Hányással, hasmenéssel járó fertőzések

Dr. Somló Pál

Betegségek

Dr. Somló Pál


Az influenza mellett most a legtöbb kis beteg hányással, hasmenéssel járó fertőzéssel küszködik. Hogy ilyenkor mivel segíthetünk? Amikor mi is ezzel a problémával kerültünk szembe, szakértőnktől, dr. Somló Páltól kértünk segítséget.

Anya, a hányás a legrosszabb dolog a világon!
Szegény kislányom szájából folyamatosan ezt hallottam, miközben alul-felül kijött az, aminek ki kellett jönnie. Bár ő erről másképp gondolkozott, szerinte egyáltalán nem kellett volna kijönnie… :)

I. Aminek ki kell jönnie, az jöjjön ki…
Azaz, gyermekorvosunk szerint nem jó ilyenkor hányáscsillapítót adni, hagyni kell, hogy minden kiürüljön, mert amit gyógyszerekkel bent tartunk, az végigmegy a tápcsatornán és káros anyagok szívódnak fel belőle, melyek még nagyobb problémát okoznak.

II. Folyadékpótlás - SZŐLŐLÉVEL
Hányás, hasmenés esetén a folyadék pótlása a legfontosabb! De hányás esetén erre csak hideg ital alkalmas!
Vizet semmiképp ne adjunk, mert a vér vegyhatásának felborításával ismételten hányást vált ki!
Van azonban egy mindig kéznél lévő, mindig használható és minden szempontból hatékony "szer", az egyszerű SZŐLŐLÉ. Hidegen adagolva kész csodaszer, ugyanis megnyugtatja a gyomrot, leállítja a hányást, pótolja az elvesztett folyadékot, sókat és ásványi anyagokat és mindemellett táplálja a bélsejteket.

III. 5 perces adagolás
5 percenként 1 teáskanállal kaphat a szőlőléből a kisbeteg. Nagyon fontos ennek a betartása, ne kapjon se többet, se kevesebbet.
1-2 óra elteltével az adagot 1 evőkanálnyira növelhetjük, de továbbra sem szabad ennél nagyobb mennyiséggel itatni.
Bármennyire is szomjas szegény kis betegünk, az ő érdekében szigorúnak kell lennünk, nehogy a hirtelen megnövelt adag ismételt hányást váltson ki.

IV. Bélflóra helyreállítása
3-4 óra hányásmentes időszak után megkezdhetjük a bél flórájának helyreállítását. Ehhez a gyógyszertárból beszerezhető probiotikumot adjunk.

V. Hányós-hasmenős betegek étrendje
Javulást mutat, ha már ételt is kíván, ilyenkor a legjobb a főtt burgonya, esetleg ropi, pirítós. Lehetőleg sós ételeket válasszunk, hogy minél többet igyon rá a csemeténk.
Ha már ezeket jól tolerálja a gyomra, akkor reszelt almás, reszelt répás ételeket adjunk, mert ezek pektintartalma nyugtatja a gyulladt nyálkahártyát.

Ajánlott receptek:
Almás kukoricadara >>
Almás répasaláta >>

VI. A családtagok megfertőzésének elkerülése
Mivel ezek a vírusok cseppfertőzéssel terjednek, ezért nagyon fontos, hogy gyakran mossunk kezet és minél többször szellőztessük át a helyiséget, ahol a beteg gyermekkel vagyunk.
Bár az anyukák ösztönszerűen babusgatják ilyenkor a kis elesett csemetéjüket, jobb, ha kerülik az arcra, szájra adott puszit, nehogy másnapra őket is ledöntse a lábukról a fertőzés.


 


Dr. Somló Pál

Betegségek

Dr. Somló Pál


2009.02.11