Járvány előtt oltásokról

Dr. Somló Pál

Betegségek

Dr. Somló Pál


Alig ért véget a nyár, a rendelőben sorra megjelennek a náthás, lázas, néha hányós, hasmenéses betegek. A tömegkommunikációban folyamatos híradást kapunk arról, hogy már megint súlyos influenzajárvány várható, amely megelőzésére újfajta összetételű oltóanyag került előállításra. Tavaly is a fejünk fölött lógott „Damoklész kardja”, de szerencsére megúsztuk súlyosabb járvány nélkül.

Oltás, vagy immunerősítés?
Igen sokan beszélnek arról, hogy nem védőoltást kell adni, hanem az immunrendszer felkészítésével kell védekezni a fertőzések ellen. Ez egy nagyon jó jelszó, azonban a végrehajtása nem egyszerű, nem utolsó sorban sok betegséggel szemben nem is tud megvédeni. A nagy járványok elmaradása azon betegségekben, amelyek szinte népbetegségnek számítottak, fényesen bizonyítják a védőoltások eredményességét. Így pl. a himlő (mely ellen már nem is kell oltani, mert eltűnt a földünkről.), vagy a TBC, amelynek elterjedtsége szintén csökkent. De beszélhetünk a gyermekbénulásról, kanyaróról, stb.

Én úgy gondolom, hogy az influenza esetében tényleg vetekedhet a védőoltással az immunrendszer előkészítése. Hogy miért gondolom így annak elsődlegesen az az oka, hogy az influenzát okozó vírusok nagy változatosságot mutatnak, gyakori átalakulásra képesek. Ezek miatt évente változnak, alakulnak, biztos védőoltást ellenük csak a kialakult járvány után lehetséges előállítani. A már meglévő, ismert vírusok elleni védőoltás esetleg eredményes lehet az immunrendszer felkészítésében. Mindenekelőtt azonban az immunrendszer felkészítésére más lehetőségek is rendelkezésünkre állnak.

Az embernek, mint mikrokozmikus rendszernek harmóniában kell lennie környezetével, a makrokozmosszal. A makrokozmoszt működtető törvények működtetik az embert is, ezért a természetben lejátszódó ciklikus változások az ember energetikai működésében is megmutatkoznak. A bennünk áramló és állandóan átalakuló energiáknak természetes útja van, ami analóg a természet energiáinak mozgásával.

Az influenzáról
Mostanában folyamatosan azt halljuk, hogy nagy és különleges influenzajárvány vár ránk idén. Ennek következtében megindult a „reklámhadjárat” a védőoltás érdekében. Úgy gondolom, hogy ezekkel kapcsolatban sok a bizonytalanság. Próbáljunk tisztázni néhány kérdést.
Először lássuk, mi is az influenza. Az influenza egy meghatározott víruscsoport által okozott megbetegedés. A vezető tünetek a magas láz, tagfájdalmak, fejfájás, rossz közérzet. A nátha, az orrfolyás, ill. az ezekhez kapcsolódó tünetek nem jellemzői az influenzának. Így alapvetően a betegség gyógyítása nem az antibiotikumokon múlik, hiszen a vírusokra nem hatnak ezek a gyógyszerek és a vírusok ellen sajnos még nem rendelkezünk megfelelő gyógyszerekkel.

A haladó orvostudomány számára is a legnehezebb feladatot jelenti az „egyszerű” vírusfertőzések kezelése. A nátha, megfázás, meghűlés és még sok-sok néven emlegetett megbetegedés nem tárgya mostani írásomnak, de erről már szóltam, majd később érdemes visszatérni rá.

Nos, most már második éve szó van a veszélyes járványról. Mi, akik nem követjük folyamatosan a vírusok átalakulását, nem tudjuk biztosan állítani, hogy mekkora veszély fenyeget. Tudományos konferenciákon elhangzott előadások alapján azt a következtetést tudtam levonni a magam számára, hogy egy új típusú vírus megjelenéséhez igen sok tényező együtthatására van szükség, bár az utolsó pillanat gyors és egyszerű. A megfelelő védőoltást csak a vírus megjelenése után lehetséges kialakítani és a megfelelő ellenanyagképzést megoldani egy kis időbe telik.

Az influenza elleni védőoltás az előző évi vírusokon alapul. Most a híradások, amikről mi közvetlen információt sajnos nem kapunk, arról szólnak, hogy új víruscsoport elleni oltóanyagot hoztak létre. Ennek védő hatása számomra nem ismert.

Összességében én a magam részéről kifejezetten híve vagyok a védőoltásoknak, mert a betegség súlyossága meggyőzött. Az influenza elleni védőoltás azonban számomra nem ennyire egyértelmű. Mindenképpen azt gondolom, hogy elképzelhető keresztvédettség is, ill. az immunrendszer aktivitásának fokozása, így megfelelő lehet a védekezés szempontjából. Magam részéről alapvető fontosságúnak tartom a védekező rendszer megfelelő feltöltését, védekező képességének fokozását. Ennek módszereiről az előző cikkemben részletesen írtam.



 


Dr. Somló Pál

Betegségek

Dr. Somló Pál


2008.11.05