Az influenza mellett most a legtöbb kis beteg hányással, hasmenéssel járó fertőzéssel küszködik. Hogy ilyenkor mivel segíthetünk? Amikor mi is ezzel a problémával kerültünk szembe, szakértőnktől, dr. Somló Páltól kértünk segítséget.
Anya, a hányás a legrosszabb dolog a világon!
Szegény kislányom szájából folyamatosan ezt hallottam, miközben alul-felül kijött az, aminek ki kellett jönnie. Bár ő erről másképp gondolkozott, szerinte egyáltalán nem kellett volna kijönnie… :)
I. Aminek ki kell jönnie, az jöjjön ki…
Azaz, gyermekorvosunk szerint nem jó ilyenkor hányáscsillapítót adni, hagyni kell, hogy minden kiürüljön, mert amit gyógyszerekkel bent tartunk, az végigmegy a tápcsatornán és káros anyagok szívódnak fel belőle, melyek még nagyobb problémát okoznak.
II. Folyadékpótlás - SZŐLŐLÉVEL
Hányás, hasmenés esetén a folyadék pótlása a legfontosabb! De hányás esetén erre csak hideg ital alkalmas!
Vizet semmiképp ne adjunk, mert a vér vegyhatásának felborításával ismételten hányást vált ki!
Van azonban egy mindig kéznél lévő, mindig használható és minden szempontból hatékony "szer", az egyszerű SZŐLŐLÉ. Hidegen adagolva kész csodaszer, ugyanis megnyugtatja a gyomrot, leállítja a hányást, pótolja az elvesztett folyadékot, sókat és ásványi anyagokat és mindemellett táplálja a bélsejteket.
III. 5 perces adagolás
5 percenként 1 teáskanállal kaphat a szőlőléből a kisbeteg. Nagyon fontos ennek a betartása, ne kapjon se többet, se kevesebbet.
1-2 óra elteltével az adagot 1 evőkanálnyira növelhetjük, de továbbra sem szabad ennél nagyobb mennyiséggel itatni.
Bármennyire is szomjas szegény kis betegünk, az ő érdekében szigorúnak kell lennünk, nehogy a hirtelen megnövelt adag ismételt hányást váltson ki.
IV. Bélflóra helyreállítása
3-4 óra hányásmentes időszak után megkezdhetjük a bél flórájának helyreállítását. Ehhez a gyógyszertárból beszerezhető probiotikumot adjunk.
V. Hányós-hasmenős betegek étrendje
Javulást mutat, ha már ételt is kíván, ilyenkor a legjobb a főtt burgonya, esetleg ropi, pirítós. Lehetőleg sós ételeket válasszunk, hogy minél többet igyon rá a csemeténk.
Ha már ezeket jól tolerálja a gyomra, akkor reszelt almás, reszelt répás ételeket adjunk, mert ezek pektintartalma nyugtatja a gyulladt nyálkahártyát.
VI. A családtagok megfertőzésének elkerülése
Mivel ezek a vírusok cseppfertőzéssel terjednek, ezért nagyon fontos, hogy gyakran mossunk kezet és minél többször szellőztessük át a helyiséget, ahol a beteg gyermekkel vagyunk.
Bár az anyukák ösztönszerűen babusgatják ilyenkor a kis elesett csemetéjüket, jobb, ha kerülik az arcra, szájra adott puszit, nehogy másnapra őket is ledöntse a lábukról a fertőzés.
Az őszi „szezonális betegségek” a természet ritmusával összhangban jelentkeznek: a nyár melegét és kiáradó bőségét, az állandó napfényt követően a természetben megkezdődik a befelé fordulás: a napos órák száma csökken és megkezdődik a felkészülés a télre.
Alig ért véget a nyár, a rendelőben sorra megjelennek a náthás, lázas, néha hányós, hasmenéses betegek. A tömegkommunikációban folyamatos híradást kapunk arról, hogy már megint súlyos influenzajárvány várható, amely megelőzésére újfajta összetételű oltóanyag került előállításra. Tavaly is a fejünk fölött lógott „Damoklész kardja”, de szerencsére megúsztuk súlyosabb járvány nélkül.
Gyakran csak legyintünk, hiszen ez csak nátha. Holott ez az ártalmatlannak hitt betegség számtalan komolyabb probléma alapja és kiinduló pontja. Egy kis odafigyeléssel sok szövődményt megelőzhetünk, ne hanyagoljuk hát el!
A paradicsomot alapos mosás után forrásban lévő vízbe tesszük. A héj ráncosodása után a vízből kiemelve a héját lehúzzuk és kipréseljük, vagy szitán átnyomkodjuk.
Értékes ásványianyag-forrás.