az úgynevezett tüneti kezelés, illetve amennyiben tudjuk mi a kórokozó; kóroki kezelés.
Melyek a bélfertőzések tüneti kezelésének formái?
A bélfertőzéseknek a legnagyobb veszélye, hogy a nagyfokú hasmenés, illetve a hányások miatt kiszáradás alakulhat ki. Ennek megelőzése céljából a gyermeket gyakran kell itatni - gyakran keveset -, illetve speciális úgynevezett rehydráló oldatokat adhatunk szájon keresztül. Kisgyermeknek hasfogó gyógyszert adni tilos. Amennyiben ez nem elégséges, a kiszáradás tünetei észlelhetők, akkor kórházi felvétel, infúziós kezelés is szükségessé válhat.
Kóroki kezelés
Kóroki kezelésről csak akkor beszélhetünk, ha tudjuk, mi okozta a fertőzést. A vírális bélfertőzésekre antibiotikus kezelés teljesen fölösleges, sőt káros. A bakteriális fertőzések közül a Campylobacter fertőzések súlyosabb formáiban speciális antibiotikum kezelést kell alkalmazni.
A mai kor gyermekei talán már egészségtelenül túl tiszták. Egyre több adat bizonyítja, hogy a kosz és a kórokozók megvédhetnek a betegségektől, akit viszont a széltől is óvnak, az lesz igazán beteg.
Nyáron, különösen, ha jó idő van, gyakrabban fordulnak elő gyermekbalesetek, mint télen. Végre süt a nap, így a lehető legtöbb időt a szabadban töltjük gyermekeinkkel.
Az influenza mellett most a legtöbb kis beteg hányással, hasmenéssel járó fertőzéssel küszködik. Hogy ilyenkor mivel segíthetünk? Amikor mi is ezzel a problémával kerültünk szembe, szakértőnktől, dr. Somló Páltól kértünk segítséget.
A megmosott, leszárított gyümölcsöt szitán áttörjük, vagy kimagozva gyümölcscentrifugával nyerjük ki a levét.
Fontos!
A gyümölcslevet lehetőleg frissen készítve kapja a baba, mert ha sokáig állni hagyjuk, akkor a C-vitamin-tartalma csö(...) tovább a teljes recepthez...