Mikor forduljunk orvoshoz?

Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


Sok kisgyermekes szülő teszi fel magában ezt a kérdést. Főként az első gyermekes anyukák szenvednek kétségektől. Lehet, hogy baja van a csecsemőjüknek? Szükséges egyből a gyermekorvoshoz fordulni, vagy netán a fölösleges hívás miatt neheztelni fognak rájuk?! Azt javasoljuk, hogy ha kétségeik vannak, inkább hívják az orvost és kérjék ki a véleményét!

Az alábbiakban Hartung Andrea védőnő összeállításában megtalálható, hogy mikor kell feltétlenül orvoshoz fordulni.

- Ha az újszülött, csecsemő légzése szapora - percenként a 60-at meghaladja -, kapkodó, s ugyanakkor a gyermek színe sápadt vagy szürkés

- A csecsemő kutacsának kidudorodása már komoly, az agyban lezajló kóros folyamatok jele lehet, ezért fontos orvoshoz fordulni!

- Előfordulhat, hogy az újszülött szeme váladékos, a váladékozás miatt összeragad. Több oka is lehet, a védőnő és a házi gyermekorvos segít az ellátásában, ha kell szemész szakorvoshoz irányítja.

- A bőrszínből és a rajta észlelhető elváltozásokból egyéb alkati tulajdonságokra és betegségekre is lehet következtetni. Fontos a gyermek bőrét figyelni, amennyiben elváltozást észlel, orvosát felkeresni.

- Ha a csecsemő bőre könnyen és nagymértékben elemelhető alapjától, nagyon ráncolható, és a ráncok lassan tűnnek el. Ennek oka lehet nagyfokú folyadékveszteség vagy túlzott soványság. Túlságosan jól táplált vagy oedemas csecsemő bőre nem ráncolható.

- Ha a csecsemő megszokott testtartásának megváltozását észleljük, esetleg valamilyen betegség korai felismerését segíthetjük elő.

- Ha a csecsemő széklete bűzös, nyálkás, véres, híg, gyakran üríti, színe megváltozik – ezek lehetnek kezdődő betegség tünetei, keresse fel orvosát.

- A csecsemő, gyermek gyakran hány.

- A csecsemőnek, gyermeknek magas láza van - lázcsillapítás megkezdése után - keresse fel orvosát.

- Hirtelen kezdődő ugató köhögés, a gyermek szinte fuldoklik.

- Ha beteg a gyermek és állapota rosszabbodik.

- Ha a gyermek nagyon aluszékony.

- Ha a gyermeket nagyon nehéz felébreszteni.

- Ha a gyermek szokatlanul nyugtalan.

- Ha a gyermek nem eszik, nem iszik.

- Ha a gyermek nehezen lélegzik.

- Ha a gyermek fájdalmasan sír.

- Ha a gyermek görcsöl.

- Ha a gyermek kékül.


 


Szülők lapja

Betegségek

Szülők lapja


2008.04.17