Főoldal > Cikkek > Betegségek > Itt a vakáció! - Hogyan kerülhetők el a leggyakoribb fertőzések és a gyermekbalesetek? - Szülők Lapja

Itt a vakáció! - Hogyan kerülhetők el a leggyakoribb fertőzések és a gyermekbalesetek?


Az iskolai szünet kezdetével a gyerekek megszokott életrendje megváltozik. Lazul a fegyelem a mindennapok és a higiénia területén is, melynek következményeként gyakoribbá válnak bizonyos hasmenéses megbetegedések, de a gyerekbalesetek is.

Szerző: Szülők lapja
2012-06-20
Forrás: Szülők lapja
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Többségük azonban kis elővigyázatossággal megelőzhető, illetve elengedhetetlenül szükséges a szülők odafigyelése. Erről volt szó az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Országos Gyermekegészségügyi Intézet tájékoztatóján Budapesten.

Nagyon fontos az élelmiszerek helyes tárolása
A nyári időszak járványügyi szempontból komoly veszélyeket rejt magában, ez az időszak a különböző hasmenéses (enterális) megbetegedések szezonja. Az élelmiszer eredetű fertőzések megelőzéséhez különös gondot kell fordítani a hűtést igénylő termékek tárolására. A kényes (pl. tojással készült, alig hőkezelt) ételeket frissen fogyasszuk vagy azonnal hűtsük.

Kirándulások után kullancsvizit!
Ha kirándulni, erdei túrára indulunk, fontos a zárt ruházat viselése, ami a kullancscsípés elleni védekezés egyik legegyszerűbb módja. Hazaérve, de akár napközben is tartsunk kullancsvizitet, vagyis vizsgáljuk át a bőrünket. Ez – az ún. Lyme-kór miatt – még azoknál is fontos, akik a kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladás ellen védőoltást kaptak.

Külföldi utazásra oltásokkal készüljünk!
A külföldi utazásra érdemes egészségügyi szempontból is felkészülni. Magyarország járványügyi helyzete kiváló, így nálunk szinte teljesen ismeretlenek, vagy nagyon ritkák az afrikai és ázsiai régiókban mindennapos, akár halállal is végződő betegségek: hastífusz, különböző hasmenéses tünetekkel járó betegségek, kolera, malária, dengue-láz vagy a leggyakoribbnak számító fertőző májgyulladás. Éppen emiatt fontos, hogy az utazó még indulás előtt látogasson el szakemberhez, aki nemcsak felkészíti a nyaralásra egészségügyi szempontból, hanem ellátja a szükséges védőoltásokkal és gyógyszerekkel, tanácsokkal. Ha valaki a nyaralásról hazatérve betegszik meg, forduljon orvoshoz, mert lehet, hogy egy egyszerű náthának vélt betegség sokkal komolyabb fertőzést takar.

Több gyerek az utcákon, fokozottan figyeljünk rájuk!
A nyári szünidőben nem csak egyes fertőzések, de a gyermekbalesetek is megszaporodnak. Ennek oka, hogy a család gyakran nem biztosít olyan felügyeletet, ami az adott életkorban szükséges volna. Nyáron a gyermekek és fiatalok többször végeznek olyan tevékenységet (sport, játék, kirándulás, táborozás, nyári munka), amiben nincs még elég tapasztalatuk, gyakorlatuk. Utazáskor a környezet is ismeretlen számunkra, ezért a nyaralóhelyeken, főleg a megérkezést követő napokban, gyakoribbak a balesetek.

A magyar gyermekbiztonság
Magyarország a gyermekbiztonság tekintetében az Európai Unión belül a középmezőnyben helyezkedik el. Örvendetes azonban, hogy azon országok közé tartozunk, ahol az elmúlt 5 évben javult a helyzet: az elérhető 60 pontból 2007-ben 32, 2012-ben pedig 37,5 pontra értékelték hazánk teljesítményét. Ugyanakkor a balesetekből eredő gyermekhalálozások több mint 40%-a megelőzhető volna, ha nálunk is olyan lenne a gyermekbiztonság helyzete, mint a jelenleg legbiztonságosabb európai országban, Hollandiában.

Hogyan előzzük meg a gyermekbaleseteket?
Az Európai Gyermekbiztonsági Szövetség koordinálásával 2012-ben már harmadik alkalommal készült gyermekbiztonsági helyzetelemzés. 31 európai országban vizsgáltak meg mintegy száz olyan, bizonyítottan hatékony eljárást, melyek átvételével, bevezetésével és megvalósításával a véletlen gyermekbalesetek száma, azok súlyossága csökkenthető.

Néhány fontos tennivaló a szülok számára:
1.    Vízparton, fürdőhelyen, otthoni kerti medence vagy tó környékén az úszni nem tudó gyermeket percekre sem szabad egyedül hagyni.
2.    Vegyszereket, permetezőszereket, gyógyszereket, lőszereket, tűzgyújtásra alkalmas eszközöket a gyermekek elől gondosan el kell zárni.
3.    Gépjárművekben a biztonsági gyermekülést, a rövid utakon is használni kell.
4.    Kerékpározáskor, lovagláskor védősisakot kell viselni.
5.    Nyílt tűz (bográcsozás, szalonnasütés, grillezés) környékén a gyermeknek folyamatos felnőtt felügyeletre van szüksége.
6.    A felnőttek a személyes példamutatásukkal hatnak legerősebben a gyermekek viselkedésére!

 
Forrás: ÁNTSZ

 

Címkék: vakáció, baleset, gyerek, megelőzés, fertőzés

vonal

[x] hirdetés

hirdetés

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>

vonal

[x] hirdetés

OLVASD EL EZT IS!

Darázscsípés-allergia: 4-ből 3 szülő nem tudja, mit kell tennie, ha a gyermekénél anafilaxiás sokk lép fel - Most elmondjuk!

Négy anyából három nem tudja, mi a teendő, ha gyermekénél súlyos allergiás reakció lépne fel darázscsípést követően. Az anyák 76 százaléka nem ismeri az anafilaxiás sokk esetére érvényes elsősegélynyújtási szabályokat, és 66 százalékuk aggódik is a nyári hónapokban leselkedő rovarveszély miatt.

tovább a cikkre
Nyári veszélyek

A szép idő megérkeztével fölszabadulunk a tél hidege és a tavaszi fáradtság nyomása alól. Gyakran azt hisszük, hogy most már mindent lehet. Persze sok mindent igen. Így például lehet enni a sok jó friss, magyar zöldséget és gyümölcsöt. Végre nem mirelitet, konzervet, vagy drága, de íztelen importárut kell fogyasztani.

tovább a cikkre
Soha ne hagyd ott a gyermeket a kocsiban! - Akár bele is halhat!

Bár evidensnek tűnik, hogy mennyire veszélyes melegben a kocsiban hagyni egy gyermeket a nyári hőségben, mégis gyakran azt gondolják a szülők, hogy a leengedett ablak megfelelő megoldás!

tovább a cikkre
Nyári veszélyek - a napszúrástól a vízi balesetekig

Nyáron, különösen, ha jó idő van, gyakrabban fordulnak elő gyermekbalesetek, mint télen. Végre süt a nap, így a lehető legtöbb időt a szabadban töltjük gyermekeinkkel.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Legnépszerűbb

Recept ajánlatunk

Spenót burgonyával - banánnal édesítve

Spenót burgonyával - banánnal édesítve

Főzelékek >>
6 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 100 gr tisztított spenótlevél 50 gr burgonya 15 gr banán 1 tk olaj

Recept:

A megpucolt, kockákra vágott burgonyát kb. 15-20 percig pároljuk annyi vízben, ami éppen elfedi. A spenót szárait leszedjük, a leveleket egyesével lemossuk, majd forró vízben 4-5 percig főzzük. Miután leszűrtük, hideg vízzel lehűtjük. A banánt karikákra vágju(...) tovább a teljes recepthez...


Rovatok

Cikkek témái

Szolgáltatások

Terhesség hétről-hétreBaba fejlődéseGaléria   /   Videótár

Terhesség hétről hétre 

Nyereményjáték   /   Szakértők   /      Webáruház

Horoszkópok
Baba horoszkóp
Szülő horoszkóp
Szerelmi horoszkóp

Keresők
Névkereső babáknak
Receptkereső babáknak
Orvoskereső
Gyermekorvosi ügyeletek
Orvosi szótár
Baba-mama katalógus

rssRSS hírcsatorna

Kalkulátorok
Ezt olvastad már? [x]
vissza vissza